Mikroinstalacje zdominowały polski rynek OZE. W 2017 r. codziennie przybywało ich średnio 35

Mikroinstalacje zdominowały polski rynek OZE. W 2017 r. codziennie przybywało ich średnio 35
Fot. Soltech Energy
REKLAMA

W 2017 r. segment mikroinstalacji zdominował krajowy rynek odnawialnych źródłach energii wobec notowanego od 2016 roku spowolnienia w inwestycjach w większe instalacje OZE. Potwierdza to analiza danych za kolejne kwartały ubiegłego roku, które portal Gramwzielone.pl zebrał od największych operatorów systemu dystrybucyjnego.

W ostatnim kwartale 2017 r. działający w kraju najwięksi operatorzy systemu dystrybucyjnego (PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator, innogy Stoen Operator) zrealizowali przyłączenia OZE o łącznej mocy 56,42 MW.

Wcześniej, w pierwszym kwartale 2017 r. wykonano przyłączenia OZE o łącznej mocy 22,72 MW, w drugim kwartale przyłączono OZE o mocy 39,2 MW, a w trzecim kwartale przyłączono 27,831 MW.

Największy udział w odnawialnych źródłach energii przyłączonych do sieci 5 największych OSD miały mikrointsalacje – w zdecydowanej większości przyłączano źródła fotowoltaiczne.

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. przyłączono odpowiednio 2540 mikroinstalacji o łącznej mocy 14,823 MW, 3216 mikroinstalacji o mocy 21,571 MW oraz 3898 mikroinstalacji o mocy 22,667 MW.

W ostatnim kwartale 2017 roku przyłączono 3557 mikroinstalacji o łącznej mocy 23,16 MW – najwięcej przyłączyła PGE Dystrybucja (1173 mikroinstalacje o mocy ok. 7,2 MW), następnie Tauron Dystrybucja (1088, 6,685 MW), Enea Operator (494,  3,732 MW), a innogy Stoen Operator wykonał przyłączenia 245 mikroinstalacji o łącznej mocy 1,285 MW.

Najwięcej mikroinstalacji w całym 2017 r. przyłączył do swoich sieci operator PGE Dystrybucja – w sumie 4162 mikroinstalacje o mocy 25,91 MW. Do tego ten operator przyłączył 37 większych instalacji OZE o łącznej mocy 29,19 MW.

Tauron Dystrybucja przyłączył w ubiegłym roku 4098 mikroinstalacji o łącznej mocy 24,62 MW, a do tego przyłączono 10 większych instalacji OZE o mocy 1,92 MW.

Energa Operator przyłączyła 2245 mikroinstalacji o łącznej mocy 16,76 MW, przyłączając również 18 większych źródeł OZE o mocy 16,04 MW.

W sieci Enea Operator pojawiło się w 2017 roku 1808 nowych mikroinstalacji o łącznej mocy 12,88 MW, a także 7 większych instalacji o mocy 16,15 MW.

W całym 2017 roku do sieci działającego na terenie Warszawy i okolic operatora innogy Stoen Operator przyłączono 370 mikroinstalacji oraz jedną większą instalację PV o mocy 65 kW. Łączny potencjał tych przyłączeń sięgnął ok. 2 MW.  

W całym ubiegłym roku żadnej instalacji odnawialnego źródła energii nie przyłączył do swoich sieci operator krajowego systemu przesyłowego, czyli PSE, który ostatnie takie przyłączenie wykonał na początku 2016 r.

35 mikroinstalacji dziennie

Łączna moc mikroinstalacji podłączonych w 2017 roku do sieci największych krajowych operatorów systemu dystrybucyjnego okazała się większa niż moc podłączonych w ub.r. większych instalacji OZE.

Jak wynika z danych zebranych przez Gramwzielone.pl od pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnej, w ubiegłym roku przyłączyli oni do sieci w sumie 12 683 mikroinstalacje o łącznej mocy 64,228 MW. Oznacza to, że w ciągu 2017 r. codziennie przyłączano do sieci największych OSD przeciętnie około 35 mikroinstalacji.

Ponadto w 2017 r. przyłączono 73 większe instalacje OZE, niezaliczane do grupy mikroinstalacji, o łącznej mocy 63,369 MW, w tym niemal połowa tego potencjału została uruchomiona w sieci zarządzanej przez spółkę PGE Dystrybucja.

