PGE chce przejąć Polenergię. Ważny powód to OZE

PGE chce przejąć Polenergię. Ważny powód to OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

PGE Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana zakupem wszystkich akcji notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych grupy energetycznej Polenergia. Jak zapewnia największa państwowa grupa energetyczna, przejęcie aktywów Polenergii wpłynęłoby na zmniejszenie średniej emisyjności PGE, przede wszystkim ze względu na zwiększenie portfela posiadanych mocy wiatrowych.

Wczoraj PGE, za pośrednictwem Pekao Investment Banking S.A. pełniącego rolę doradcy finansowego PGE, ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 45,44 mln akcji zwykłych na okaziciela, tj. wszystkich akcji wyemitowanych przez Polenergię, uprawniających do wykonywania 100 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, po cenie 16,29 zł za każdą akcję. Wartość transakcji, zgodnie z propozycją PGE, wyniosłaby około 740 mln zł.

Jak zaznacza Polska Grupa Energetyczna, wezwanie zostało ogłoszone pod warunkami wskazanymi w treści wezwania, obejmującymi uzyskanie bezwarunkowej zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację przedsiębiorstw polegającą na przejęciu kontroli nad Polenergią, objęcie zapisami w wezwaniu akcji Polenergii stanowiących co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji, powołanie kandydatów w skład rady nadzorczej Polenergii wskazanych przez PGE, podjęcie przez walne zgromadzenie Polenergii uchwały w sprawie zmian w statucie spółki oraz zawarcie przez obie strony umowy o współpracy strategicznej i integracji Polenergii w ramach Grupy PGE.

W przypadku braku przedłużenia lub skrócenia okresu przyjmowania zapisów w wezwaniu, zapisy na akcje Polenergii potrwają od 13 lipca do 20 września br.

Obecnie niewiele ponad połowę akcji Polenergii należy do rodziny Kulczyków, 16 proc. głosów ma China CEE Investment Cooperation Fund, fundusz OFE Aviva BZ WBK posiada 7,8 proc., Generali OFE 6,6 proc., a Nationale Nederlanden OFE 5,7 proc.

PGE zapewnia, że potencjalne nabycie akcji Polenergii traktowane jest przez Grupę jako „najszybszy do zrealizowania sposób na zbilansowany rozwój nieorganiczny, a tym samym długoterminowa inwestycja o charakterze strategicznym”.

Zróżnicowana i wielokierunkowa działalność Polenergii może przyczynić się do ograniczenia ryzyka działalności Grupy PGE. Przejęcie aktywów Polenergii pozwoliłoby PGE na zwiększenie produkcji elektrycznej i ciepła, wzrost udziału w segmencie dystrybucji, a także zwiększenie portfela posiadanych mocy wiatrowych – czytamy w komunikacie wydanym wczoraj przez PGE.

Skalę biznesu obu firm pokazują wypracowane w ubiegłym roku wyniki finansowe. Przychody PGE regularnie przekraczają ostatnio w skali roku 28 mld zł, natomiast roczne przychody Polenergii są mniejsze od takiego wyniku ok. 10 razy. Skonsolidowany zysk operacyjny PGE powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące (EBITDA) za  2017 r. wyniósł ponad 7,6 mld zł, podczas gdy odnotowana przez Polenergię w całym ubiegłym roku skorygowana EBITDA sięgnęła blisko 182 mln zł.

Polenergia to jednak jeden z najważniejszych graczy na polskim rynku OZE i w tej chwili najważniejszy gracz na powstającym w naszym kraju rynku morskiej energetyki wiatrowej, w której kluczowa rolę chce odegrać PGE.

Jak zaznacza PGE w komunikacie na temat planowanego przejęcia, projekty rozwojowe prowadzone przez Polenergię uzupełniają już prowadzone przez nia projekty, wśród których PGE wymienia m.in. elektromobilność, magazyny energii i fotowoltaikę.

Kluczowym biznesem Polenergii jest produkcja energii wiatrowej na posiadanych przez nią farmach wiatrowych o łącznej mocy 243 MW, które w ubiegłym roku wytworzyły 761 GWh energii elektrycznej.

Ze swoich wiatraków Polska Grupa Energetyczna wyprodukowała w ubiegłym roku około 1,28 TWh energii elektrycznej, a segment źródeł odnawialnych w PGE odnotował w 2017 r. wynik EBITDA rzędu 364 mln zł.

Obecnie PGE dysponuje14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim.

Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii należących do PGE wynosi ponad 2,181 GW. To około 1/4 całkowitego potencjału OZE w naszym kraju.

Zakomunikowanie planów przejęcia Polenergii przez PGE nastąpiło w tym samym dniu, w którym Polenergia ogłosiła sfinalizowanie sprzedaży połowy udziałów w swoich projektach morskich farm wiatrowych norweskiemu potentatowi paliwowemu Equinor (wcześniej Statoil).

Polenergia we współpracy z Equinor – obie firmy mają po 50 proc. udziałów –  rozwija projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW, dla których ma już pozwolenia środowiskowe.

Przejęcie tych projektów przybliżyłoby PGE do realizacji ambitnych planów  w zakresie offshore zakładających budowę do 2030 roku morskich wiatraków na Bałtyku o łącznej mocy 2,5 GW.

Samo PGE posiada projekt offshore, którego potencjał miałby wynieść 1 GW, nie jest on jednak tak zaawansowany jak projekty Polenergii i PGE nie ma dla niego jeszcze decyzji środowiskowej.

Przejmując Polenergię, PGE zyskałoby też projekty lądowych farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych, które mogą zostać zgłoszone do aukcji, a państwowa grupa energetyczna wcześniej sygnalizowała zainteresowanie inwestycjami również w tym obszarze.

