Ponad 30 tys. instalacji OZE w sieci największych OSD. Ile mikroinstalacji?

Ponad 30 tys. instalacji OZE w sieci największych OSD. Ile mikroinstalacji?
Sunways press
REKLAMA

Na koniec 2017 r. do sieci pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego przyłączonych było pond 30,8 tys. odnawialnych źródeł energii. Zdecydowana większośćw ujęciu ilościowymto przyłączone mikroinstalacje.

Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, na koniec ubiegłego roku do sieci pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator oraz działającego na terenie Warszawy i okolic innogy Stoen Operator – przyłączonych było w sumie 30 860 odnawialnych źródeł energii.

Najwięcej źródeł OZE działało w sieci PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja – odpowiednio 9 910 oraz 9 509. Z kolei w sieci Energa Operator było 6 281 źródeł OZE, w sieci Enea Operator 4 614, a w sieci innogy Stoen Operator – 546.

Inaczej kolejność przedstawia się, jeśli uwzględnimy moce przyłączonych źródeł odnawialnych. W tym wypadku zdecydowanym liderem jest Energa Operator (3070,3 MW), następne w kolejności są PGE Dystrybucja (1416,3 MW), Enea Operator (1295,6 MW), Tauron Dystrybucja (883,4 MW), a moc OZE w sieci innogy Stoen Operator na koniec ub.r. sięgnęła 10,3 MW.

Powyższe zestawienie pokazuje relatywnie dużą jednostkową moc przyłączeń u Energi Operator, w której sieci funkcjonuje większość działających w kraju farm wiatrowych. Z kolei odwrotnie jest w przypadku Taurona Dystrybucji, który ma relatywnie dużo źródeł, ale o znacznie mniejszej, jednostkowej mocy.

PTPiREE przedstawiło też zestawienie w zakresie wolumenu przyłączonych na koniec 2017 r. mikroinstalacji. W tym przypadku liderem jest PGE Dystrybucja, do której sieci przyłączono 9335 mikroinstalacji, niewiele mniej takich źródeł miał Tauron Dystrybucja (9140), w sieci Energi Operator funkcjonowało 5414 mikroinstalacji, w sieci Enea Operator – 4252, a w sieci innogy Stoen Operator – 539.

Razem daje to liczbę 28 680 mikroinstalacji, co stanowi 93 proc. wszystkich źródeł OZE, które były przyłączone do sieci pięciu operatorów systemu dystrybucyjnego na koniec 2017 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
W |
A kiedy pozwolą mikro-przedsiębiorcom z taryf C być postumentami ?
Pv |
od zawsze może
bingo |
Energa operator 3070,3 MW? Czyli 3 GW?? U pozostałych tak samo? Jesteśmy potęgą w tym zakresie.
gino |
Ale ,,W" pewnie chodzi ze z opustów przedsiebiorca niemoze korzystać nawet jak ma 40 kW lub mniej

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...