Rosjanie wybrali projekty OZE. Jakie ceny?

Rosjanie wybrali projekty OZE. Jakie ceny?
Fot. Hevel Solar
REKLAMA

Po ubiegłorocznej aukcji Rosjanie szykują kolejną dużą aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Podano już, jakie projekty przeszły prekwalifikację i jakie ceny w ich przypadku zaproponowali inwestorzy.

W przeciwieństwie choćby do polskiego systemu aukcyjnego startujący w rosyjskich aukcjach dla OZE inwestorzy oferują stawki nie za energię, ale za planowaną moc.

W sumie Rosjanie chcą uruchomić dzięki tegorocznej aukcji inwestycje w odnawialne źródła energii na około 1 GW, z czego większość ma przypaść na farmy wiatrowe, a mniejsza część na elektrownie fotowoltaiczne. W obu przypadkach łączna moc zgłoszonych w prekwalifikacji projektów jest dużo wyższa.

Rosyjskie władze zakwalifikowały w ramach prekwalifikacji 37 projektów fotowoltaicznych na łączną moc 554,3 MW.

Wiadomo, że w przypadku projektów w przedziale mocy 5-35 MW zaplanowanych do realizacji w roku 2019 inwestorzy zgłosili średnie ceny 122,857 rubli/kW (około 7,15 tys. PLN/kW).

W przypadku projektów o mocach 5-50 MW, które zyskały prekwalifikację, zaplanowanych do realizacji do roku 2021, średnie ceny wyniosły 117 993 RUB/kW, a w przypadku projektów zaplanowanych do realizacji rok później średnia cena wyniosła 115 633 RUB/kW.

Wiadomo, że nie wszystkie inwestycje w elektrownie PV zostaną wybrane do realizacji. Szansę na to będzie mieć ok. 1/3 zgłoszonych mocy, a znacznie więcej może powstać w energetyce wiatrowej.

W przypadku energetyki wiatrowej prekwalifikację zyskały projekty wiatrowe na łączną moc 2,213 GW.

W przypadku 11 projektów przewidzianych do realizacji w roku 2019, na łączną moc 208,8 MW, zaproponowano cenę 130 927 RUB/kW (7,62 tys. PLN/kW). Dla 23 projektów na moc 627 MW, przewidzianych do uruchomienia w roku 2022, średnia cena wyniosła 130 665 RUB/kW, a dla 43 projektów przewidzianych do realizacji do roku 2023, na łączną moc 1337 MW, ustalono średnią cenę 130 404 RUB/kW.

Rynek dewelopmentu projektów fotowoltaicznych w Rosji pozostaje zdominowany przez lokalne firmy takie jak T Plus czy Hevel Solar, który nie tylko buduje farmy fotowoltaiczne o mocach liczonych w dziesiątkach MW, ale także sam produkuje ogniwa i moduły PV.

Inaczej jest w energetyce wiatrowej, w przypadku której dotychczasowe aukcje przyciągnęły zagranicznych potentatów – w tym fiński koncern energetyczny Fortum czy włoski Enel. Pierwsza z tych firm w ubiegłorocznej aukcji zabezpieczyła – we współpracy z Rosatomem – prawa do realizacji farm wiatrowych o mocy ok. 1 GW. Druga zyskała gwarancje sprzedaży energii z wiatraków o mocy ok. 291 MW.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu wsparcia dla OZE wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów mają gwarantować inwestorom określoną, kilkunastoprocentową stopę zwrotu.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
Teraz już nawet Ruskie w rok wyprzedzą polskie marne OZE (2%) :)
kris |
Może ktoś napisać o co chodzi z tymi cenami ?
aa |
SZOK jaka ta Polska jest zacofana !!
Agat |
Nie rozumiem. Co to znaczy, że "nawet Ruskie"? Przecież Polska im do pięt nie dorasta.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...