Polenergia przygotowuje do udziału w aukcjach projekty farm wiatrowych w Dębsku, Szymankowie, Kostomłotach oraz w Piekle o łącznej mocy 185 MW. Są to projekty w końcowej fazie dewelopmentu i mają pozwolenie na budowę. Polenergia pozyskała też prawa do gruntów i przygotowuje do udziału w aukcji projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 40 MW. Spółka szykuje też projekt elektrowni biomasowej o mocy 31 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
obserwator |
Dobrozmianowi idioci - małpy z brzytwami - najpierw niszczą wiatraki, teraz chcą w nie inwestować.... oczywiscie na zasadzie monopolu ....
iNFO |
Nie odpowiadać na wezwanie :) cena jest za niska :)
X |
to jak plaster na otwarte złamanie nogi. Wcześniej kupili polski oddział Donga wraz z pracownikami i nawet nie potrafili wykorzystać ich potencjału do przygotowania farm wiatrowych na morzu. Tak samo będzie z Polenergią.
K.k |
# obserwator Tępili , by tanio kupić
MojaPV |
Przepłacają. Ktoś miał cynk bo jeszcze rok temu można było brać po taniości ten chłam i to z pocałowaniem ręki.
M.Elon |
W 2015/16 r akcje Polenergii były po ponad PLN 30, po dobrych zmianach w OZE spadły na trochę ponad PLN 10. Teraz „PL czampion” oferuje PLN 16… A może to właśnie o to chodziło, aby przejąć jedynego małego konkurenta po dobrej cenie…Nie zdziwiłbym się, gdyby po zakończeniu tej transakcji, i wybudowaniu farm wiatrowych na Bałtyku, PL czampion wykupił Norwegów z projektów offshore…i wykupił dalsze złoża gazu przy wybrzeżu Norwegii.
olik74 |
Jeden niepomyślny zapis w nowelizowanej ustawie i przejmą Polenergię za darmo.
MojaPV |
szroty na lądzie są warte zero albo nawet mniej bo koszty demontażu nie pokryje nawet cena za złom, jeśli nie mają wsparcia państwa
MałpaPV |
wyszło szydło z wora, teraz to OZE cacy.
Prometeusz |
Do MojaPV: Twoją osobistą rolą w sprawie wiatraków po zmianie rządów z pewnością zainteresuje się Prokurator. Nie przypadkiem każdorazowo w tej sprawie pyszczysz, pyszczysz także tutaj. Na twoim miejscu - już zacierałbym ślady...
OZE fan |
oby każdy kto trzyma akcję polenergii pokazał państwowego molochowi środkowy palec. Kabotyni z politycznego nadania tworzą nam monopol a na przykładzie rynku gazu dobrze wiemy czym to pachnie... Zamiast rozwoju, inwestycji będą kolejne bandy zwiącholi drących japę o kolejne przywileje (czyt. $), stanowiska i stołeczki dla pociotków itp. itd. NIE 3x NIE dla sprzedaży akcji. Ja swoich na pewno nie sprzedam, dla zasady.
X |
@Oze fan, postawa godna uznania, ale do przejęcia raczej dojdzie. Za Kulczyka seniora do takiej sytuacji by nie doszło - podzielił by i sprzedał firmę zataz po wprowadzeniu dobrej zmiany. A tak Polenergia daje pustakom z PGE na tacy offshore i całą resztę bakalii (nowa Sarzyna). Głąby z PGE potrafią tylko budować góry i jeziora, czasem im też się uda spalarnia ruskiego węgla.
OZE fan |
@X, mogę tylko się podpisać pod tym co napisałeś... I robię to z nieukrywanym smutkiem, bo jestem w pełni świadomy jacy ignoranci rządzą tym krajem (i nie mam na myśli tylko ekipy pajaców jaka obecnie jest przy żłobie ale każdą jaka rządziła tym umęczonym narodem od 89') a to jednocześnie przekłada się na to, że nadal będziemy dreptać w miejscu. Przejęcie Polenergii przez państwowy beton, to niestety włączenie wstecznego biegu jeżeli chodzi o dalszy rozwój OZE w Polsce... :( Życie pokazuje, że państwowe molochy robią tylko pozory jeżeli chodzi o inwestycje ww. źródła, zaś samo prawo skutecznie bije po d... tych wszystkich pasjonatów i zapaleńców, którzy własnymi siłami i niekiedy ogromnym nakładem własnych środków finansowych, chcieliby żyć inaczej, produkować energię inaczej i co chyba najważniejsze dla nas jako konsumentów, dążyć do tego by sam rynek energii wyglądał inaczej (ot choćby jego rozproszona wersja a nie centralnie sterowana, gdzie na pierwszym miejscu pod przykrywką hasełek o tzw. "bezpieczeństwie narodowym" górę biorą polityczne wizje błaznów, stanowiska dla ich kolesi i terror związkowej trzody, która jak wiemy mentalnie zatrzymała się w głębokim PRL-u). PS. czy orientujesz się jak może wyglądać ewentualna procedura "wykupu" akcji Polenergii, od tych którzy nie zamierzają ich sprzedawać w wezwaniu ogłoszonym przez pge?
MojaPV |
@OZE fan. PGE musiałoby w wezwaniu osiągnąć 90% (co jest nierealne) żeby Cię zmusić do sprzedaży akcji PEP. Najprawdopodobniej PGE jeśli dojdzie do skupu w wezwaniu, przejmie powyżej 50% i zostawi PEP na giełdzie.
X |
@OZE fan, nie mam pojęcia, zapytaj swojego maklera.
TwojaStara |
Moderator to chuj i szmata na usługach aparatczyków.
MojaPV |
@Twoja stara - chłopie aleś poleciał :) wyrazy współczucia, ktoś cię musiał bardzo skrzywdzić ;)

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...