Lewiatan wylicza plusy nowelizacji ustawy o OZE

Lewiatan wylicza plusy nowelizacji ustawy o OZE
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan
REKLAMA

Reprezentująca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan chwali przyjętą w czwartek przez Sejm nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Do pozytywów wynikających z uchwalonej nowelizacji Konfederacja Lewiatan zalicza przede wszystkim skorygowanie kwestionowanych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej. Usprawniono także procedury aukcyjne i uproszczono wiele przepisów, w tym dotyczących liczenia pomocy publicznej.

Podkreśla się, że rząd uzyskał także notyfikację Komisji reguł przejścia instalacji z wygaszanego systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.

– Wszystkie te zmiany ograniczają ryzyko popełnienia błędu, a w efekcie ryzyko konieczności zwrotu otrzymanego wsparcia – ocenia Lewiatan.

Lewiatan pozytywnie ocenia też wdrożenie nowego systemu wsparcia w postaci taryf FiT i FiP, z którego będą mogli skorzystać właściciele mniejszych elektrowni wodnych i biogazowni. W tym przypadku o rządowe gwarancje sprzedaży energii po preferencyjnej cenie nie trzeba będzie konkurować z innymi inwestorami w systemie aukcyjnym.

W toku procedowania nowelizacji ustawy o OZE padały apele o objęcie tym systemem także innych technologii odnawialnych – taką poprawkę zgłosili posłowie Nowoczesnej, jednak Ministerstwo Energii oraz sejmowa większość takiego rozwiązania nie poparły i taryfami FiT i FiP zostaną objęte, zgodnie z początkowymi założeniami, tylko hydroelektrownie i biogazownie, zyskując w ten sposób szansę na wyjście z niepewnego i nieopłacalnego systemu zielonych certyfikatów do nowego, stabilniejszego systemu, w którym gwarancje określonego przychodu zyskają na wiele lat.

Ocenionym jako korzystne przez Lewiatana jest również wydłużenie terminu ważności pozwoleń na budowę dotyczących elektrowni wiatrowych na lądzie to ułatwi deweloperom wiatrowym posiadającym takie pozwolenia udział w aukcjach.

Projekt likwiduje też wątpliwości interpretacyjne co do sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości. Zdaniem Lewiatana, powinno to wpłynąć pozytywnie na toczące się postępowania administracyjne i sądowo-administracyjne.

Organizacja reprezentująca środowisko przedsiębiorców podkreśla też korzystne zmiany dla energetyki wiatrowej na morzu – dzięki rezygnacji z wymogu zgłoszenia do aukcji projektów posiadających pozwolenie na budowę. Teraz wystarczy prawomocne pozwolenie na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp oraz decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, a pozwolenie na budowę, którego uzyskanie będą musiały poprzedzić spore wydatki po stronie inwestora, będzie można uzyskać już po otrzymaniu gwarancji wsparcia w systemie aukcyjnym.

W tym kontekście Lewiatan apeluje też o przyjęcie nowego, dedykowanego systemu wsparcia dla energetyki wiatrowej na morzu. Sygnał o możliwości przygotowania osobnego mechanizmu dla tej technologii padł już zresztą ze strony Ministerstwa Energii.

Jesteśmy zadowoleni z kształtu przyjętej ustawy. Deklarujemy nasz udział w przygotowaniu propozycji kolejnych zmian. Cieszy nas także zwrot w polityce rządu i zrozumienie dla korzyści energetycznych i gospodarczych rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku. Apelować będziemy o szybkie przygotowanie odrębnej ustawy dedykowanej energetyce morskiej – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Taka prawda |
zatem Lewiatan się skończyło.....
X |
i tak mamona założyła klapki na oczy
W |
Może Lewiatan by zajął się narzucaniem taryf C* dla mikro-przedsiębiorców.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...