Nowa "opłata atomowa" w rachunku za prąd?

Nowa "opłata atomowa" w rachunku za prąd?
Foto. Amio Cajander, flickr cc
REKLAMA

Krzysztof Tchórzewski zapowiada, że nie będzie morskich wiatraków bez elektrowni atomowej. Ale jaki ma być dla niej model finansowania? Według naszych informacji pojawiła się nowa idea przerzucenie części kosztów na klientów w rachunku za prąd. Ale takie pomysły nie nadają się do kampanii wyborczej.

Nie wyobrażam sobie możliwości podjęcia decyzji o budowie energetyki wiatrowej na morzu bez rozstrzygnięcia sprawy energetyki jądrowej. Nie widzę możliwości, by można było podjąć decyzję, żeby energetyka na morzu mogła tak szybko się rozwijać, jak wielu przedsiębiorców ma zamiar, bez perspektywy zbilansowania tego. Ja w każdym razie te dwie rzeczy łączę – stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Dodał, że – jego zdaniem – od każdego, kto chce budować energetykę odnawialną, należałoby oczekiwać, by "przynajmniej w 50-proc. wyręczał państwo w budowie energetyki konwencjonalnej".

W ten sposób państwowe firmy, które chciałyby inwestować w offshore, czyli morską energetykę wiatrową, znalazły się w dwuznacznej sytuacji. To drugi obok fotowoltaiki najszybciej rozwijający się sektor w Europie – koszty spadają, a firmy coraz więcej weń inwestują. Plany budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku mają PGE, PKN Orlen oraz prywatna Polenergia, którą właśnie chce przejąć PGE.

Dla ministra energii jednak priorytetem jest budowa elektrowni atomowej. Ale rząd jest podzielony w tej sprawie. Jakkolwiek budowa elektrowni atomowej została wpisana do rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, to premier Mateusz Morawiecki energetyki jądrowej w sercu nie nosi. Jego długoletni doradca ds. energetyki, dr Wojciech Myślecki, jest otwartym przeciwnikiem atomówki.

Otoczenie premiera dużo przychylniej patrzy na projekty offshore. Z kolei projekt atomowy ma licznych sojuszników w środowiskach fizyków atomowych związanych z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Nie brakuje też polityków PiS uważających, że budowa siłowni jądrowej będzie dla Polski awansem cywilizacyjnym.

Od kilku tygodni w rządzie odbywają się intensywne rozmowy w tej sprawie. Jeszcze w kwietniu premier Morawiecki i minister Tchórzewski dyskutowali z rektorami najważniejszych uczelni technicznych. Spotkanie miało dać argumenty zwolennikom budowy EJ, ale według naszych informacji premier nie złożył żadnych wiążących deklaracji.

Kluczowym problemem jest finansowanie. Ile podatnicy będą musieli zapłacić? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TwojaPV |
kogo obchodzi co ten stary pierdziel ma do powiedzenia w momentach dolegliwości gastrycznych
suma |
przy aktualnym rozwoju technologi magazynowania energii projekty atomowe to chore pomysły. nikt nie pamięta o odpadach radioaktywnych!!!!. a ryzyko katastrof to dla sprzyjających nie istnieje!!!
thórz |
Gram w Zielone kasuje posty które odnoszą się do " pana tchórzewskiego ":-))).Bronia swego ministra.
Optymista |
Spokojnie chlopaki,elektrownia atomowa w polsce nigdy nie powstanie.
inwestor z Kujaw |
Będziemy kupować więcej energii z zagranicy ....chory jest ten Rzad !!!, zamiast rozwijać u nas OZE we wszystkich postaciach , dostawić 2-3 gazówki i dac sobie spokuj z ta atamowka !!!
SPS |
Wpie...yli kilkaset milionów w opracowanie projektu, który nawet nie wiedzą jak mieliby sfinasować! Jakeż to "polskie"...
Fachowiec |
Tchórzu odejdź, wstydu oszczędź!!!
Tylewtemacie |
@SPS przecież piszą jak chcą to sfinansować , wiedzą nawet ile czasu będzie się spłacać http://gramwzielone.pl/trendy/30884/minister-tchorzewski-chce-splacac-elektrownie-jadrowa-przez-50-lat
Agat |
Po co nam państwo teoretyczne, które nic samodzielnie nie potrafi przeprowadzić? Nic samodzielnie zdecydować? Po co mam płacić podatki w takim państwie?
POLAK |
Platforma chciała się tylko nakraść "pod atomowym prektekstem", od początku było wiadomo, że nic nie powstanie.. Z pisem jest ten problem, że mogą to chcieć n a p r a w d e zbudować...
AST |
Potrzeba kasy dla urzędasów w Warszawie. Polska niech płaci.
gekon |
Pomijając brak uzasadnienia ekonomicznego budowa EJ jest też sprzeczna z energetyczną niezależnością Polski!!! (nie mamy uranu ani technologii EJ..) Więc o co chodzi? Z każdym rokiem utwierdzam się że dla "naszych" "rządzących" EJ nie musi powstać wystarczy że "powstaje", jest spółka, wydawane są setki milionów głównie na prezesów bo nawet nie ma konceptu gdzie ma powstać... Będzie tak dopóki społeczeństwo się nie zorientuje że EJ to wielka polska ściema... A to wszystko przez zwolenników "taniego prądu z atomu"... którzy podtrzymują ten mit... Pozdrawiam!

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...