Zrealizowany w 2017 r. wolumen przyłączeń oznacza, że do końca ub.r. największi operatorzy systemu dystrybucyjnego przyłączyli do swoich sieci już ponad 27,55 tys. mikroinstalacji, a ich łączna moc wzrosła do 155,52 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Brawo |
A polska energetyka typu Tauron, głąby z PGE, Enea, Energa nie potrafią sobie z tym poradzić. Im więcej OZE mikro PV tym mniejsza wypłata dla prezesów spólek energetycznych. Do tego uśmiercamy pięknie nierentowny węgiel. Aby tak dalej :)
alladyn-solar-batt |
Zatem około 66 MW w mikroinstalacjach przez cały 2017 rok...W tym tempie za 15-16 lat mikroinstalacjach dadzą moc równoważną jednemu 1000MW blokowi na węgiel...I o to właśnie chodziło by legislację ustawić tak, aby przez te 15 lat BigEnergy zdążyło nadbudować własne (pod swoim zarządem) OZE i co istotne - stanie się to wówczas gdy KE zniesie obowiązek i obligowało w dostępie instalacji OZE do sieci. Wówczas własne OZE pobudowane przez ,,wielką czwórkę" - będzie miało dostęp do sieci, zaś Prosument nie będą takiego dostępu mieli. To o to chodzi, by było w ten sposób.
alladyn-solar-batt |
O zniesieniu obliga w dostępie do sieci dla OZE już bardzo poważnie obradują w KE.
MIchał Roman |
a niech sobie obradują, za 10/15 lat zaczą pojawiać się domy z brakiem podłączenia do sieci energetycznej. oze, wiatrak, bateria, ewentualnie generator na czarną godzinę. i pge będzie cię mógł w pocałować w czarny otwór. Drzazga w d... siedzi bo słońca nie można zakryć ani opodatkować ;))
ozekd |
Fantastycznie robi się to w województwie lubelskim z programu 4.1. Ponieważ instalacji nie można podłączać do sieci zewnętrznej (PGE) dlatego w ramach programu zamiast banku energii (koszt kwalfikowany) odbiorcy dostają grzałkę np 3kW którą muszą sobie wpiąć w zbiornik cwu (oj duży musi być aby odebrać ok 23 kWh energii i zamienić tą energię w ciepło) dodatkowo poza kosztami kwalfikowanymi jest inwerter, jak ktoś chce może go sobie kupić z własnych środków (urocze miasteczko nadwiślańskie K.D). PGE dba o swoje premie, posadki i wpływy blokując możliwość podłączenia instalacji do swojej sieci. Co ciekawe niemal cały region cierpi na niedostatek mocy w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energie. Takie instalacje pracujące na domowe banki energii i na zrzut jej nadmiaru do sieci i jej odbiór w pozostałych okresach (zima, weekendy) sprawiłyby na wydajniejszą prace systemu energetycznego. Tak są marnotrawione środki unijne.
Prezes |
@ ozekd - po polska cebulandia to chory kraj, rozkradający unijne dotacje. Bez tych dotacji UE, polska wyglądałaby jak za komuny.
Michał Roman |
ozekd realizujemy 4.1 w lubelskiem i nie ma problemu podłączania pv do sieci.
Krzysiek |
Jak będzie ich przybywac średnio 300 co dziennie, czyli tyle ile w Niemczech to mnię obudźcie proszę.
cuuube |
@MichalRoman Słońca nie można opodatkować ? hmmm , a słyszałeś o podatku od deszczu ?
Ozekd |
Do @ Michał Roman - czyli nie ma jakiejś blokady ze strony PGE w przyłączeniu instalacji z programu 4.1 (Energia odnawialna w gminie ...) i jest to wybór twórcy aplikacji do tego programu tak to należy rozumieć? Proszę o wyjaśnienie. Mam wrażenie że gmina coś kręci. Stosowanie takich rozwiązań jak grzałka do paneli pc i zbiorniki na cw zamiast inwertera i banku energii ( lub nie) porarza bezmyślnościa. Proszę
Michał Roman |
*cuuube tak tylko jakoś słońce nie świeci coraz mniej i nie zużywa się go coraz więcej. A wody jest coraz mniej a zużywa jej się coraz więcej. *Ozekd to co piszesz to są indywidualne decyzje gminy. Nie koniecznie sensowne. Może gmina w swój dziwny sposób próbowała zastosować takie rozwiązania żeby uzyskać jak najwięcej punktów przy ocenie wniosków o dofinansowanie, chociaż z tego co piszesz to ich rozwiązania raczej nie przysporzyły by im dużo punktów. Generalnie oceniano efektywnośc kosztową instalacji, dlatego np solary i kotły na biomase wypadały najlepiej i uzyskiwały najwięcej punktów, a najgorzej pv, Niestety ale Urzedy marszałkowskie oceniały energie z solarów i kotłów na równi z energią z pv, chociaż z jednego masz tylko cwu a z drugiego prąd. W pompach ciepłą jak i w baniakach z wodą w instalacji solarnej, można było montować grzałki ale był/jest to koszt niekwalifikowany i 100% ponosi gmina/użytkownik/mieszkaniec/właściciel instalacji. Problemów jest znacznie więcej, odwrócony vat, vat kosztem niekwalifikowalnym, różne stawki podatku vat na gruncie, na budynku gospodarczym itd.
cuuube |
@MichalRoman Myślisz , że rządzący wprowadzili ten podatek w trosce o zasoby wody ? Gratuluję optymizmu . Zwykle nowatorskie pomysły i rozwiązania są dla wybranych i bogatych , a później powszednieje...
Ozekd |
@ Michal Roman dziękuję tak też się tego spodziewałem. Poza nadzieją że 15% ludzi zrezygnuje i trzeba będzie aplikować od początku może uda się burmistrzowi wytłumaczyć w czym rzecz. Marna nadzieja bo ludzie wzajemnie zakręceni. Po tych latach od dotacji i innych pryszczaci które gmina chce robić nie widzę najmniejszego sensu aby brać w tym udział. A finał- odkup instalacji (kolejny VAT do zaplaty) dobije ludziska. Szkoda, komu mogłem to wytłumaczyłem i złożyliśmy już rezygnację. Niestety na spotkaniu ani burmistrz ani człowiek od dotacji nie chcieli o tym rozmawiać. Pozostaje Prosument2 , przynajmniej można skorzystać z tej energii w sposób racjonalny i mniejszym nakładem środków.
Ozekd |
@ Michał Roman czy jest Pan wykonawcą i można się z Panem jakoś skontaktować poza Gwz?
Michał Roman |
Nie jestem wykonawcą instalacji. Realizuje podobny projekt ze strony gminy.
ozekd |
@MichalRomn Dziękuję

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...