M. Bando: Liczę, że winni zostaną dotkliwie ukarani

M. Bando: Liczę, że winni zostaną dotkliwie ukarani
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MMC Polska
REKLAMA

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando ocenił wczoraj, że notowane ostatnio na Towarowej Giełdzie Energii wzrosty ceny energii mogą nie wynikać tylko z wyższych cen uprawnień do emisji CO2 czy cen paliwa. URE ma badać tą sprawę, a prezes Bando liczy, że na winnych zostaną nałożone „dotkliwe i srogie” kary.

Ostatnio obserwowaliśmy duży wzrost cen energii w notowaniach na Towarowej Giełdzie Energii – na tyle wyraźny, że pojawiły się głosy o wpływie ewentualnej spekulacji, a teraz – jak się okazuję – sprawę badają państwowe instytucje.

Wśród ewentualnych przyczyn wzrostu cen energii wymieniany jest głównie odnotowany ostatnio wyraźny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS, za który płaci szczególnie uzależniona od węgla polska energetyka.

Obecny poziom cen rzędu 16 euro na tonę CO2 oznacza w polskich warunkach – jak stwierdził wczoraj prezes Taurona – wzrost kosztów energii aż o 70 zł/MWh.

Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 nie jest zresztą niespodzianką. Od wielu lat mówi się o zbyt niskich cenach praw do emisji, a wdrażana w Unii Europejskiej reforma systemu ETS ma prowadzić do podniesienia tych cen – mimo, że formalnie nowe zasady, bardziej restrykcyjne dla emitentów, wejdą w życie z początkiem kolejnej dekady, efekt przyjmowanych rozwiązań już widać.

Oprócz kwestii kosztów emisji CO2 w kontekście wzrostu cen energii na TGE mówi się także o wzroście cen węgla czy ewentualnej spekulacji. „Puls Biznesu” pisał ostatnio o możliwości zgłoszenia podejrzanych transakcji do odpowiednich instytucji.

Znaczenie może mieć też rosnąca koncentracja na krajowym rynku energetycznym, którego coraz większą część skupiają państwowe koncerny energetyczne wraz z przejmowaniem kolejnych aktywów i spółek wytwórczych.

Tymczasem wczoraj, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetycznego Pakietu Zimowego oraz Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando poinformował, że URE wraz z UOKiK i KNF badają kwestię ostatnich wzrostów cen energii.

W tym kontekście prezes URE zwrócił uwagę na rosnącą koncentrację na krajowym rynku wytwórców energii.

Ostatnie sprawozdanie URE pokazuje w sposób ewidentny wzrastającą koncentrację i jednak zmniejszanie się tego, co nazywamy wolnym rynkiem – mówił wczoraj prezes Bando.

Wzrost cen nie wynika tylko i wyłącznie z kosztu uprawnień czy kosztu paliwa, co starają się przedstawić prezesi grup energetycznych i z czym również w najbliższym czasie będę mocno polemizował – dodał.

Jak zaznaczył Maciej Bando, „ta sytuacja budzi szczególną troskę, gdyż indeksy giełdowe przekładają się nie tylko bezpośrednio na los przedsiębiorstw, ale także na los każdego konsumenta”.

Rozpoczęliśmy działania mające to wyjaśnić i głęboko wierzę, że ta sytuacja zostanie stosunkowo szybko wyjaśniona, a jeżeli się pojawią winni tej sytuacji, zostaną dotkliwie i srodze ukarani – poinformował.

