M. Józefiak, Greenpeace: Brudna prawda o PGE

M. Józefiak, Greenpeace: Brudna prawda o PGE
Marek Józefiak, Greenpeace Polska
REKLAMA

Przepisy o obowiązkowym pomiarze emisji rtęci z elektrowni obnażyły prawdziwą, brudną twarz Elektrowni Bełchatów. Koncern PGE przez lata raportował emisje toksycznego metalu ciężkiego na podstawie szacunków. Gdy weszły w życie nowe unijne przepisy i emisje trzeba było zmierzyć, nagle okazały się one prawie 18-krotnie wyższe od dotychczas szacowanych. Tak w praktyce wygląda "czysty węgiel" pisze Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Niedopatrzenie? Dramatyczny błąd w rachunkach? Czy może zła wola i chęć ukrycia prawdziwej skali zanieczyszczenia środowiska stały za tym, że przez kilka lat koncern PGE raportował do unijnego rejestru zanieczyszczeń kilkunastokrotnie mniejsze emisje rtęci niż ta zmierzona w 2016 roku?

W każdym razie jest nad czym się pochylać. Przypomnę: rtęć to jeden z najbardziej toksycznych metali ciężkich, może uszkadzać płód ludzki, a także nasz układ nerwowy. Akumuluje się np. w mięsie ryb.

Bełchatowski moloch w ostatnich latach spala podobne ilości węgla, emituje też podobne ilości dwutlenku węgla. To, co się zmieniło – i to w szokujący sposób – to zaraportowane emisje rtęci, odkąd, zamiast “szacunków dokonanych na podstawie własnego wskaźnika referencyjnego”, PGE wreszcie emisję zmierzyło. Wynik? 2,82 tony rtęci wypuszczane w ciągu roku do powietrza. To więcej niż roczne emisje całego hiszpańskiego przemysłu! To także więcej niż emisje pięciu kolejnych – po Bełchatowie – najbardziej trujących elektrowni w UE.

Co rusz słyszymy, jak Polska Grupa Energetyczna próbuje dokonać zwrotu w stronę zielonej energii. A to sama będzie budowała morskie farmy wiatrowe, a to chce wykupić Polenergię – spółkę, która posiada zaawansowane projekty tego typu. Zacne to plany i trzeba trzymać za nie kciuki. Wszak na polskim Bałtyku mogą powstać elektrownie o mocy nawet 10 GW. Jeśli ktoś jednak spojrzy na PGE w myśl zasady “czyny, nie słowa”, to zobaczy ten koncern w ciemniejszych, czarno-brunatnych barwach.

Jeden proc. (!) – tyle, spośród swoich nakładów inwestycyjnych w 2017 roku, PGE przeznaczyła na energetykę odnawialną. Tyle największa spółka energetyczna, której większościowym właścicielem jest Skarb Państwa – czyli my wszyscy – wydała w ubiegłym roku na inwestycje, które popiera ponad 94 procent Polek i Polaków.

Spółka nie tylko buduje dziś dwa ogromne bloki na węgiel w Opolu oraz jeden w Turowie, ale także chce budować kolejne odkrywki węgla brunatnego w woj. łódzkim i lubuskim. Zaś przedstawicielka PGE proszona przez prasę o komentarz w sprawie dramatycznego wzrostu raportowanych emisji rtęci odpowiada, że “obecne przepisy prawa nie nakładają na polskich wytwórców energii elektrycznej limitu emisji rtęci i zaczną dopiero obowiązywać za trzy lata”. Strach myśleć, ile rtęci do tej pory uleci w powietrze.

Ten, kto dziś inwestuje w węgiel, nie liczy się nie tylko ze swoimi (a w przypadku PGE – naszymi) pieniędzmi, ale przede wszystkim z naszą przyszłością i przyszłością naszej planety. Jeśli mamy uniknąć katastroficznego scenariusza ocieplenia Ziemi, musimy od węgla jak najszybciej odejść. Nie uda się to bez inwestycji w zieloną energię. Kolejne frazesy PGE o potrzebie ochrony klimatu nie wystarczą, PGE musi zacząć inwestować w OZE. Twarde liczby nie kłamią. Prawda prędzej czy później – jak widać – wychodzi na jaw.

Marek Józefiak, Greenpeace Polska

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
Różnica między szacunkiem może być nawet 1000 krotna tylko nadal nie wiemy najważniejszego czy poziom rtęci wokół elektrowni czyli tam gdzie opadają pyły jest podwyższony do poziomu szkodliwego. Straszenie to ulubiona strategia Greenpeace. Sekta przepowiadaczy końca świata.
... |
do jasiek - jeśli te 2,82 tony rtęci "spadnie" dalej od elektrowni to wszystko jest OK raka dostanie KTOŚ kto mieszka dalej. Wczoraj przy podnoszeniu opłaty za paliwo minister grzmiał iż na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera więcej nią 40 tys osób rocznie w Polsce. Jak wyciągać kasę z kieszeni podatnika to nieRząd jest za, jak PGE spółka skarbu państwa sama przyczynia się do śmierci tych 40 tys obywateli to nieRząd (właściciel) belki we własnym oku nie widzi. Ksiądz rozgrzeszy.
do jasiek |
tak jasiu przecież ta rtęć ulatuje do kosmosu
IXI |
Najlepiej umieścić spalarnię (prawidłowa nazwa dla elektrowni węglowej) blisko granicy z Niemcami i zamówić mszę przebłagalną w Watykanie z intencją, by wiatr wiał wyłącznie w kierunku zachodnim.
G |
No super artykuł, bravo
cuuube |
Mało tego , PGE chce brnąć w tę technologię spalania wegla brunatnego zanieczyszczonego rtęcią i będzie kopać w Złoczewie https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kopalnia-odkrywkowa-w-zloczewie/h9f6dby . Dowóz węgla do Bełchatowa będzie zapewne realizowany samochodami elektrycznymi Morawieckiego , by nie truć ludzi . Pod Poznaniem kiedyś też chcieli kopać na długości 50km przez WPN http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,19325775,kopalnia-odkrywkowa-pod-poznaniem-zniknie-czempin-zagrozone.html

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...