Znamy laureatów konkursu dla startupów z branży cleantech

Znamy laureatów konkursu dla startupów z branży cleantech
Fot. PowerUp!
REKLAMA

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu PowerUp!, którego organizatorem jest unijny fundusz EIT InnoEnergy. Zwycięzca polskiej edycji konkursu będzie reprezentować nasz kraj podczas europejskiej edycji konkursu.

Najlepszym uczestnikiem finału krajowego konkursu PowerUp! w Warszawie okazał się start-up z obszaru smart building – Indoorway. Marek Przytuła zaprezentował inteligentne narzędzie do digitalizacji przestrzeni, stworzone dla właścicieli nieruchomości – sklepów, biur czy lotnisk oraz dla przemysłu.

Indoorway ma umożliwiać "podnoszenie wydajności przestrzeni i zwiększenie zaangażowania pracowników oraz klientów, pozwalając na szczegółową analizę ruchu wewnątrz budynku". Narzędzie, łącząc w sobie wiele technik pomiaru (żyroskop, akcelerometr, magnetometr, beacony) ma zapewniać nie tylko dokładną nawigację po obiektach i mapowanie przestrzeni, ale również optymalizację linii produkcyjnych i planu magazynu czy poprawę bezpieczeństwa pracowników.

Drugie miejsce w konkursie przyznano Handerek Technologies, reprezentowanej przez Susan Kim–Chomnicką. Firma koncentruje się na opracowaniu technologii, które mogą skutecznie przekształcać odpady w czyste paliwa, chemikalia i inne zasoby, a w rezultacie wpływać pozytywnie na środowisko. Trzecie miejsce zajął Plantalux – Jakub Lachowski przedstawił innowacyjną technologię oświetlenia, wspomagającą wzrost roślin w uprawach szklarniowych.

Do czwartej edycji PowerUp! organizowanego przez EIT InnoEnergy – największy europejski fundusz w branży cleantech, przystąpiło 299 startupów z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polska okazało się być tegorocznym rekordzistą – w naszym kraju zgłosiło się aż 38 zespołów. Gala finałowa w Warszawie, podobnie jak 14 pozostałych finałów krajowych (między innymi na Węgrzech, w Grecji, Turcji, Serbii, Chorwacji, Litwie, Czechach i Estonii), poprzedzona była intensywnymi bootcampami. Uczestnicy z pomocą doświadczonych mentorów i coachów mieli okazję zweryfikować modele biznesowe i udoskonalić sztukę prezentacji.

Podczas finału krajowego przed jury oraz inwestorami i przedstawicielami mediów, swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowało 12 najlepszych polskich start-upów pracujących nad rozwiązaniami z obszaru energii, smart cities, mobility i czystych technologii.

Jak podkreśla przewodniczący jury, Maciej Majchrowicz, Business Development Manager w EIT InnoEnergy, uczestnicy PowerUp! oceniani byli między innymi w kontekście świadomości biznesowej oraz potencjału zespołu i gotowości produktu.

Przy wyborze zwycięzcy finału krajowego kierowaliśmy się możliwością globalnego zastosowania innowacji – widzimy taką perspektywę w przypadku firmy Indoorway. Firmę czeka udział w wielkim fnale w Pradze. Start-up, który tam zwycięży może liczyć na wiedzę, finansowanie i sieć kontaktów EIT InnoEnergy. Działamy w 40 krajach, współpracując z ponad 300 partnerami – największymi koncernami przemysłowymi, wiodącymi ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami, inwestując co roku ponad 100 mln euro – komentuje przewodniczący jury.

W jury zasiedli również inni cenieni fachowcy z sektora energii i venture capital: Michał Lasocki (Angel Investor), Martyna Kozłowska-Żukowska (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), Jarosław Tokarczuk (Enea) oraz przedstawiciel głównego partnera konkursu Rafako S.A – Michał Maćkowiak, head of innovation.

Bardzo nas cieszy fakt, iż w tym roku w konkursie biorą udział nie tylko firmy z branży energetycznej, ale także z obszaru elektromobilności czy też smart city. Konkurs rozwija się w takim samym kierunku jak RAFAKO, które poza energetyką, poszukuje możliwości dywersyfikacji przychodów w wymienionych wcześniej obszarach. Utwierdza to nas w przekonaniu, że Rafako, stając się z początkiem roku również udziałowcem InnoEnergy, obrało dobrą strategię i związało się kapitałowo z właściwym partnerem – komentuje Michał Maćkowiak.

Już 19 czerwca Indoorway weźmie udział w wielkim finale konkursu w czeskiej Pradze, gdzie powalczy o 30 tys. euro i 150 tys. euro inwestycji w prestiżowym akceleratorze Highway.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...