Tak wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech

Tak wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech
Fot. Senvion
REKLAMA

Niemcy to europejski lider w produkcji energii odnawialnej. Potencjał odnawialnych źródeł energii w tym kraju przekracza już 100 GW, a generacja z OZE ma tam kluczowy wpływ na ceny energii. Instytut Fraunhofer ISE policzył, jak wzrost produkcji energii odnawialnej wpływa na hurtowy rynek energii u naszych zachodnich sąsiadów.

W ubiegłym roku udział OZE w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł po raz kolejny, zbliżając się do 40 proc. i wydaje się, że przekroczenie tego poziomu nastąpi jeszcze przed 2020 r.

Według danych udostępnianych przez instytut Fraunhofer ISE, udział wszystkich OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej w ostatnim tygodniu kwietnia wzrósł do rekordowego poziomu 53,2 proc.

W ubiegłym miesiącu udział fotowoltaiki w niemieckim miksie wytwarzania wzrósł do rekordowego poziomu 12,1 proc. Niemieckie elektrownie PV wyprodukowały w tym czasie 5,26 TWh energii elektrycznej, wiatraki dołożyły 9,02 TWh, elektrownie biomasowe 4,09 TWh, a elektrownie wodne 2,57 TWh.

Wzrost generacji z OZE w Niemczech regularnie przekłada się na spadek cen energii na rynku hurtowym, prowadząc często do negatywnych cen.

Producenci energii odnawialnej w Niemczech mogą jednak stracić na zbyt dużej generacji z OZE. Zgodnie z niemiecką ustawą EEG, utrzymujące się negatywne ceny energii na niemieckim rynku dnia następnego skutkują wstrzymaniem wypłacania premii dla działających w systemie tzw. "marketingu bezpośredniego" operatorów elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 0,5 MW oraz farm wiatrowych o mocy wyższej niż 3 MW.

Taka sytuacja miała już miejsce na początku tego miesiąca – w sytuacji wzmożonej pracy OZE oraz niższego, „świątecznego” popytu na energię w niemieckiej gospodarce.

Autorzy serwisu „Energy Charts” prowadzonego przez instytut Fraunhofer ISE policzyli zależność występującą dotychczas w tym roku między wzrostem produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, a cenami energii na rynku hurtowym w Niemczech.

Analizując tegoroczne dane produkcji energii z farm wiatrowych w Niemczech oraz notowanych cen energii na rynku hurtowym, analitycy Fraunhofer ISE policzyli, że wzrost dostarczanych przez wiatraki mocy o 1 GW przekłada się przeciętnie na spadek ceny energii o około 0,91 EUR/MWh.

Fraunhofer policzył też podobną zależność dla fotowotlaiki, dochodząc do wniosku, że każdorazowo wzrost dostarczonych przez elektrownie fotowoltaiczne mocy o 1 GW oznaczał zmniejszenie się ceny energii średnio o 0,58 EUR/MWh.

Średnia cena energii w Niemczech, gdyby wykluczyć generację z OZE, wyniosłaby za pierwsze cztery miesiące tego roku około 47,7 EUR/MWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mwa |
Dobra dobra, ale przecież do tego trzeba by jeszcze policzyć dopłaty do zielonej energii i dopiero otrzymamy rzeczywisty koszt MWh. Także bez demagogii.
MojaPV |
Nie ma to jak propaganda pomijająca fakt, że dopłaty do oze są wyższe niż sama cena energii na niemieckich rachunkach hahahaha :D propaganda jak za PRL.
oo |
cytat: "prowadząc często do negatywnych cen", jestem głęboko zaciekawiony jak wyglądają pozytywne ceny na rynku energii :) haha, no wiem, wiem, to tylko mała pomyłka, ale zabawna ;)
SPS |
@MojaTV: może i propaganda ale we dobrą stronę! Chcesz posłuchać prawdziwej propagandy: włącz TVP ;o).
Smog zabija |
A czy nie trzeba doliczyć dopłat do leczenia ofiar zanieczyszczonego powietrza, huraganów i innych klęsk żywiołowych związanych z ociepleniem klimatu spowodowanym przez spalanie paliw kopalnych ? To są przecież też dotacje, tylko nie bezpośrednie.
X |
@Smog zabija, daj spokój, szkoda prądu na dyskusję z idiotą. A mnie u Niemców podoba się co innego - sieci przesyłowe są prywatne, dopłaty do OZE są podawane do informacji publicznej i nawet mają politykę energetyczną. I zestaw to z węglowo - sieciową mafią w Polsce pod wodzą polityków bez „zielonego” pojęcia. I tylko sypną groszem na internetowych trolli- ich PR sprowadza się tylko do plucia na innych.
Smog zabija |
mwa: Jeszcze jestem ciekaw kosztów jakie ponosimy za akcje ratunkowe w kopalniach węgla. Potem odszkodowania dla rodzin, wcześniejsze/większe emerytury dla ratowników, protesty górników które wpływają na politykę państwa. Za to wszystko płacimy wszyscy i tylko mamy droższy prąd, a bezpieczeństwa energetycznego specjalnie nie czuć. To jest inwestowanie w najmniej-opłacalną energetykę z kieszeni wszystkich...
magia liczb |
Cena hurtowa energii na rynku niemieckim spada i równolegle rośnie cena energii w detalu. W krajach posiadających największy udział OZE w miksie, energia jest najdroższa dla odbiorców. Zatem skoro energia z OZE jest tak tania, to dlaczego jest aż tak droga ?
Tchórzefski Zajączkofski |
MojaTVP tudzież MagiaPR, zapominasz misiu kolorowy że polska ma 3ci najdroższy prąd w UE pod względem siły nabywczej + smog i raka. Szkoda czasu na dyskusje z komunistyczno pisowskim betonem.
Gros |
OZE to przyszłość, sam inwestuję w fotowoltaikę od 2 lat, zakupiłem panele fotowoltaiczne od firmy oze-biomar, powoli już widzę oszczędności, a mam nadzieję, że przyszłość przyniesie coraz większe zyski ;)

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...