PGE wystąpiło o zgodę na przejęcie Polenergii

PGE wystąpiło o zgodę na przejęcie Polenergii
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

UOKiK poinformował dzisiaj o przyjęciu wniosku Polskiej Grupy Energetycznej w sprawie zogdy na przejęcie kontroli nad Polenergią. Ostatnio grupa Kulczyk Investments, która kontroluję Polenergię, wykluczyła jednak sprzedaż swoich akcji na zaproponowanych przez PGE warunkach.

Wniosek w tej sprawie miał wpłynąć do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dniu 30 maja br. UOKiK zaznacza, że planowana transakcja stanowi koncentrację, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.

W drugiej połowie ubiegłego miesiąca Polska Grupa Energetyczna ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 45,44 mln akcji zwykłych na okaziciela, tj. wszystkich akcji wyemitowanych przez Polenergię, uprawniających do wykonywania 100 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, po cenie 16,29 zł za każdą akcję – ocenionej przez analityków giełdowych jako stosunkowo niska. Wartość transakcji, zgodnie z propozycją PGE, wyniosłaby około 740 mln zł.

Taka propozycja nie przekonała grupy Kulczyk Investments, która po kilku dniach zakomunikowała brak zainteresowania ofertą PGE. – Polenergia SA jest dla rodziny Państwa Kulczyk inwestycją długoterminową, w związku z tym nie zamierzają odpowiedzieć na ogłoszone wezwanie do sprzedaży akcji – poinformowało Kulczyk Investments.

Kulczyk Investments posiada w Polenergii 50,2 proc. udziałów. Chiński fundusz CEE Equity Partners, który akcje spółki przejął w 2014 roku po jednostkowej cenie 30,03 zł, ma 16 proc. udziałów. Znaczącymi udziałowcami Polenergii pozostają też fundusze OFE Aviva BZ WBK posiadający 7,8 proc. akcji, Generali OFE z 6,6 proc. akcji, a także Nationale Nederlanden OFE z 5,7 proc.

Przejęcie kontroli nad spółką wymaga jednak porozumienia PGE z Kulczykami.

Kluczowym biznesem Polenergii jest produkcja energii wiatrowej na posiadanych przez nią farmach wiatrowych o łącznej mocy 243 MW, które w ubiegłym roku wytworzyły 761 GWh energii elektrycznej. Kolejne 185 MW w energetyce wiatrowej może przybyć po wygranych aukcjach, jeśli oczywiście dojdą one do skutku. Ponadto Polenergia chce zbudować w systemie aukcyjnym znaczące portfolio farm fotowoltaicznych na łączną moc do 40 MW.

Najatrakcyjniejszym aktywem w kontekście planów przejęcia tej spółki przez PGE mogą być jednak posiadane przez Polenergię najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

Polenergia we współpracy z Equinor – obie firmy mają po 50 proc. udziałów – rozwija projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW, dla których ma już pozwolenia środowiskowe, a przejęcie tych projektów przybliżyłoby PGE do realizacji ambitnych planów w zakresie offshore, zakładających budowę do 2030 roku morskich wiatraków na Bałtyku o łącznej mocy 2,5 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
Po co przejmować? Przecież w PGE tylu bezparttjnych fachowców, dla których przygotowanie trylionów MW w projektach OZE to małe piwo przed obiadem?
cuuube |
PGE oszukuje co do ilości rtęci wypuszczanej z elektrowni w Bełchatowie (z węgla brunatnego) deklarowali 160 kg , a wypuszczali prawie 3 tony . Brawo wy . http://wyborcza.pl/7,155287,23492684,polskie-elektrownie-truja-rtecia-belchatow-najwiekszym-trucicielem.html?disableRedirects=true Na OZE Wydają 1% dochodu to się próbują podratować przejęciem

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...