UE nie spełni celów klimatycznych bez elektryfikacji

UE nie spełni celów klimatycznych bez elektryfikacji
Francesco Starace, prezes Eurelectric i Enel. Fot. Enel
REKLAMA

Eurelectric, organizacja reprezentująca unijny sektor elektroenergetyki, zapewnia, że bez zwiększenia udziału energii elektrycznej w transporcie czy ciepłownictwie niemożliwe będzie osiągnięcie unijnych zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji CO2 oczywiście jeśli energia elektryczna będzie produkowana głównie ze źródeł odnawialnych.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Eurelectric pokazują, że, aby możliwe stało się osiągnięcie 95-procentowej redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej do roku 2050, konieczne jest zwiększenie do tego czasu udziału energii elektrycznej w finalnej konsumpcji energii w UE przynajmniej do 60 proc.

Osiągnięcie takiego poziomu ma być możliwe przy założeniu wzrostu wykorzystania energii elektrycznej w UE co roku o 1,5 proc. przy jednoczesnej, corocznej redukcji konsumpcji energii o 1,3 proc.

Szef Eurelectric i prezes włoskiego koncernu energetycznego Enel, Francesco Starace, podkreśla, że jednocześnie konieczne jest zwiększenie wykorzystania efektywnych kosztowo źródeł odnawialnych i technologii magazynowania energii. Kierowany przez Starace Enel to zresztą jeden z największych na świecie inwestorów w sektorze energetyki odnawialnej, a także aktywny gracz na tworzącym się rynku magazynowania energii oraz infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych.

Organizacja reprezentująca europejski sektor elektroenergetyczny wskazuje ponadto, że osiągnięcie pełnej dekarbonizacji w Unii Europejskiej do roku 2050 będzie wymagać zwiększenia udziału energii elektrycznej w końcowym zużyciu energii w transporcie i budynkach do 63 proc., a także do 50 proc. w przemyśle.

Unia Europejska przyjęła, że doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych do 40 proc. do 2030 r. w porównaniu do poziomu emisji z 1990 roku.

Tymczasem Eurostat podał ostatnio, że w ubiegłym roku Unia Europejska zwiększyła swoje emisje CO2 – stanowiące około 80 proc. unijnych emisji gazów cieplarnianych – o 1,8 proc. Wcześniej w latach 2015-16 unijna agencja statystyczna odnotowała spadek emisji CO2 o 0,4 proc.

Polska – piąty największy emitent CO 2 Unii Europejskiej – w ubiegłym roku zwiększyła swoje emisje o 3,8 proc., a udział naszego kraju w emisjach generowanych ogółem w Unii Europejskiej wyniósł 9,8 proc.

Eurelectric zrzesza 3,5 tys. europejskich firm z sektora energetycznego generujących roczne przychody rzędu 200 mld euro.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
Tchórzewski twierdzi inaczej hahah

Giełda OZE

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty do 1 MW na terenie woj. podlaskiego, szczegóły telefonicznie czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW

Do sprzedania pracujące Vestas V80 100 m. wieża Termin demontażu początek września. manufakturae czytaj dalej...