Poseł Zyska: zmiany ws. podatku VAT zaszkodzą prosumentom

Poseł Zyska: zmiany ws. podatku VAT zaszkodzą prosumentom
Fot. Soltech Energy
REKLAMA

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o OZE, którego procedowanie rozpoczęto wczoraj w parlamencie, zakłada istotną zmianę, która dotknie prosumentów, nakładając na nich nowe obowiązki związane z podatkiem VAT. O bezzasadności takiego rozwiązania przekonywali wczoraj w Sejmie posłowie z Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Na wniosek Ministerstwa Finansów autorzy projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii wpisali do niego zmianę w art. 4 ust. 9, zgodnie z którym aktualnie w ramach rozliczeń dotyczących prosumentów wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci, nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, co zwalnia prosumentów z obowiązków związanych z podatkiem VAT.

Teraz ten zapis może ulec zmianie, jeśli przeforsowane zostaną propozycje wpisane do projektu nowelizacji ustawy o OZE, który trafił do Sejmu.

Na gruncie znowelizowanych przepisów wprowadzanie energii elektrycznej do sieci przez prosumenta będzie co do zasady opodatkowane VAT. Dodatkowo, prosument dokonujący odpłatnej dostawy energii co do zasady będzie zobowiązany do udokumentowania takiej transakcji fakturą VAT i będzie musiał dokonać stosownej rejestracji jako podatnik VAT, składać deklaracje VAT oraz pliki JPK – oceniają eksperci podatkowi Sławomir Patejuk i Marcin Baj z kancelarii podatkowej Advicero Tax.

Wdrożenie takich regulacji w zaproponowanej formie nie musi oznaczać dla prosumentów konieczności odprowadzania podatku VAT. Z opodatkowania są bowiem zwolnione podmioty, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł netto i trudno oczekiwać, że instalacje prosumenckie będą generować większą sprzedaż.

Jednak uznanie działalności prosumenckiej jako podlegającej podatkowi od towarów i usług może oznaczać dla właścicieli mikroinstalacji dodatkową biurokrację.

Wczoraj podczas posiedzenia sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, która zajęła się po raz pierwszy projektem nowelizacji ustawy o OZE, na tą kwestie zwróciło uwagę kilku posłów, a na jej omówieniu skupił się poseł klubu „Wolni i Solidarni” Ireneusz Zyska, oceniając, że zmiana obecnego zapisu i objęcie prosumentów przepisami o VAT może zahamować rozwój rynku prosumenckiego.

– Zniechęcimy prosumentów w angażowanie się w rozwój tego rynku. Nie wystąpi podatek ze względu na wysoki próg (…) ale będzie obowiązek składania deklaracji. Wydaje się to dość absurdalne, że przy tak wysokim progu chcemy zaryzykować i wprowadzić obowiązek składania comiesięcznej deklaracji VAT – ocenił poseł Zyska, zapewniając, że „działalność prosumentów nie jest sprzedażą ani usługą”.

