ME: nowelizacja ustawy o OZE potrzebna do końca czerwca

ME: nowelizacja ustawy o OZE potrzebna do końca czerwca
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że konieczne jest szybkie procedowanie opracowanej przez jego resort nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, aby możliwe było przeprowadzenie kolejnych aukcji dla OZE jeszcze w tym roku. Tymczasem ostatnie posiedzenie w tej sprawie sejmowej komisji, która zajmuje się procedowaniem nowelizacji, zostało odwołane.

W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenia, że aby możliwe było jeszcze w 2018 roku przeprowadzenie aukcji dla odnawialnych źródeł energii – które zapowiedziało Ministerstwo Energii – konieczne jest uchwalenie procedowanej teraz w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE w terminie do końca czerwca. Jak ocenił minister, „tylko wtedy będzie szansa na organizację aukcji dla OZE w tym roku”.

Projekt aktualnie procedowanej nowelizacji ustawy OZE Ministerstwo Energii pokazało niemal rok temu. Przyjęto wówczas, że nowelizacja wejdzie w życie 1 września 2017 r.

Później jednak procedowanie opóźniły negocjacje z Komisją Europejską nt. notyfikacji proponowanych przepisów, jako ingerujących w zasady przyznawania pomocy publicznej, na którą co do zasady musi zgodzić się KE.

Następnie projekt – już istotnie poprawiony – był długo konsultowany na poziomie rządowym.

Jak teraz tłumaczy minister energii, szukano „kompromisu, aby pogodzić interesy dużych inwestorów wiatrowych z postulatami grupy niezadowolonych Polaków, którzy ucierpieli wskutek przepychania siłą pewnych regulacji dla tej branży”.

W przygotowanym przez ME projekcie nowelizacji znalazły się m.in. regulacje przywracające korzystniejsze dla inwestorów, wcześniejsze zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych, a także wydłużające ważność pozwoleń na budowę, co umożliwi udział energetyki wiatrowej w zaplanowanych przez resort aukcjach.

Mimo, że ta nowelizacja nie zmienia restrykcyjnego kryterium odległości wiatraków od zabudowań, które przyjęto w przeforsowanej przez PiS w 2016 r. ustawie "odległościowej"  i które uniemożliwia realizację nowych projektów wiatrowych, nieposiadających wydanych do połowy 2016 r. pozwoleń na budowę, przeciwnicy budowy wiatraków już wyraźnie zaznaczyli swój sprzeciw wobec jakichkolwiek rozwiązań, które sprzyjają inwestorom działającym na rynku wiatrowym.

Procedowanie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii zostało w ubiegłym tygodniu po raz kolejny spowolnione. Po posiedzeniu powołanej w tym celu podkomisji, rozpatrzeniem jej uwag mieli się zająć posłowie sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, ale na razie na liście planowanych posiedzeń tej podkomisji tematu OZE nie ma.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” minister Tchórzewski uzależnia ponadto ogłoszenie aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej od budowy elektrowni jądrowej. – Budowa elektrowni jądrowej uwolni moce energetyczne na rezerwę energetyki odnawialnej, co zapewni stabilizację systemu i da możliwość bezpiecznego rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – zapewnia.

Mimo niedoborów energii odnawialnej w stosunku do krajowego celu OZE na rok 2020 oraz braku aukcji, które mogłyby ten niedobór zmniejszyć, Ministerstwo Energii nie traci wiary, że ten cel uda się zrealizować. – Obecnie nie zakładamy luki – deklaruje szef ME.

