Michał Kurtyka pełnomocnikiem rządu ds. COP24

Michał Kurtyka pełnomocnikiem rządu  ds. COP24
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki powołał sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtykę na stanowisko pełnomocnika ds. prezydencji konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP 24), która odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Jak informuje Ministerstwo Energii, obywające się co roku konferencje klimatyczne COP (Conferences of the Parties – COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień.

Prezydentem COP zostaje odpowiednio umocowany przedstawiciel rządu państwa, w którym w danym roku odbywa się konferencja klimatyczna. Jego zadaniem jest m.in. organizacja szczytu oraz inicjowanie i wspieranie dialogu pomiędzy światowymi przywódcami w zakresie polityki klimatycznej.

Michał Kurtyka jako sekretarz stanu w Ministerstwie Energii jest bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym oraz prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Wiceminister Kurtyka odpowiada także za negocjowanie w imieniu polskiego rządu tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru zasad unijnej polityki klimatycznej i energetycznej po roku 2020.

Michał Kurtyka odpowiada także m.in. za wdrożenie rządowego programu rozwoju elektromobilności, w ramach którego nadzorował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Swojego pełnomocnika ds. organizacji szczytu klimatycznego w Katowicach powołał wcześniej minister środowiska Henryk Kowalczyk, wybierając do pełnienia tej funkcji Rafała Bochenka, b. rzecznika rządu Beaty Szydło.

Katowicka konferencja będzie kolejną, podczas której przedstawiciele państw-sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (wszystkie kraje ONZ oprócz USA) będą pracować nad mechanizmami wdrożenia jego postanowień i osiągnięcia wyznaczonego w Paryżu celu, jakim jest zahamowanie wzrostu średniej, globalnej temperatury znacznie poniżej 2 st. C w porównaniu z czasami przedindustrialnymi, a nawet zatrzymanie go na poziomie 1,5 st. C, co pozwoli uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatu.

Jak informuje Ministerstwo Energii, celem szczytu COP24 w Katowicach będzie wynegocjowanie tzw. Pakietu Implementacyjnego dla Porozumienia Paryskiego, czyli umowy, która zobowiąże wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Katowicka konferencja ma służyć ponadto wypracowaniu kolejnych zasad finansowania polityki klimatycznej. 

Stronami umowy paryskiej pozostaje 196 państw oraz Unia Europejska. Obecnie jedynym państwem, które pozostaje poza strukturami Porozumienia Paryskiego, są Stany Zjednoczone, czyli kraj, który w czasie prezydentury Baracka Obamy był jednym z głównych architektów tego porozumienia. Po wycofaniu USA z Porozumienia Paryskiego przez Donalda Trumpa, podjęcie działań zmierzających do realizacji celów z Paryża zapowiedziało jednak wiele amerykańskich miast i stanów.

Dominująca w ostatnich latach strategia polskiego rządu w globalnych negocjacjach klimatycznych ma na celu uznanie przez inne państwa neutralności technologicznej w redukowaniu CO2, a także forsowana jest koncepcja wykorzystania lasów w ograniczaniu emisji, które miałyby równoważyć emisje generowane przez – dominującą w naszym kraju – najbardziej emisyjną energetykę węglową.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...