Tauron aktywny w obszarze klastrów energii

Tauron aktywny w obszarze klastrów energii
Wiceprezes zarządu ds. klienta i wsparcia korporacyjnego w Tauronie Kamil Kamiński. Fot. Tauron
REKLAMA

Podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w czasie panelu poświęconego innowacjom w energetyce, wiceprezes zarządu ds. klienta i wsparcia korporacyjnego w Tauronie Kamil Kamiński zapwnił, że jego firma aktywnie uczestniczy w tworzeniu modeli biznesowych dla energetyki rozproszonej, w tym współtworząc pierwsze klastry energii.

Jak zaznaczył wczoraj podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprezes Taurona, projekt klastrów energii cechuje na razie „mocna niedojrzałość”. – Wciąż jeszcze ramy prawne wokół tego zagadnienia są nie do końca doprecyzowane (…) Wszyscy spodziewają się, że w najbliższych latach jeszcze będzie tutaj szereg tzw. chorób wieku dziecięcego – ocenił

Nie znaczy to, że koncerny energetyczne typu Tauron stoją obok, ale są w tym zagadnieniu, dlatego że zdajemy sobie sprawę, że są to trendy i kierunki już nie do zahamowania. To nie jest tak, że duża energetyka obraża się na rzeczywistość, ale ją akceptuje, a co więcej wręcz tworzy – powiedział Kamil Kamiński.

Jak ocenił, „change-makerem” na rynku energetycznym, który może zrewolucjonizować modele biznesowe koncernów energetycznych, ale także postawy i zachowania klientów, będą wielkoskalowe magazyny energii.

Jak zaznaczył, Tauron posiada w swojej grupie koordynatora biznesów związanych z energetyką rozproszoną w postaci spółki Tauron Ekoenergia, która zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z budową klastrów energii we współpracy ze spółką Tauron Dystrybucja.

Tauron ma uczestniczyć w sześciu aktywnych klastrach energii i ten obszar jest – jak mówił Kamil Kamiński – „dobrym polem doświadczalnym w relacjach ze startupami”.

Spółka Tauron Ekonergia jest koordynatorem trzech działających na Dolnym Śląsku klastrów energii. To Karkonoski Klaster Energii, który ostatnio otrzymał przyznany przez Ministerstwo Energii certyfikat pilotażowego klastra energii, a ponadto Dzierżoniowski Klaster Energii, a także Energetyczny Klaster Oławski ”EKO”.

Tauron Ekoenergia współtworzy też klaster energii „Zielone Podhale” oraz działający w powiecie cieszyńskim klaster „Brenergia".

Z kolei spółka Tauron Dystrybucja jest m.in. sygnatariuszem porozumienia powołującego Południowo-Zachodni Klaster Energii, którego obszar obejmuje region Zgorzelca i w który zaangażowany jest też inny koncern energetyczny – PGE – za pośrednictwem swojej spółki PGE Energia Odnawialna.

Jak wskazują twórcy tego klastra, jego zaletą ma być „zapewnienie bilansowania i współdziałania źródeł OZE z bardziej przewidywalnymi i łatwiej sterowalnymi źródłami konwencjonalnymi”.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OSD |
A gdzie są pozostali Operatorzy? Zajmują się sami sobą.
Czytelnik |
Nic dziwnego, klastry to projekt pod przykrywka wsparcia energetyki rozproszonej, dedykowany właśnie OSD.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...