Link do wywiadu z ministrem Tchórzewskim w „Rzeczpospolitej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (29)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dawid |
Żeby polska się rozwijała wystarczy zrobić dla PV: Net Metering do 10kW, 1:1 od 10-50kW 1:0,8 na firmy/osoby z działalnością. Falowniki na jedną fazę do 4kW mocy. Wszytsko bez podatków od wytworzeonej energi i wprowadzonej do sieci. To wszystko wystarczy żeby rozbująć chociaż jedną gałąź OZE w polsce.
Zyrandol |
Po tym wywiadzie widać ile mże Tchórzewski. Boss w szpitalu wszystko stoi. Niepełnosprawni leżą na korytarzu a boss na łużku szpitalnym. Ustawy też leżą w komisjach sejmowych. Hula dusza nosa niema.
kiki |
Elektrownia jądrowa to idealne źródło do regulacji i zabezpieczania rezerew
X |
@kiki, elektrownia jądrowa to murowany kryzys ekonomiczny dla Polski. Trzeba rozwijać to co mamy za darmo (słońce, wiatr i woda) i za pieniądze obywateli. Węgiel to przeżytek XIXw, a atom- XX.
Waldek |
Elektrownia jądrowa to przeżytek, już nikt w europie nie postawi ani jednej elekrtwoni Atomej. Poza tym żadne banki nie chcą już po woli finansować ani atomówek ani węgla.
Tomasz O |
Czy zlikwidują złodziejstwo. Bo; Mamy prosty wzór X*0.8=Z+Y gdzie energia oddana do operatora wskazana przez licznik to jest X a Z to jest energia pobrana przez użytkownika wskazana przez licznik X*0.8 -> to jest energia jaką użytkownik może odebrać od operatora i może być tak , że ta wartość jest większa od jego zapotrzebowania i wychodzi nam nadwyżka energii czyli nasze Y. Czy użytkownik OZE może tą energię sprzedać i w jakiej cenie ? Czy może ją sobie przechować u operatora jak w banku na kolejne lata. NIE Zgodnie z ustawą OZE z dnia 22. czerwca 2016r w paragrafie 4.11 jest określone, że nadwyżka jest do dyspozycji sprzedawcy i nie podlega sprzedaży. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra energetyki nie ma sprzedaży nadwyżki energii ani jej magazynowania! Z punkt widzenia instalatorów i dystrybutor OZE jest to zrozumiałe, bo im większa instalacji tym większy zysk dla nich ale za to dla użytkownika powstaje problem z nadwyżką Y, która w myśl ustawy oddaje za darmo operatorowi energetycznemu i proponowana instalacja większa jak 2 KW a to już powoduje oddawanie energii za darmo. Mieszkańcy nie będą zadowoleni , ze oddają energią za darmo, i będą mówić, ze to złodziejstwo . Wiele wyliczeń zapotrzebowania Z było wykonanych w 2010r w przypadkach, gdzie użytkownik miał wiele urządzeń klasy energetycznej C czy D. Teraz następują wymiany na urządzenia z klasy energetycznej A czy nawet A++ co powoduje , że to nasze Z (zapotrzebowanie ) maleje przez co automatycznie rośnie Y .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISU to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza .
Bruno |
Do Tomasz O: Wyjściem z sytuacji jest grzanie zimą prądem i skonsumowanie tyle "Z" tak aby "Y"=0
Agat |
No ale to przecież oczywiste! Zaraz, zaraz! Przecież mało kto w tym kraju potrafi już policzyć tak, żeby go nie orżnęli na czymkolwiek.
analityk |
Co ma elektrownia jądrowa do wiatrowych na morzu. Takie bzdury to może w TVPIS opowiadać. Koncerny energetyczne tzw. BIG 4 już teraz działają na rynku offshore w postaci szeroko zakrojonych badań wiatru ale i podłoża dna morskiego. Wydawane są grube miliony zł. Potrwają one kilka lat, żeby miały jakąkolwiek wartość dla oszacowania potencjału danej lokalizacji. Dla przykładu Energa bada lokalizacje AEGIR 4 (głębokość 32-42m czyt. niższe koszty posadowienia fundamentów). Firma prywatna z Gdyni Grupa Baltex bada tereny na tzw. Ławicy Środkowej (głębokość 50-60m) Firma prywatna Energetyka Polska bada lokalizacje A-Wind o możliwym potencjale 450MW (głębokość 27-38m) Lokalizacja B-Wind firmy Deme Group bardziej na wschód (głębokość 39-57m). Na koniec artykuł z branżowej strony inzynieria.com "Polska nie posiada jeszcze farmy wiatraków na otwartym morzu, posadowionych na dnie morskim. W spółce Baltex Energia Wiatrowa opracowano projekt zakładający zbudowanie na Południowej Ławicy Środkowej Bałtyku Południowego, około 90 km w kierunku północnym od Ustki, siłowni złożonej z 260 turbin wiatrowych