Tak wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech

Tak wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech
Fot. Senvion

Niemcy to europejski lider w produkcji energii odnawialnej. Potencjał odnawialnych źródeł energii w tym kraju przekracza już 100 GW, a generacja z OZE ma tam kluczowy wpływ na ceny energii. Instytut Fraunhofer ISE policzył, jak wzrost produkcji energii odnawialnej wpływa na hurtowy rynek energii u naszych zachodnich sąsiadów.

W ubiegłym roku udział OZE w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł po raz kolejny, zbliżając się do 40 proc. i wydaje się, że przekroczenie tego poziomu nastąpi jeszcze przed 2020 r.

Według danych udostępnianych przez instytut Fraunhofer ISE, udział wszystkich OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej w ostatnim tygodniu kwietnia wzrósł do rekordowego poziomu 53,2 proc.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu udział fotowoltaiki w niemieckim miksie wytwarzania wzrósł do rekordowego poziomu 12,1 proc. Niemieckie elektrownie PV wyprodukowały w tym czasie 5,26 TWh energii elektrycznej, wiatraki dołożyły 9,02 TWh, elektrownie biomasowe 4,09 TWh, a elektrownie wodne 2,57 TWh.

Wzrost generacji z OZE w Niemczech regularnie przekłada się na spadek cen energii na rynku hurtowym, prowadząc często do negatywnych cen.

Producenci energii odnawialnej w Niemczech mogą jednak stracić na zbyt dużej generacji z OZE. Zgodnie z niemiecką ustawą EEG, utrzymujące się negatywne ceny energii na niemieckim rynku dnia następnego skutkują wstrzymaniem wypłacania premii dla działających w systemie tzw. „marketingu bezpośredniego” operatorów elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 0,5 MW oraz farm wiatrowych o mocy wyższej niż 3 MW.

REKLAMA

Taka sytuacja miała już miejsce na początku tego miesiąca – w sytuacji wzmożonej pracy OZE oraz niższego, „świątecznego” popytu na energię w niemieckiej gospodarce.

Autorzy serwisu „Energy Charts” prowadzonego przez instytut Fraunhofer ISE policzyli zależność występującą dotychczas w tym roku między wzrostem produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, a cenami energii na rynku hurtowym w Niemczech.

Analizując tegoroczne dane produkcji energii z farm wiatrowych w Niemczech oraz notowanych cen energii na rynku hurtowym, analitycy Fraunhofer ISE policzyli, że wzrost dostarczanych przez wiatraki mocy o 1 GW przekłada się przeciętnie na spadek ceny energii o około 0,91 EUR/MWh.

Fraunhofer policzył też podobną zależność dla fotowotlaiki, dochodząc do wniosku, że każdorazowo wzrost dostarczonych przez elektrownie fotowoltaiczne mocy o 1 GW oznaczał zmniejszenie się ceny energii średnio o 0,58 EUR/MWh.

Średnia cena energii w Niemczech, gdyby wykluczyć generację z OZE, wyniosłaby za pierwsze cztery miesiące tego roku około 47,7 EUR/MWh.

red. gramwzielone.pl