Grecja wdraża aukcje i stawia tylko na dwie technologie

Grecja wdraża aukcje i stawia tylko na dwie technologie
Fot. BayWa
REKLAMA

Grecja szykuje duże aukcje dla odnawialnych źródeł energii, w których o wsparcie będą konkurować inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Grecki minister energii George Stathakis zapowiedział organizację aukcji dla odnawialnych źródeł energii, które mają skutkować inwestycjami wartymi około 2,5-3 mld euro, przy czym grecki rząd zakłada, że zostaną zrealizowane inwestycje głównie w energetyce wiatrowej.

Pierwsza aukcja, w której Ateny udostępnią do podziału potencjał po 300 MW dla wiatru i PV, odbędzie się już za niecałe dwa miesiące, w dniu 2 lipca.

W aukcji wiatrowej będzie można oferować energię z projektów o mocy w przedziale 3-50 MW, a w aukcji dla fotowoltaiki zostaną wydzielone dwie kategorie – do pierwszej zostaną zaliczone projekty o mocy do 1 MW, a w drugiej będzie można zgłosić projekty o mocy rzędu 1-20 MW.

Podobne, osobne aukcje dla energetyki słonecznej i wiatrowej zostaną przeprowadzone również za rok i za dwa lata, a ponadto w latach 2019-20 Grecy zorganizują dwie aukcje, w których fotowoltaika i wiatr będą razem konkurować o możliwość budowy instalacji o mocy po 400 MW.

Pozostałe technologie produkcji energii odnawialnej w Grecji miałyby później zostać objęte systemem aukcyjnym - jak informowała wcześniej Komisja Eurpoejska - „jak tylko staną się bardziej dojrzałe na greckim rynku energetycznym, tzn. kiedy osiągną określony poziom inwestycji”.

Pomóc w uzyskaniu kredytów na realizowane w Grecji inwestycje w odnawialne źródła energii mają Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Ta ostatnia instytucja tylko w ubiegłym roku przyznał na inwestycje w OZE w tym kraju finansowanie warte 300 mln euro.

Pierwszą, pilotażową aukcję dla OZE Grecy przeprowadzili w grudniu 2016 r., oferując wówczas wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW.

Grecki regulator energetyczny RAE podzielił wówczas aukcję dla fotowoltaiki w Grecji na dwie kategorie. W pierwszej o wsparcie konkurowali inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, a w drugiej kategorii – o mocy od 1 MW do 10 MW.

W przypadku nagrodzonych projektów zaoferowane ceny za energię wyniosły od 79,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, przy czym w pierwszej kategorii wyniosły od 94,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, a w drugiej od 79,97 EUR/MWh do 88 EUR/MWh.

Wsparcie w postaci premii doliczanej do ceny energii uzyskanej na rynku będzie przysługiwać w ramach sytemu tzw. feed-in premium przez okres 20 lat.

Na początku tego roku nowe zasady wsparcia energetyki odnawialnej w Grecji zaakceptowała Komisja Europejska. Zgodnie z zasadami wsparcia OZE, które zatwierdziła Bruksela, w roku 2020 Grecja ma przedstawić ocenę wprowadzonych mechanizmów, zanim określi zasady aukcji na lata 2021-25

Wcześniej, do końca 2015 r. nowe inwestycje w fotowoltaikę i inne technologie OZE w Grecji mogły liczyć na wsparcie w ramach systemu taryf gwarantowanych.

Ponadto w Grecji dla producentów zielonej energii w mniejszych instalacjach od 2015 roku dostępny jest system net-meteringu, a w ubiegłym roku wprowadzono nową, innowacyjną na skalę europejską wersję greckiego net-meteringu, określanego jako „wirtualny”.

Dzięki temu mechanizmowi niewykorzystane na miejscu nadwyżki energii, które produkują np. jednostki administracji lokalnej, można wprowadzać do sieci i „wirtualnie” odbierać w innych miejskich obiektach, pomniejszając w ten sposób ich rachunki za energię. Więcej o tym systemie wsparcia w artykule: Pierwsza instalacja PV w ramach „wirtualnego” net-meteringu w Grecji.

Zgodnie z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej Grecja ma zwiększyć do roku 2020 udział energii odnawialnej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 18 proc. Według Eurostatu, który podał na razie dane za rok 2016, Grecy osiągnęli wówczas poziom 15,3 proc.  

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
Cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE, tylko nie nasza CEBULANDIA :)

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...