o mocy po 6 MW, których łączna moc wyniesie 1560 MW. Elektrownia na bałtyckiej ławicy może osiągnąć moc nawet 2200 MW, czyli porównywalną z wytwarzaną przez jeden blok elektrowni atomowej. Przeprowadzone już badania potwierdziły, że inwestycje górnicze i energetyczne na Południowej Ławicy Środkowej nie zagrażają środowisku naturalnemu. Partnerem Grupy Baltex, planującej budowę morskiej elektrowni wiatrowej, jest firma Deme z Belgii, która posiada 10,9% akcji Baltex Power SA. Deme ma duży potencjał i doświadczenie w budowie farm wiatraków, w tym na Morzu Północnym. Potencjalnymi partnerami są m. in. Germanischer Lloyd i ABB ze Szwecji."
PolakiBiedakiCebulaki |
O wiatrówce na morzu Offshore mówi sie 6 lat i przez te całe 6lat nic nie powstało. Polska to kraj obietnic i marnowania naszych podatków!
M. |
Mam apetyt na 10 do 12 GW w offshore na polskim Bałtyku!
X |
@analityk, akurat ma. Ponieważ tutaj chodzi o wodę do chłodzenia reaktora. Jedyna bezpieczna lokalizacja jądrówki wypada niedaleko Bałtyku. Tyle że pod względem zapotrzebowania kraju na energię i koszta to powinien być Bełchatów. Jeżeli zostanie zrealizowane offshore, to jądrówka na północy traci sens ekonomiczny. Tyle że im bardziej w głąb kraju, tym mniej wody. Nie ma czym chłodzić bloków węglówek a co dopiero z elektrownią atomową. Jesteśmy głęboko w czterech literach, ale za to podziękujmy mafii węglowo- energetycznej i matołkom z ministerstwa.
Norbik |
Tak podam tylko trochę informacji dla osób które wierzą że OZE jest darmowe w tej ustawie jest przewidziane 16 mdl dopłaty do elektrowni wiatrowych o mocy 1GW z naszych podatków jeśli by była darmowa to dlaczego inwestorzy nie budóją wiatraków bo przecierz mają aktualnych pozwoleń na budowę na przeszło 3GW a tylko czekają na nasz pieniądze jest takie powiedzenie DAJCIE NAM PIENIĄDZE A MY URATUJEMY ŚWIAT PRZED ZMIANAMI KLIMATYCZNYMI jedna wielka ściema
alladyn-solar-batt |
do X; ,,akurat ma. Ponieważ tutaj chodzi o wodę do chłodzenia reaktora. Jedyna bezpieczna lokalizacja jądrówki wypada niedaleko Bałtyku.'' - woda do chłodzenia współcześnie nowoczesnych reaktorów - nie jest potrzebna. Są konstrukcje dalece bezpieczniejsze od tych, którym woda jest potrzebna do chłodzenia.
alladyn-solar-batt |
,, Tyle że pod względem zapotrzebowania kraju na energię i koszta to powinien być Bełchatów'' -w tym aspekcie masz rację
alladyn-solar-batt |
do Tomasz O; a dlaczego oczekujesz by złodzieje zwani politykami likwidowali swój fach - skoro Społeczeństwo jeszcze bardziej indolentne niż oni sami na nich ,,glosuje''...Po to idą na stanowiska by kraść i pokazywać młodszym jak to robić. Naprawdę sądzisz,ze ta fachowość zaniknie i nie będzie w przyszłości w ten sposób, że pensje decydentów jak dziś przestaną ,,wypływać''z kieszeni kowalskiego za pomocą i z użyciem Ustaw w tym celu przez w/w złodziei uchwalanych...
X |
@ Norbik, a kto poza bigenergy będzie jeszcze budował elektrownie wiatrowe na lądzie? Nienawiść cię oślepia jak błyski z nowych ząbków minister Zalewskiej.
X |
@alladyn-solar-batt, a kto nam sprzeda taką bezpieczną technologię? Jak będzie przetarg (oby nie) to tumany wybiorą dostawcę, który zapewni w pierwszej kolejności posady dla armii pociotków i innych Misiewiczów. Bezpieczeństwo to od zawsze w tym kraju rzecz drugorzędna.
Zdenerwowany |
Te pisowskie g..je potrafili w ciągu jednego tygodnia dobić całe OZE ustawą dot. opaty zastępczej, a teraz nie ruszą swoich dup aby wreszcie doprowadzić do przegłosowania nowej ustawy o OZE, która gnije od roku,bo zajmują ich jakieś j.....bane , mało istotne ustawki, nie mające dla nikogo znaczenia. Cała ta banda zawiestnych i interesownych typków dba tylko o swoje interesy i ma w dupie producentów OZE, którzy zdychają z biedy i tracą swoje majątki.
AST |
Moim zdaniem ustawa powinna być zmieniona i to od podstaw. Fundamentem powinien byc plan rozwoju poszczególnych źródeł wytwarzania. Jeżeli Rząd nadal uważa, że prąd będą produkować i sprzedawać wyłącznie państwowe koncerny to jest to powrót do tych samych błędów, które doprowadziły komunę do upadku mimo pięknych haseł. To się źle dla nas skończy po 2020 roku. Szkoda tylko, że w Ministerstwie Energii nie ma sprecyzowanej wizji a skakanie przez kałuże.
