Bruksela dofinansuje transgraniczne projekty OZE

Bruksela dofinansuje transgraniczne projekty OZE
Maroš Šefčovič. Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej po roku 2020 zostanie zwiększony budżet programu „Łącząc Europę”, z którego finansowane są transgraniczne projekty w unijnej infrastrukturze w tym związane z budową transgranicznych połączeń energetycznych czy ładowaniem samochodów elektrycznych.

Komisja Europejska poinformowała wczoraj, że budżet kolejnej edycji programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF) zostanie zwiększony o 47 proc. w porównaniu do edycji zaplanowanej na lata 2014-2020, do poziomu 42,3 mld euro – w tym w transporcie do kwoty 30,6 mld euro, w energetyce – do 8,7 mld euro, a w obszarze gospodarki cyfrowej – do 3 mln euro.

Co więcej KE chce, aby 60 proc. nowego budżetu CEF trafiło na projekty przyczyniające się do osiągnięcia przez Unię Europejską celów klimatycznych.

– Nowy mechanizm CEF stworzy większe synergie miedzy transportem, energią i cyfryzacją, aby zmaksymalizować wpływ transformacji energetycznej. Ponadto, większy budżet i możliwość połączenia z innymi instrumentami pozwolą Europie pozostać liderem w zakresie innowacyjnych projektów takich jak inteligentne sieci czy magazynowanie energii – stwierdził wczoraj unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič.

Z kolei unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Cañete podkreślił, że pieniądze z CEF pomogą sfinansować m.in. synchronizację systemów energetycznych krajów bałtyckich z siecią europejską, co jest kluczowe dla projektu unii energetycznej.

Jak poinformował wczoraj Maroš Šefčovič, w ramach nowego programu po raz pierwszy finansowane będą transgraniczne inwestycje w generację z wykorzystaniem odnawialnych źródłach energii, aby – jak to określa KE – „promować strategiczną aktywność w obszarze gotowych do konkurowania na rynku technologii odnawialnych”.

Do wspierania takich projektów kraje członkowskie zobowiązuje zresztą aktualna unijna dyrektywa o odnawialnych źródłach energii. Mimo to, na razie mające transgraniczny charakter inwestycje w energetyce odnawialnej nie rozwinęły się. Pilotażowe, transgraniczne aukcje dla OZE przeprowadzili dotąd tylko wspólnie Niemcy i Duńczycy.

Coraz intensywniej rozwija się natomiast współpraca krajów UE w zakresie budowy transgranicznej infrastruktury sieciowej, co sprzyja integracji energii odnawialnej w unijnych systemach energetycznych.

Jak wynika z przedstawionego pod koniec ubiegłego roku raportu Komisji Europejskiej, Polska ma najniższy udział połączeń transgranicznych spośród krajów Unii Europejskiej.

KE szacuje udział połączeń transgranicznych w systemie elektroenergetycznym naszego kraju tylko na 4 proc., w tym wliczając połączenie LitPol Link z Litwą. To najniższy poziom w całej UE.  

Tymczasem Komisja Europejska chce przynajmniej 15-proc. udziału połączeń transgranicznych w systemach energetycznych poszczególnych państw UE.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...