Mówiąc o wzroście cen energii, prezes Bando ocenił jednocześnie, że obserwowany ostatnio poziom rzędu 250-300 zł/MWh zapewnia rentowność elektrowniom bez dodatkowych mechanizmów wsparcia. – Rodzi to pytanie: po co rynek mocy – stwierdził prezes Bando, oceniając, że może to dać podstawę Komisji Europejskiej do zakwestionowania polskiego rynku mocy, gdyż w sytuacji wysokich cen energii dodatkowa pomoc dla elektrowni może być nieuzasadniona.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Rodzi to pytanie: po co rynek mocy – stwierdził prezes Bando, oceniając, że może to dać podstawę Komisji Europejskiej do zakwestionowania polskiego rynku mocy, gdyż w sytuacji wysokich cen energii dodatkowa pomoc dla elektrowni może być nieuzasadnione" - nie może być, a jest. Prezes głośno mówi o poradzeniu całości społeczeństwa przez Posłów na rzecz ,,elity" jaką została uposażona tymi pieniędzmi - energetyków, którzy sobie to załatwili u posłów. 286 & 1 k.k.
alladyn-solar-batt |
O okradzeniu
pesel |
Mocy brakowało przez kilkanaście godzin trzy lata temu i stworzyło to świetny pretekst do skoku na kasę. A brak mocy było spowodowany radosną twórczością zarządzających elektrowniami i managerów OSD. Remonty robiono wg "planu" jak popadnie a potem "nagle" okazało się, że w lecie mogą być upały i susza.
James |
Zamknąć spekulantów i już.
Sol |
@ASB. Ale z tego co stwierdził p. Bando wynika, że tymi złymi spekulantami są spółki skarbu państwa. No bo kto może mieć wpływ na ceny energii?
Normalny |
Sol: dokladnie przeciesz oni odpowiadaja za znaczna wiekszosc produkcji i dystrybucji a teraz szukaja kozla ofiarnego - DEBILE !!!!!!!!!!!!
Sol |
@Normalny. To co poniżej jest z Wikipedii. PGE dostarcza energię elektryczną dla około 5 milionów użytkowników. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ponad 54 TWh, co stanowi około 40% krajowej produkcji. Moc zainstalowana wynosi ponad 12 GW Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce i należy do największych holdingów energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa we wszystkich obszarach rynku energetycznego – od wydobycia węgla, poprzez wytwarzanie, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej i ciepła oraz obsługę klienta Energa Grupa Kapitałowa Energa – polska grupa kapitałowa zajmująca się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej, dostarcza prąd do około 2,7 mln odbiorców, co stanowi ok. 17-procentowy udział w rynku obrotu energii elektrycznej.Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Grupa ma ponad 3 mln klientów. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o długości ponad 193 tys. km, obejmuje blisko 77 tys. km kw. – ok. 25 proc. powierzchni kraju. Enea S.A. wydobycie węgla kamiennego (Lubelski Węgiel Bogdanka SA) wytwarzanie energii elektrycznej (Enea Wytwarzanie sp.z o.o., której głównym aktywem jest Elektrownia Kozienice), dystrybucja (Enea Operator sp. z o.o.), handel energią (Enea SA – handel detaliczny, Enea Trading sp. z o.o. – handel hurtowy). Grupa Enea prowadzi także działalność w obszarze wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży ciepła (MPEC Białystok, MEC Piła, PEC Oborniki) oraz usług oświetleniowych (Enea Oświetlenie sp.z o.o). Enea jest trzecią co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Jej udział w krajowym rynku sprzedaży energii elektrycznej wynosi 13%[3]. Te dane znalazłem w ciągu kilku minut. Nie wiem co tu można jeszcze badać. mamy oligopol w czystej postaci. Winni też są przecież świetnie znani. To co można uczynić to okreslić stopień winy i od tego uzależnić karę.
Normalny |
Sol: nic dodac nic ujac :)
Kuba |
Prezes Taurona gada jakieś głupoty. W zeszłym roku cena emisji CO2 była 6 Eur, dzisiaj jest 16 EUR więc wzrost jest o 10 EURo. Zakładając że 1 MWh wytworzenia energii z węgla kamiennego wiążę sie z emisją ok. 0,8 tony CO2, daje to proste przeliczenie; 10 EUR/tonę x 0,8 tony/MWh x 4,3 zł/EUR = 34 zł/MWh. Czyli wzrost kosztów emisji powinien doprowadzić do ceny 170 + 35 = 205 zł/MWh a nie 280 jak obecnie mamy na giełdzie. Ta reszta to wzriost ceny węgla z 9 do 13 zł/GJ oraz element spekulacji o której posze Prezes Bando.
Kuba |
Prezes Taurona gada jakieś głupoty. W zeszłym roku cena emisji CO2 była 6 Eur, dzisiaj jest 16 EUR więc wzrost jest o 10 EURo. Zakładając że 1 MWh wytworzenia energii z węgla kamiennego wiążę sie z emisją ok. 0,8 tony CO2, daje to proste przeliczenie; 10 EUR/tonę x 0,8 tony/MWh x 4,3 zł/EUR = 34 zł/MWh. Czyli wzrost kosztów emisji powinien doprowadzić do ceny 170 + 35 = 205 zł/MWh a nie 280 jak obecnie mamy na giełdzie. Ta reszta to wzriost ceny węgla z 9 do 13 zł/GJ oraz element spekulacji o której posze Prezes Bando.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...