SPS |
@Tomasz O: jak Ci Bruno napisał nadmiarową energię możesz wykorzystać do ogrzewania. Wyłącz gaz i gotuj, podgrzewaj CWU i dom/mieszkanie prądem. Sieć działa jak magazyn tylko z ograniczonym okresem możliwości odbioru energii (w sumie prawdziwy magazyn/akumulator też tak działa bo każdy ma prądy upływu, które w końcu go rozładują). Dodatkowo sprawność magazynu-sieci to 80% czyli nieco niższa niż np. magazynu Li-Ion który round trip efficiency ma na poziomie 90-95% - za to sieci nie musisz ekstra kupować... tzn. i tak za nią płacisz comiesięcznych rachunkach ;o).
alladyn-solar-batt |
do SPS; ,,za to sieci nie musisz ekstra kupować... tzn. i tak za nią płacisz comiesięcznych rachunkach ;o).'' - skoro KAŻDY odbiorca energii elektrycznej nawet nie biorący ANI KILOWATA w danym miesiącu płaci za sieć, to lista /P/osłów jacy głosowali ,,za'' poprawką o ,,opustach'' czyli za okradaniem Prosumenta /ustawowym promowaniem kradzieży/ jest listą haniebnych złodziei, którzy wespół z BIgEnergy zorganizowali i wdrożyli grabież obywatela, który /co charakterystyczne/ - poważył się posiadać Kapitał i założył sobie OZE. Część Prosumentów to tacy, którzy założyli sobie PV po części za kasę UE /np.z PROW/ - zatem 20 procentowy haracz od opustów finansuje BigEnergy w tej części na koszt UE
alladyn-solar-batt |
do X; bezpieczną technologię sprzeda nam rząd Chin. Niemniej- stanie się to po tym jak PiS przestanie rządzić Polską, bowiem chińczyk podając rękę przy podpisaniu Umowy KŁAMCY - straciłby twarz i nie miałby po co wracać do swoich okrywszy się hańbą. Chińczyk ma zasady. Oczywiście niezależnie od powyższego Polak musi dać Chińczykowi KASĘ, a tymczasem Polak został okradziony przez swych decydentów /dalej go okradają w tym z użyciem ,,opustów''/ i kasy nie ma.Będą pieniadze i polscy decydenci Z TWARZĄ - będzie i technologia i współpraca /łącznie z wkładem finansowym Chińskiego partnera/. trzeba zrozumieć mentalność wschodu.
alladyn-solar-batt |
A póki co wiarygodność biznesowa oficjeli z rządu PiS po LexEnerga spowodowała liczne działania eliminujące Polskę z możliwości zarabiania pieniędzy dla Polaków; ,,"Okazuje się, że znaleźli inną drogą przewozu ładunków z Chin do Europy" - podaje gazeta. Rosyjska spółka kolejowa RŻD Logistics i niemiecka firma DB Cargo podpisały porozumienie, które przewiduje przekierowanie dostaw ładunków z Chin do Petersburga oraz obwodu kaliningradzkiego, a potem do niemieckich portów. Oznacza to pominięcie Polski. "To Nord Stream 2, tyle że na kolei" - ostrzega, w cytowanej przez "GPC" w rozmowie z "Pulsem Biznesu", Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.''. Przykładów jest już kilkadziesiąt i to są straty, które Polska bezie przez DZIESIĘCIOLECIA odczuwała i to w czasach, gdy po PiS nawet wspomnienia będą pozamiatane....
Lidia |
Polska to bogaty kraj - kradą nasze podatki od lat i nadal jest co kraść, haha!
X |
@allady-solar-batt, chyba pomyliłeś chińczyków z japończykami :-)
LK |
Obnudził sie Tchórzewski leśny dziadek, ona była potrzebna już 5 lat wstecz.
olek |
Nieustannie powtarzane przez tego gościa brednie o elektrowni jądrowej sprawiają coraz silniejsze wrażenie, że za tym tematem stoją jakieś prywatne interesy. To tylko moje wrażenie, ale jak go nie mieć, skoro wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na nieopłacalność inwestycji w atom.
alladyn-solar-batt |
Do Olek: Krzyś Tchórzewski pracując na ministerialnej pensji ,,robi akwizycję" samego siebie, czyli roztacza na przyszłość obraz osoby własnej jako zwolennika energii jądrowej w przekonaniu, że gdy ,,wyleci" ze stanowiska rządowego a wówczas któryś z koncernów zajmujących się budową el. Jądrowych zainteresowany wejściem do Polski - zatrudni go jako doradcę, za co z pewnością otrzyma wyższe apanaże niż w ministerstwie....Niemniej robiąc akwizycję własnej persony - czyni szkodę Polsce, bo takie zachowanie to delete facto prywata, prywata przedkładając zagranicznym partnerom agonalny stan zasad panujących w zaścianku Europy pomiędzy Odrą a Bugiem

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...