Spółdzielnie energetyczne dostaną dedykowany system wsparcia

Spółdzielnie energetyczne dostaną dedykowany system wsparcia
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, na którym rozpoczęto procedowanie zgłoszonego przez Ministerstwo Energii projektu nowelizacji ustawy o OZE, wiceszef tego resortu Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, dosyć niespodziewanie, wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia dla zdefiniowanych w tym projekcie spółdzielni energetycznych.

W ostatnich latach Ministerstwo Energii mocno stawiało na wykreowaną przez siebie ideę klastrów energii, których definicję wpisano do nowelizacji ustawy o OZE z połowy 2016 r. Wdrażanie klastrów energii na razie utknęło na etapie prowadzonego przez ME naboru w celu wyłonienia certyfikowanych klastrów energii i na razie trudno znaleźć miejsca, w których urzeczywistniono by pomysły związane z klastrami – mimo ogromnego zainteresowania tym obszarem ze strony inwestorów i samorządowców.

Do tej samej nowelizacji ustawy o OZE z 2016 r. wpisano definicję spółdzielni energetycznych, jednak później Ministerstwo Energii skupiało się wyłącznie na promowaniu klastrów.

W tej sytuacji niespodzianką w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o OZE, którą przygotował resort energii, okazały się zapisy doprecyzowujące obszar spółdzielni energetycznych, a jeszcze większą niespodzianką była ostatnia zapowiedź wdrożenia dla takich podmiotów dedykowanego systemu wsparcia.

Zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji ustawy o OZE, którego procedowanie rozpoczęło się w tym tygodniu w Sejmie, zmianie ma ulec samo pojęcie spółdzielni energetycznych, których pierwszą definicję wpisano do nowelizacji ustawy o OZE z połowy 2016 r.,

Zgodnie z proponowaną nowelizacją, za spółdzielnię energetyczną należy rozumieć „spółdzielnię w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2017 r. poz. 1560 i 1596), której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energii elektrycznej lub biogazu lub ciepła wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej lub sieci ciepłowniczej”.

Ponadto spółdzielnia energetyczna ma spełniać łącznie następujące warunki. Łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji odnawialnego źródła należących do członków spółdzielni ma umożliwiać pokrycie nie mniej niż 70 proc. rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkich członków tej spółdzielni.

Przynajmniej jedna instalacja odnawialnego źródła energii w ramach spółdzielni energetycznej ma zapewniać stopień wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej większy niż 3504 MWh/MW/rok,

Liczba członków spółdzielni ma być nie większa niż 1000, a działalność takich podmiotów ma obejmować obszar gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej.

Ponadto przewiduje się ograniczenia dotyczące maksymalnej mocy OZE działających w ramach spółdzielni. W zakresie energii elektrycznej maksymalna moc instalacji będzie mogła wynosić 10 MW. W zakresie produkcji biogazu przewiduje się maksymalną wydajność rzędu 40 mln m3, a w przypadku produkcji ciepła w instalacjach OZE w skojarzeniu ich maksymalna moc nie powinna przekraczać 30 MW.

Teraz okazuje się, że Ministerstwo Energii chce wdrożyć system wsparcia dedykowany spółdzielniom energetycznym. Taką deklarację złożył w tym tygodniu w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który przejął nadzór nad obszarem OZE od zdymisjonowanego wiceministra Andrzeja Piotrowskiego.

Na razie wiadomo, że nowy system wsparcia spółdzielni energetycznych ma zostać wpisany do kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, która miałaby się pojawić – zgodnie z zapowiedzią wiceministra Tobiszowskiego – jeszcze tej jesieni.

– Tą ustawą nie zamykamy dyskursu w tej przestrzeni (…) Ta ustawa nie powinna być etapem zamykającym kwestię odnawialnych źródeł energii. (…) Te postulaty, które się pojawią, (...) powinny zostać przeniesione do kolejnej nowelizacji w okresie jesiennym – mówił w środę w Sejmie wiceszef resortu energii, zapowiadając dalsze prace nad regulacjami dla sektora odnawialnych źródeł energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
solarprojekt Radomsko |
Solarprojekt Sp z o.o. - Więc mamy kolejne zmiany, które wstrzymują podmioty, które już utworzyły klastry To znaczy zmiany, zmiany oby tylko nic nie robić.
PolakiBiedakiCebulaki |
Polska to bandycki kraj i biedni ludzie, każdy z tych cebulaków polaczków pyta: kiedy mi się to zwóci? A nigdy cebulaku! Polakowi ino ubrzeć się ołpłaca!
alladyn-solar-batt |
Pic na wodę aby tylko wszyscy naiwni sądzili, że cokolwiek dla OZE szykują. Z drugiej strony - tak, szykują: czyli ciągłe zmiany przepisów, ciągły brak stabilności=biznes niemożliwy (a o to chodzi BigEnergy ąby OZE nie powstawało poza strukturami po ICH zarządem)
X |
Geotermia, klastry, spółdzielnie, same bzdury na resorach. Za chwilę wymyślą biogazownię w każdym szpitalu. A najtańszego OZE czyli wiatru i słońca udają że nie widzą, tak bardzo bigenergy obawia się konkurencji. To już nie odległa przyszłość, to raptem kilka lat i skończy się pasożytowanie węglarzy. Nie bójcie się, w Holandii jest robota przy kapuście.
Maliniak |
Kto miał wątpliwą przyjemność udziału w obronie klastra przed "szacowną" komisją wie co dalej będzie z klastrami. Ch... k i kamieni kupa.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...