Ile energii produkują małe instalacje OZE? Dominacja jednej technologii

Ile energii produkują małe instalacje OZE? Dominacja jednej technologii
Elektrownia wodna w Borowie. Fot. Energa Wytwarzanie
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił dane o produkcji energii za 2017 rok z odnawialnych źródeł energii zaliczanych do grupy tzw. małych instalacji, których moc mieści się w przedziale 40-200 kW. Z danych URE wynika, że za większość energii wyprodukowanej w ubiegłym roku przez takie instalacje odpowiadała energetyka wodna.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii produkcja energii z małych instalacji OZE jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu – na wniosek wytwórcy – do mającego jawny charakter rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji.

Taki rejestr prowadzi Urząd Regulacji Energetyki, który właśnie opublikował dane w tym zakresie za rok 2017.

URE wraz z publikacją listy instalacji OZE zaliczanych do grupy małych instalacji przedstawił dane na temat zrealizowanej przez nie w ubiegłym roku produkcji energii.

Najwięcej energii w 2017 r. w segmencie małych instalacji wytworzyły małe elektrownie wodne – 105,464 GWh, z czego 95,7 GWh wprowadzono do sieci dystrybucyjnej i sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe biogazownie wykorzystujące substrat inny niż pochodzenia rolniczego wytworzyły – według danych URE – w ubiegłym roku 24,27 GWh energii elektrycznej, z czego tylko 4,03 GWh trafiło do sieci i zostało sprzedane sprzedawcy zobowiązanemu.

Systemy fotowoltaiczne zaliczane do małych instalacji wytworzyły 7,7 GWh, z czego 3,46 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe elektrownie wiatrowe, które uwzględniono w rejestrze URE, wytworzyły w ubiegłym roku 2,12 GWh, z czego 1,55 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Uwzględnione jeszcze przez URE małe instalacje produkujące energię z biomasy wytworzyły w ubiegłym roku 174,3 MWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązani kupili 59,6 MWh.

W sumie małe instalacje OZE we wszystkich technologiach wytworzyły w ubiegłym roku 139,74 GWh energii elektrycznej, z czego do sieci trafiło i zostało zakupione przez sprzedawcę zobowiązanego 104,82 GWh, a więc 75 proc. wytworzonej energii.

Udział energii, którą odkupili sprzedawcy zobowiązani, był dużo niższy, jeśli nie uwzględnimy w tym zestawieniu małych elektrowni wodnych. Bez nich produkcja z małych instalacji OZE wyniosła 34,28 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązani zakupili 9,11 GWh, a więc 26,5 proc.

Tymczasem z analogicznego zestawienia małych instalacji, które URE opublikował za rok 2016, wynika, że wówczas instalacje OZE zaliczane do tej grupy wytworzyły w sumie 122,1 GWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązaniu zakupili wówczas 81,42 GWh (66 proc.).

W tym małe elektrownie wodne wytworzyły 90,4 GWh, z czego 81,42 GWh kupili sprzedawcy zobowiązani (90 proc.). Bez małych hydroelektrowni produkcja z małych instalacji OZE wyniosła w 2016 roku 31,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązaniu odkupili 8,3 GWh, a więc tylko 26,1 proc.

Ustawa o OZE aktualnie definiuje „małe instalacje” jako „instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW”.

Ta definicja ma się jednak wkrótce zmienić za sprawą przygotowanej przez Ministerstwo Energii i procedowanej już w Sejmie nowelizacji, która zwiększy maksymalną moc takich instalacji.

Zgodnie z nową propozycją mała instalacja ma być definiowana jako „instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW”.

Zasady wykonywania działalności polegającej na produkcji energii z małych instalacji OZE określa rozdział 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ktoś |
jestem ciekawy skąd oni wiedzą ile kWh wyprodukowała moja instalacja PV skoro część tej produkcji została u mnie w zakładzie, mogą tylko co najwyżej wiedzieć ile kWh wprowadziłem do sieci ... i nic więcej :-)
Rob Fr |
Szanowni Państwo jest pmyłka w artykule. Wedle państwa artykułu poniższe rodzaje OZE wytworzyły : - instalacje wodne: 105.464 GWh - instalajce PV: 7.7 GWh - instalacje na biomasę: 24.27 GWh - instalacje wiatrowe: 2.12 GWh Sumą tych wszystkich komponentów jest ok 140 GWh, a nie 123.17 GWh. Link poniżej: https://www.cire.pl/item,163023,1,0,0,0,0,0,prawie-140-gwh-energii-elektrycznej-z-malych-oze-w-2017-roku.html
PV |
@ktoś bo zgodnie z prawem musisz to zgłosić do URE??
redakcja |
@Rob Fr dziękujemy za uwagę, liczby zostały skorygowane zgodnie z danymi URE

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...