Lewiatan: projekt nowelizacji ustawy o OZE wymaga poprawek

Lewiatan: projekt nowelizacji ustawy o OZE wymaga poprawek
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan
REKLAMA

W stanowisku do procesowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o OZE Konfederacja Lewiatan podkreśla, że „kluczowe znaczenie ma wyjście naprzeciw wymaganiom, jakie stawiają instytucje finansujące inwestycje w odnawialne źródła energii”.

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza liczne zmiany ważne dla uwolnienia potencjału inwestycyjnego w zakresie OZE oraz ogranicza ryzyka komplikujące funkcjonowanie już istniejących instalacji. Nadal nie jest jednak wolny od wad, które mogą utrudnić, a wręcz uniemożliwić realizację przez Polskę zobowiązań międzynarodowych dotyczących udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu brutto do 2020 r. – uważa Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan.

W obecnym kształcie projekt ustawy stwarza liczne ryzyka po stronie wytwórcy. W najlepszym przypadku rzutują one na znaczne podniesienie kosztu kapitału inwestycyjnego, a w najgorszym wypadku brak zgody instytucji na finansowanie inwestycji. Dotychczasowe doświadczenia zainteresowanych podmiotów po pierwszych aukcjach „testowych" w grudniu 2016 r. oraz w czerwcu 2017 r. wskazują, że niestety najbardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz – komentuje Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan zaproponowała kilka poprawek, które mogą okazać się niezbędne w obliczu pozyskania finansowania zewnętrznego przez podmioty zamierzające inwestować w odnawialne źródła energii w nowym systemie wsparcia, którego zasady ma poprawić procedowana teraz w Sejmie nowelizacja ustawy o OZE.

Chodzi m.in. o likwidację procedury zbędnej weryfikacji przedsiębiorców pod względem sytuacji finansowej przy zmianie formy wsparcia (przechodzących do FiP/FiT ze wsparcia w postaci świadectw pochodzenia), uporządkowanie sytuacji w systemie świadectw pochodzenia oraz odbudowę równowagi między uczestnikami rynku poprzez wprowadzenie minimalnej wysokości jednostkowej opłaty zastępczej czy usunięcie wątpliwości, jakie mogłyby się pojawić w zakresie możliwości swobodnej sprzedaży energii w ramach umów bilateralnych – tzw. korporacyjne PPA – w tym także przez instalacje, którym przysługuje świadectwo pochodzenia lub świadectwo pochodzenia biogazu rolniczego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ChoryKrajToPolska |
Polski rząd zawsze musi coś ZJEB...Ć! W tym kraju podatnik utrzymujący nierobów z rządu nie może mieć lekkiego życia!
Mm |
Że też ustawy które im pasują mogą załatwić w jedną noc.
Waldek |
Niech uchwałą co jest bo to krok do przodu. Potem niech dalej poprawiaja.

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...