Innogy z większą generacją z OZE, ale z gorszym wynikiem finansowym

Innogy z większą generacją z OZE, ale z gorszym wynikiem finansowym
Fot. innogy
REKLAMA

W pierwszym kwartale 2018 roku innogy odnotował gorsze wyniki finansowe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mimo istotnego zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

W pierwszym kwartale 2018 r. zatrudniający około 43 tysiące pracowników koncern energetyczny wypracował przychody rzędu 10,871 mld euro wobec przychodów 11,644 mld euro wypracowanych rok wcześniej. Wynik EBIT był niższy o 2 proc. r/r  i wyniósł 1,236 mld euro, a zysk netto spadł do 610 mln euro wobec wyniku 684 mln euro wypracowanego w pierwszym kwartale 2017 r.

W tym zatrudniający 1,7 tys. pracowników segment produkcji energii z OZE w pierwszym kwartale br. wypracował wynik EBIT na poziomie 155 mln euro, czyli o 15,7 proc. wyższym niż osiągnięty w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych wyniosła w pierwszym kwartale 2018 roku około 3,2 TWh wobec 2,8 TWh wytworzonych w pierwszym kwartale 2017 r.

Wypracowana w pierwszym kwartale br. sprzedaż energii sięgnęła 71,7 TWh i była wyższa o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku, a sprzedaż gazu wyniosła 88,7 TWh (-0,1 proc. r/r).

W ubiegłym kwartale innogy wydało na inwestycje w OZE 70 mln euro wobec 130 mln euro wydanych w tym obszarze przed rokiem. Łączne inwestycje niemieckiej grupy w I kwartale sięgnęły 329 mln euro, a rok temu wyniosły 215 mln euro.

Innogy już teraz jest jednym z liderów sektorze energetyki wiatrowej w Europie, posiadając morskie farmy wiatrowe o mocy ponad 1 GW oraz lądowe wiatraki na około 1,8 GW, z czego ok. 220 MW to farmy wiatrowe w Polsce.

Niemiecki koncern energetyczny informował kilka miesięcy temu o prowadzeniu inwestycji w produkcję energii odnawialnej na łączną moc około 5 GW. Ostatnio innogy wygrał drugą niemiecką aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej, dzięki czemu ma postawić na niemieckich wodach terytorialnych kolejne wiatraki. Chodzi o inwestycje na łączną moc 325 MW, które mają otrzymać państwowe gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej w aukcji cenie na okres 20 lat.

Największą z inwestycji realizowanych przez innogy w energetyce wiatrowej jest morska farma wiatrowa Trinton Knoll o mocy 860 MW, dla której niemiecki koncern zabezpieczył prawa do sprzedaży energii w ramach zorganizowanej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji dla OZE. Zagwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh.

W obszarze fotowoltaiki innogy realizuje liczone w sumie w gigawatach projekty w Niemczech, Holandii, Australii, Kanadzie i USA.

Łączny potencjał odnawialnych źródeł energii, które produkują energię w grupie innogy, wynosi 3,514 GW i wzrósł w stosunku do końca pierwszego kwartału 2017 r., ale tylko o 27 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...