Nowa deklaracja Allianz ws. węgla. Uderzy w polskie elektrownie i kopalnie?

Nowa deklaracja Allianz ws. węgla. Uderzy w polskie elektrownie i kopalnie?
Fot. Allianz
REKLAMA

Niemiecka grupa ubezpieczeniowa zapowiedziała częściowe wycofanie się z ubezpieczania nowych elektrowni węglowych i kopalni. Decyzja Allianz w tym zakresie wydaje się jednak o wiele bardziej zachowawcza od decyzji podjętych w zakresie zaangażowania w węgiel przez inne międzynarodowe grupy ubezpieczeniowe i instytucje finansowe.

Allianz poinformował, że wstrzymuje ubezpieczanie pojedynczych elektrowni węglowych i kopalni węgla, a jednocześnie ma podwoić zaangażowanie swoich funduszy w inwestycje związane z energetyką odnawialną, w którą do końca 2017 r. zainwestował 2,5 mld euro, podczas gdy łączna wartość inwestycji jego funduszy sięga 660 mld euro.

Niemiecki ubezpieczyciel na razie nie zamierza jednak wycofać swojego zaangażowania w ubezpieczanie firm, w których węgiel jest jednym z obszarów działalności. Allianz ma wycofać się całkowicie z finansowego zaangażowania w podmioty działające w obszarze węgla dopiero w roku 2040.

Niemiecka grupa ubezpieczeniowa już wcześniej sygnalizowała wycofywanie się z udziału w inwestycjach węglowych. Od roku 2015 ma nie angażować się w inwestycje w firmy, w których ponad 30 proc. przychodów pochodzi z działalności związanej z węglem, a od tamtego czasu Allianz miał wycofać z takich firm fundusze warte 225 mln euro.

Allianz nie zmienił jednak swojej polityki inwestycyjnej w wartych około 1,4 bln dolarów funduszach, którymi zarządza dla zewnętrznych podmiotów, w tym w polskich funduszach emerytalnych, które angażują się finansowo m.in. w nasze koncerny energetyczne.

Allianz ostatnio angażował się zresztą w ubezpieczanie nowych elektrowni węglowych, które powstają w naszym kraju. 

W wydanym w lutym br. raporcie „Dirty Business. Insurance Companies Supporting the Growth of Polish Coal” organizacja Unfriend Coal wskazała, że Allianz przewodzi grupie instytucji, które poręczają rozbudowę elektrowni węglowej w Opolu (PGE) i Kozienicach (Enea).

Oprócz Allianz w te projekty mają być zaangażowane jeszcze Ergo Hestia należąca do innej niemieckiej grupy ubezpieczeniowej Munich Re, PZU, ale także włoskie Generali.

Allianz i Munich Re ubezpieczają ponadto aktywa w energetyce węglowej i górnictwie, które należą do ZE PAK. Munich Re oraz Generali razem wspierają natomiast inwestycję w kopalnię węgla Turów.

Włoski potentat ubezpieczeniowy Generali wcześniej w tym roku zapowiedział wycofanie liczonego w miliardach euro zaangażowania w firmy i przedsięwzięcia związane z wydobyciem węgla czy produkcją energii z elektrowni węglowych.

Generali ma wycofać finansowanie węgla warte około 2 mld euro – sprzedając udziały w aktywach związanych z węglem czy stopniowo eliminując posiadanie obligacji, z których finansowane są projekty w energetyce węglowej czy górnictwie.

Wyjątkiem mają być inwestycje w krajach, w których produkcja energii elektrycznej i ciepła „w dalszym ciągu jest uzależniona od węgla, bez alternatyw w średniej perspektywie (medium term)”. Generali zaznacza, że te wyjątki stanowią obecnie około 0,02 proc. wartości jego inwestycji.

Jak włoski potentat definiuje biznes węglowy, z którego finansowania chce się wycofać? Chodzi m.in. o firmy, których ponad 30 proc. przychodów wynika z działalności w sektorze węglowym, producentów energii, w których miksie wytwarzania elektrownie węglowe mają ponad 30-proc. udział. To także firmy z sektora wydobywczego, które produkują przynajmniej 20 mln ton węgla rocznie, a ponadto chodzi o firmy, które są zaangażowane w budowę nowych elektrowni węglowych.

Wcześniej o wycofaniu się z zaangażowania w projekty największych producentów energii z węgla informował inny potentat rynku ubezpieczeniowego AXA, a deklaracje w kierunku odchodzenia od wspierania węgla składali też inni czołowi ubezpieczyciele, z których wielu jest jednak nadal zaangażowanych w sektor węglowy poprzez zarządzane fundusze inwestycyjne.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
Postępowy |
A Ja sobie kupie prąd w Lidlu (niemiecki z oze taki lepszy) sąsiad mi mówił że jutro ma być na promocji

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...