UE nie spełni celów klimatycznych bez elektryfikacji

UE nie spełni celów klimatycznych bez elektryfikacji
Francesco Starace, prezes Eurelectric i Enel. Fot. Enel
REKLAMA

Eurelectric, organizacja reprezentująca unijny sektor elektroenergetyki, zapewnia, że bez zwiększenia udziału energii elektrycznej w transporcie czy ciepłownictwie niemożliwe będzie osiągnięcie unijnych zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji CO2 oczywiście jeśli energia elektryczna będzie produkowana głównie ze źródeł odnawialnych.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Eurelectric pokazują, że, aby możliwe stało się osiągnięcie 95-procentowej redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej do roku 2050, konieczne jest zwiększenie do tego czasu udziału energii elektrycznej w finalnej konsumpcji energii w UE przynajmniej do 60 proc.

Osiągnięcie takiego poziomu ma być możliwe przy założeniu wzrostu wykorzystania energii elektrycznej w UE co roku o 1,5 proc. przy jednoczesnej, corocznej redukcji konsumpcji energii o 1,3 proc.

Szef Eurelectric i prezes włoskiego koncernu energetycznego Enel, Francesco Starace, podkreśla, że jednocześnie konieczne jest zwiększenie wykorzystania efektywnych kosztowo źródeł odnawialnych i technologii magazynowania energii. Kierowany przez Starace Enel to zresztą jeden z największych na świecie inwestorów w sektorze energetyki odnawialnej, a także aktywny gracz na tworzącym się rynku magazynowania energii oraz infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych.

Organizacja reprezentująca europejski sektor elektroenergetyczny wskazuje ponadto, że osiągnięcie pełnej dekarbonizacji w Unii Europejskiej do roku 2050 będzie wymagać zwiększenia udziału energii elektrycznej w końcowym zużyciu energii w transporcie i budynkach do 63 proc., a także do 50 proc. w przemyśle.

Unia Europejska przyjęła, że doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych do 40 proc. do 2030 r. w porównaniu do poziomu emisji z 1990 roku.

Tymczasem Eurostat podał ostatnio, że w ubiegłym roku Unia Europejska zwiększyła swoje emisje CO2 – stanowiące około 80 proc. unijnych emisji gazów cieplarnianych – o 1,8 proc. Wcześniej w latach 2015-16 unijna agencja statystyczna odnotowała spadek emisji CO2 o 0,4 proc.

Polska – piąty największy emitent CO 2 Unii Europejskiej – w ubiegłym roku zwiększyła swoje emisje o 3,8 proc., a udział naszego kraju w emisjach generowanych ogółem w Unii Europejskiej wyniósł 9,8 proc.

Eurelectric zrzesza 3,5 tys. europejskich firm z sektora energetycznego generujących roczne przychody rzędu 200 mld euro.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
Tchórzewski twierdzi inaczej hahah

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...