Grecja wdraża aukcje i stawia tylko na dwie technologie

Grecja wdraża aukcje i stawia tylko na dwie technologie
Fot. BayWa
REKLAMA

Grecja szykuje duże aukcje dla odnawialnych źródeł energii, w których o wsparcie będą konkurować inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Grecki minister energii George Stathakis zapowiedział organizację aukcji dla odnawialnych źródeł energii, które mają skutkować inwestycjami wartymi około 2,5-3 mld euro, przy czym grecki rząd zakłada, że zostaną zrealizowane inwestycje głównie w energetyce wiatrowej.

Pierwsza aukcja, w której Ateny udostępnią do podziału potencjał po 300 MW dla wiatru i PV, odbędzie się już za niecałe dwa miesiące, w dniu 2 lipca.

W aukcji wiatrowej będzie można oferować energię z projektów o mocy w przedziale 3-50 MW, a w aukcji dla fotowoltaiki zostaną wydzielone dwie kategorie – do pierwszej zostaną zaliczone projekty o mocy do 1 MW, a w drugiej będzie można zgłosić projekty o mocy rzędu 1-20 MW.

Podobne, osobne aukcje dla energetyki słonecznej i wiatrowej zostaną przeprowadzone również za rok i za dwa lata, a ponadto w latach 2019-20 Grecy zorganizują dwie aukcje, w których fotowoltaika i wiatr będą razem konkurować o możliwość budowy instalacji o mocy po 400 MW.

Pozostałe technologie produkcji energii odnawialnej w Grecji miałyby później zostać objęte systemem aukcyjnym - jak informowała wcześniej Komisja Eurpoejska - „jak tylko staną się bardziej dojrzałe na greckim rynku energetycznym, tzn. kiedy osiągną określony poziom inwestycji”.

Pomóc w uzyskaniu kredytów na realizowane w Grecji inwestycje w odnawialne źródła energii mają Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Ta ostatnia instytucja tylko w ubiegłym roku przyznał na inwestycje w OZE w tym kraju finansowanie warte 300 mln euro.

Pierwszą, pilotażową aukcję dla OZE Grecy przeprowadzili w grudniu 2016 r., oferując wówczas wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW.

Grecki regulator energetyczny RAE podzielił wówczas aukcję dla fotowoltaiki w Grecji na dwie kategorie. W pierwszej o wsparcie konkurowali inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, a w drugiej kategorii – o mocy od 1 MW do 10 MW.

W przypadku nagrodzonych projektów zaoferowane ceny za energię wyniosły od 79,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, przy czym w pierwszej kategorii wyniosły od 94,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, a w drugiej od 79,97 EUR/MWh do 88 EUR/MWh.

Wsparcie w postaci premii doliczanej do ceny energii uzyskanej na rynku będzie przysługiwać w ramach sytemu tzw. feed-in premium przez okres 20 lat.

Na początku tego roku nowe zasady wsparcia energetyki odnawialnej w Grecji zaakceptowała Komisja Europejska. Zgodnie z zasadami wsparcia OZE, które zatwierdziła Bruksela, w roku 2020 Grecja ma przedstawić ocenę wprowadzonych mechanizmów, zanim określi zasady aukcji na lata 2021-25

Wcześniej, do końca 2015 r. nowe inwestycje w fotowoltaikę i inne technologie OZE w Grecji mogły liczyć na wsparcie w ramach systemu taryf gwarantowanych.

Ponadto w Grecji dla producentów zielonej energii w mniejszych instalacjach od 2015 roku dostępny jest system net-meteringu, a w ubiegłym roku wprowadzono nową, innowacyjną na skalę europejską wersję greckiego net-meteringu, określanego jako „wirtualny”.

Dzięki temu mechanizmowi niewykorzystane na miejscu nadwyżki energii, które produkują np. jednostki administracji lokalnej, można wprowadzać do sieci i „wirtualnie” odbierać w innych miejskich obiektach, pomniejszając w ten sposób ich rachunki za energię. Więcej o tym systemie wsparcia w artykule: Pierwsza instalacja PV w ramach „wirtualnego” net-meteringu w Grecji.

Zgodnie z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej Grecja ma zwiększyć do roku 2020 udział energii odnawialnej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 18 proc. Według Eurostatu, który podał na razie dane za rok 2016, Grecy osiągnęli wówczas poziom 15,3 proc.  

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
Cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE, tylko nie nasza CEBULANDIA :)

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...