Tauron aktywny w obszarze klastrów energii

Tauron aktywny w obszarze klastrów energii
Wiceprezes zarządu ds. klienta i wsparcia korporacyjnego w Tauronie Kamil Kamiński. Fot. Tauron
REKLAMA

Podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w czasie panelu poświęconego innowacjom w energetyce, wiceprezes zarządu ds. klienta i wsparcia korporacyjnego w Tauronie Kamil Kamiński zapwnił, że jego firma aktywnie uczestniczy w tworzeniu modeli biznesowych dla energetyki rozproszonej, w tym współtworząc pierwsze klastry energii.

Jak zaznaczył wczoraj podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprezes Taurona, projekt klastrów energii cechuje na razie „mocna niedojrzałość”. – Wciąż jeszcze ramy prawne wokół tego zagadnienia są nie do końca doprecyzowane (…) Wszyscy spodziewają się, że w najbliższych latach jeszcze będzie tutaj szereg tzw. chorób wieku dziecięcego – ocenił

Nie znaczy to, że koncerny energetyczne typu Tauron stoją obok, ale są w tym zagadnieniu, dlatego że zdajemy sobie sprawę, że są to trendy i kierunki już nie do zahamowania. To nie jest tak, że duża energetyka obraża się na rzeczywistość, ale ją akceptuje, a co więcej wręcz tworzy – powiedział Kamil Kamiński.

Jak ocenił, „change-makerem” na rynku energetycznym, który może zrewolucjonizować modele biznesowe koncernów energetycznych, ale także postawy i zachowania klientów, będą wielkoskalowe magazyny energii.

Jak zaznaczył, Tauron posiada w swojej grupie koordynatora biznesów związanych z energetyką rozproszoną w postaci spółki Tauron Ekoenergia, która zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z budową klastrów energii we współpracy ze spółką Tauron Dystrybucja.

Tauron ma uczestniczyć w sześciu aktywnych klastrach energii i ten obszar jest – jak mówił Kamil Kamiński – „dobrym polem doświadczalnym w relacjach ze startupami”.

Spółka Tauron Ekonergia jest koordynatorem trzech działających na Dolnym Śląsku klastrów energii. To Karkonoski Klaster Energii, który ostatnio otrzymał przyznany przez Ministerstwo Energii certyfikat pilotażowego klastra energii, a ponadto Dzierżoniowski Klaster Energii, a także Energetyczny Klaster Oławski ”EKO”.

Tauron Ekoenergia współtworzy też klaster energii „Zielone Podhale” oraz działający w powiecie cieszyńskim klaster „Brenergia".

Z kolei spółka Tauron Dystrybucja jest m.in. sygnatariuszem porozumienia powołującego Południowo-Zachodni Klaster Energii, którego obszar obejmuje region Zgorzelca i w który zaangażowany jest też inny koncern energetyczny – PGE – za pośrednictwem swojej spółki PGE Energia Odnawialna.

Jak wskazują twórcy tego klastra, jego zaletą ma być „zapewnienie bilansowania i współdziałania źródeł OZE z bardziej przewidywalnymi i łatwiej sterowalnymi źródłami konwencjonalnymi”.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OSD |
A gdzie są pozostali Operatorzy? Zajmują się sami sobą.
Czytelnik |
Nic dziwnego, klastry to projekt pod przykrywka wsparcia energetyki rozproszonej, dedykowany właśnie OSD.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...