Ministerstwo Energii Litwy współpracuje z InnoEnergy. W jakim celu?

Ministerstwo Energii Litwy współpracuje z InnoEnergy. W jakim celu?
Minister energii Litwy Žygimantas Vaičiūnas i CEO InnoEnergy Jakub Miler
REKLAMA

Sieć największego na świecie akceleratora w branży cleantech powiększa się o pierwszego tego typu partnera. Zacieśnienie więzi z litewskim rządem ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom z Litwy lepszego dostępu do międzynarodowej sieci inwestorów, ekspertów, korporacji i klientów.

Minister energii Litwy Žygimantas Vaičiūnas oraz CEO mającego siedzibę w Krakowie oddziału InnoEnergy Central Europe podpisali porozumienie o współpracy, na mocy którego obie strony podejmą wspólne działania mające na celu rozwój lokalnego rynku innowacji. Oficjalna ceremonia podpisania umowy odbyła się w wileńskim parku technologicznym podczas krajowego finału konkursu dla start-upów PowerUp!.

To partnerstwo może być swoistym katalizatorem rozwoju litewskiego sektora energetycznego i wzmocnić współpracę z inwestorami po to, by przekłuwać ideę w rynkową rzeczywistość. InnoEnergy jest najlepszym przykładem europejskiego akceleratora innowacji, który pomógł już dziesiątkom projektów poprzez połączenie publicznego oraz prywatnego finansowania – komentuje Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. unii energetycznej.

Dzięki współpracy, litewski sektor energii ma uzyskać lepszy dostęp do międzynarodowej sieci inwestorów, ekspertów, korporacji oraz klientów, a także prestiżowych programów akceleracyjnych przekłuwających idee w rynkowe rozwiązania.

Liczącym na wzrost firmom z sektora MŚP InnoEnergy oferuje wsparcie w ekspansji na europejskie rynki lub wsparcie finansowe. Duże firmy uzyskują z kolei szansę współpracy z najbardziej obiecującymi europejskimi startupami. InnoEnergy organizuje również studia magisterskie oraz doktoranckie dla przyszłych liderów, jak również międzynarodowe programy edukacyjne i staże.

Litewskie ministerstwo stanie się aktywnym uczestnikiem społeczności InnoEnergy, m.in. poprzez udział w prestiżowych wydarzeniach i programach szkoleniowych, a także poprzez priorytetowe traktowanie współpracy z innowatorami z całej Europy.

Litwa już dziś jest znana ze swoich osiągnięć w rozwoju odnawialnych źródeł energii i innowacji. Włączenie do sieci największego na świecie akceleratora w branży cleantech pokazuje naszą determinację do rozwoju wysokiej jakości technologii i dzielenia się płynącymi z nich korzyściami z odbiorcami końcowymi. To również krok na drodze praktycznej implementacji Narodowej Strategii Niezależności Energetycznej. Wreszcie, poprzez przynależność do zaufanego ekosystemu InnoEnergy będziemy dalej potwierdzać nasze przewodnictwo i bycie w awangardzie transformacji energetycznej – mówi Žygimantas Vaičiūnas, minister energii Litwy.

Według przekazanych przez litewskiego ministra informacji, współpraca z InnoEnergy obejmie promowanie badań i rozwoju najbardziej obiecujących technologii z obszaru generacji rozproszonej, aplikację cyfrowych rozwiązań w tej dziedzinie i eksport litewskich produktów i kompetencji na rynki międzynarodowe.

Bycie pierwszym ministerstwem wewnątrz sieci jest wyrazem litewskich ambicji współdecydowania o kierunkach rozwoju europejskiego rynku energii i odwagi, by pełnić wiodącą rolę w trwającej na naszych oczach rewolucji – mówi Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe.

Biuro InnoEnergy Central Europe, które znajduje się w Krakowie, jest jedyną siedzibą funduszu w naszej części Europy. Swoim zasięgiem obejmuje 24 kraje regionu i koordynuje działania 13 hubów – w tym na Litwie.

Pod koniec ubiegłego roku Žygimantas Vaičiūnas przedstawił założenia nowej strategii energetycznej Litwy, która ma prowadzić do zwiększenia niezależności energetycznej tego kraju – w dużej mierze dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii. Więcej o planach Litwinów w zakresie promowania OZE w artykule: Nowa strategia energetyczna Litwy. Ambitny cel OZE.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...