Liczba miejsc pracy w OZE przekroczyła 10 mln

Liczba miejsc pracy w OZE przekroczyła 10 mln
Adnan Amin, dyrektor generalny IRENA
REKLAMA

W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy, co stanowi wzrost o 5,3 proc. w stosunku do 2016 r.  poinformowała dziś Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA).

Jak wynika z opublikowanej dzisiaj piątej edycji corocznego raportu IRENA "Energia odnawialna i zatrudnienie", łączna liczba osób zatrudnionych na całym świecie w tym sektorze, w tym w sektorze dużych elektrowni wodnych, wynosi obecnie 10,3 mln.

Mimo że coraz więcej krajów czerpie korzyści społeczno-gospodarcze z rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, koncentracja produkcji urządzeń dla tego rynku jest nadal duża. Około 60 procent wszystkich miejsc pracy związanych z energią odnawialną znajduje się w Azji.

Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i Japonia pozostają największymi na świecie pracodawcami w sektorze energii odnawialnej. 70 procent miejsc pracy związanych z OZE znajduje się w tych krajach.

Energia odnawialna stała się filarem niskoemisyjnego wzrostu gospodarczego dla rządów na całym świecie, o czym świadczy rosnąca liczba miejsc pracy w tym sektorze – komentuje Adnan Z. Amin, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.

Opublikowane dane podkreślają również coraz większe różnice regionalne. Społeczne i środowiskowe korzyści płynące z energii odnawialnej są najbardziej widoczne tam, gdzie pozwoliła na to korzystna polityka – dodaje Amin. – Liczby te potwierdzają naszą analizę, zgodnie z którą dekarbonizacja światowego systemu energetycznego może przyczynić się do rozwoju światowej gospodarki i stworzenia do 2050 r. do 28 mln miejsc pracy.

Przemysł fotowoltaiczny pozostaje największym pracodawcą spośród wszystkich technologii OZE, dając zatrudnienie blisko 3,4 mln osób. Ubiegły rok przyniósł wzrost zatrudnienia w sektorze PV o prawie 9 proc. w porównaniu z 2016 r. i był związany z instalacją w 2017 r. rekordowego potencjału elektrowni fotowoltaicznych, który jest szacowany na 94 GW.

IRENA wylicza, że Chiny zapewniają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki, co odpowiada 2,2 mln miejsc pracy i co oznacza wzrost o 13 proc. w porównaniu z danymi z 2016 roku.

Pomimo nieznacznych spadków w Japonii i Stanach Zjednoczonych, nadal kraje te plasują się bezpośrednio za Chinami pod względem zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki. W pierwszej piątce znalazły się również Indie i Bangladesz. Łącznie na te pięć krajów przypada 90 proc. globalnego rynku fotowoltaiki.

Liczba miejsc pracy w sektorze energii wiatrowej zmniejszyła się nieznacznie w ubiegłym roku do 1,15 mln. IRENA zauważa przy tym, że miejsca pracy w sektorze energii wiatrowej znajdują się w stosunkowo niewielkiej liczbie krajów. Chiny odpowiadają za 44 proc. światowego zatrudnienia w tym sektorze, a Unia Europejska za 30 proc. Połowa z dziesięciu krajów o największej mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowych to kraje europejskie.

Spośród krajów Unii Europejskiej, najwięcej miejsc pracy w OZE mają według IRENA Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska i Hiszpania.

Według najnowszych dostępnych danych za rok 2016 odnawialne źródła energii dają zatrudnienie dla 1,19 mln mieszkańców Unii Europejskiej, co stanowi wzrost rok do roku o 0,03 mln miejsc pracy.

Najwięcej miejsc pracy jest związanych z biomasą (389 tys.) i energetyką wiatrową (344 tys., w tym w Niemczech 160 tys.).

Energetyka wiatrowa jest jednym z najmocniejszych punktów europejskiego sektora OZE. Połowa krajów na świecie, które najmocniej rozwinęły swoje moce w tym zakresie w 2017 roku, to członkowie Unii Europejskiej.

Polska została wymieniona w raporcie IRENA na 9. miejscu pod względem lliczby miejsc pracy związanych z biopaliwami oraz 14. miejscu pod względem miejsc pracy związanych z energetyką wiatrową.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) w siedzibą w Masdarze jest organizacją międzyrządową, która wspiera kraje w przechodzeniu do zrównoważonej przyszłości energetycznej. Służy jako główna platforma współpracy międzynarodowej, centrum wiedzy oraz repozytorium polityk, technologii i zasobów na temat energii odnawialnej. Ma 156 członków (155 państw i Unia Europejska).

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
I bardzo dobrze, OZE to nasza przyszłość tak jak budki tel - komórki, itp Za 5 lat już nikt z młodych ludzi nie będzie chciał fedrować polskiego wungla na głebokości 1kilometra. Dobrze że teraz kolejny szyb wybuchł i zasypał ludzi, pokazuje to jak bardzo nebezpieczne i bez sensowne jest wydobywanie za nasze podatki starych technologii. Węgiel pójdzie do lamusa jak TV kineskopowe i parowozy. Rewolucja energetyczna dopiero się zaczeła i nic ani nikt (patrz PIS) jej nie zatrzyma :)
Deuter |
Akurat duża liczba miejsc pracy w OZE świadczy o słabości tej branży bo jest oznaką pewnej niewydajności. WIęc niech się OZE chwali dużymi mocami przyłączonymi kosztem niskiego zatrudnienia :-)
KSE |
Tylko kretyn powie, że "Dobrze że teraz kolejny szyb wybuchł i zasypał ludzi". Widać wśród zwolenników OZE są kretyni, którzy myślą, że jak puszczą bąka to zasilą KSE.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...