Dotacje na OZE w woj. śląskim. Startują kolejne konkursy

Dotacje na OZE w woj. śląskim. Startują kolejne konkursy
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
REKLAMA

Województwo śląskie, które w obecnym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 ma najwięcej unijnych pieniędzy ze wszystkich województw, w dużej mierze wykorzystuje je na wspieranie inwestycji w niskoemisyjną gospodarkę. Startują właśnie kolejne konkursy, w których otrzymane dofinansowanie będzie można przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej i inwestycje w odnawialne źródła energii.

Zarząd Województwa Śląskiego dzisiaj rozpoczyna nabór w trzech kolejnych konkursach, na podstawie których przyzna unijne dofinansowanie na projekty związane z energetyką.

Dzisiaj w województwie śląskim startuje nabór wniosków na dofinansowanie projektów dla poddziałania 4.1.1 „Odnawialne źródła energii – ZIT”.

Nabór wniosków potrwa do 3 grudnia, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na lipiec przyszłego roku.

Dofinansowana może zostać budowa i przebudowa infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

O unijne dotacje mogą ubiegać się – jednostki sektora samorządowego i publicznego, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także towarzystwa budownictwa społecznego, przy czym beneficjentem projektu realizowanego w formule grantowej mogą być wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia.

Dla projektów realizowanych w formule grantowej maksymalny poziom dofinansowania wynosi 95 proc. W pozostałych przypadkach maksymalny poziom dofinansowania sięga 85 proc. 

W przypadku realizacji projektów „ekologicznych gmin” (niebędących projektami grantowymi) przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia maksymalna wartość projektu wynosi 7 mln złotych.

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu złożonego do dofinansowania nie może przekroczyć 50 mln euro.

Budżet konkursu to 19,98 mln zł.

Efektywność energetyczna i OZE

Również dzisiaj na Śląsku rozpoczyna się nabór wniosków w konkursie z działania 4.3 „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej”, poddziałanie 4.3.1 „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej”.  

Nabór wniosków potrwa do 10 grudnia, a rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić w połowie przyszłego roku.

W ramach konkursu przewiduje się realizację następującego typu projektu – modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych, likwidacja „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła, a także budowa instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.

O dofinansowanie mogą starać się przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami, a także spółdzielnie mieszkaniowe.

Dla projektów realizowanych w formule grantowej maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95 proc. Dla pozostałych projektów dofinansowanie może pokryć 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

W przypadku realizacji projektów „ekologicznych gmin” – niebędących projektami grantowymi – przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia maksymalna wartość projektu wynosi 7 mln zł.

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu złożonego do dofinansowania nie może przekroczyć 50 mln euro.

Budżet tego konkursu wynosi 68,18 mln złotych.

Likwidacja niskiej emisji

Także dzisiaj w woj. śląskim startuje nabór wniosków z działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej”, poddziałanie 1.7.2 „Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w konurbacji śląsko-dąbrowskiej”.

Nabór wniosków potrwa do 27 lipca, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek przyszłego roku.

Przedmiotem konkursu jest dofinansowanie projektów dotyczących efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu w województwie śląskim.

O dofinansowanie mogą starać się te same podmioty jak w przypadku konkursu z działania 4.3.

Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych określono na 85 proc.

Budżet tego konkursu to 100 mln zł.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Gur |
A po kiego grzyba OZE na ślunsku? Oni tam ino wungiel gryzom
AST |
Oto jest najlepszy dowód na istnienie komuny bis. Prywatnym firmom żadnych pieniędzy na OZE ale tym spoza do 95% dofinansowania.
Fanspeedway'a |
@AST taaa ,żadnych . W Wielkopolsce z 90mln , 30 zgarnęło 7 prywatnych firm (z 18 zakwalifikowanych do projektu )
Wlkp |
Dokładnie. W Wielkopolsce to była kpina przy przyznawaniu dotacji. W ogóle, to nie powinny samorządy startować w tych samych programach, co prywatne firmy. Ja odradzam. Szkoda kasy na biurokrację z tym związaną.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...