Zaszkodzimy rynkowi, a wpływy do budżetu nie nastąpią, a jeżeli tak, to minimalne – ocenił poseł klubu WiN.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (32)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TK |
Te wszystkie ułatwienia które funduje nam dzisiejsza władza utwierdzają mnie w przekonaniu, że w najbliższych wyborach należy głosować kierując się regułom mniejszego zła i odsunąć pazernych od koryta. Wszędzie widzą tylko pieniądze które można nam zabrać i rozdać na wzór komuny.
antypopis |
O kant dooopy takie prawo !!!! 2 lata wcześniej OZE super, teraz BE, wcześniej opłacalne, teraz poprzednie założenia nieaktualne - jak żyć ?
DF |
HAHA prawda jest taka że PIS`owi brakuje już na 500+ i szuka jakby tu jeszcze wydoić podatnika, nałożenie danini Solidarnościowej dla tych przedsiębiorców którzy zarabiają ponad 12 k netto juz nie wystarcza. Polska władza jakaby nie była zawsze jest przecwina i okrada swoich obywateli a PIS robi to już po chamsku!
PolakiBiedakiCebulaki |
Polska - to stan umyzłu (złodziejskiego) :)
Pitero-Ro |
I po co osłabiać i tak już zahamowany rozwój rynku prosumenckiego, po co niszczyć kolejne lasy i drzewa celem napisania oświadczenia do "skarbówki"
AidźtaWpiz... |
Ciekawe co (jeśli to wejdzie w życie) zrobią firmy, które zakładając hurtowo instalacje, zachwalały, że to takie bezobsługowe, mega opłacalne i w ogóle naj. A teraz człowiek miałby dostać sterte papierów do wypełnienia pod groźbą kary. Ja jako użytkownik bym się mocno wk... bo nie na to się pisałem !
Heniek |
Kolejna danina na 500+ bo przecie rząd nie ma swoich pieniędzy, wszystko co ma to co uda mu się ściągnąć w formie podatków od obywatela.
VAT na podwyżki dla górników |
podwyżki dla górnictwa kosztują, a kasa sama się nie pojawi :(
Ksiądz |
Fakt, ratowanie ekonomicznego trupa spółek weglowych kosztuje nas 6 mld zł co roku, za to można by wybudowac ogromny potencjął OZE w polsce, ale po co? Lepiej wrzucać do dziury bez dna. Mam tylko nadzieję że UE kopnie nas wreszcie w dupę, i nie da już ani grosza dotacji na nic! Chcesz tępy polaczku = płać ze swoich! Amen
John Galt |
@TK Zgadzam sie. Od lat powtarzam, ze tylko Korwin/Wolnosc chce zlikwidowac koryto zamiast wymieniac swinie. PiS,PO,PSL, Nowoczesna to takie same gospodarcze komuchy. A glupi narod mysli, ze glosowanie na powyzszych cos zmienia..
eko raty |
Dalsze wywłaszczanie obywateli z prawa wykorzystania zasobów naturalnych.
weg |
A czy ma ktoś z was instalacje której dochód przekracza 200 tyś a pieprzycie takie głupoty że się w pale nie mieści.A jak ktoś ma taki dochód to niech płaci VAT. John Galt | 2018-04-26 15:50:41 Właśnie się zmienia ale nie dla takich jak ty i reszta co Polskę by sprzedali dla takich niema i nie będzie.
analityk |
Jeżeli to przejdzie pojawi się (nie od razu) coraz więcej instalacji off-grid OZE (PV czy wiatrak lub hybryda) + akumulatory żelowe AGM odpowiedniej pojemności wraz z przetwornicą o "czystej sinusoidzie" zdolnej do pracy ciągłej. Koniec z okradaniem ciężko pracujących Polaków. Koniec z dotowaniem brudnej węglowej energii. Koniec z dopisywaniem coraz to nowych opłat do rachunków za prąd. Trzeba żeby WOLNI ludzie zaczęli odcinać się od tej głupiej chamskiej plugawej i podłej władzy
weg |
Ja się dawno odciąłem i jestem na off- grid i nie narzekam jak inni i czekają na koryto bo im nikt nie chce dać jałmużny i narzekają bo innym dali 500 + a im nie dali, paranoja .Wypuścić takiego do puszczy to zginie bo bez rządu sobie nie poradzi, przykre ale prawdziwe....
podatnik |
Zaczynam żałować że jestem Prosumentem a tak miało być pięknie i ekologicznie. Myślę że już niedługo będą podatki od płota, deszczu, drzewek owocowych w ogrodzie, pietruszki itd.
alladyn-solar-batt |
Ci ignoranci prawni są oszołomami jakich nie było we wszystkich poprzednich rządach razem wziętych. Budynek mieszkalny w którym nie prowadzi się działalności gospodarczej może korzystać z poboru energii elektrycznej w ,,chronionych'' socjalnie taryfach z grup taryfowych ,,G''. Natomiast jeśli i o ile w takim budynku zaczyna być prowadzona działalność gospodarcza (tak się stanie gdy Prosument stanie się płatnikiem VAT i fakt czy fizycznie odprowadzi podatek czy też nie odprowadzi nie przekraczając kwot zwolnionych- nie ma znaczenia) - to budynek ten może być (formalno prawnie) zasilany jedynie w/g stawek za energię z grup taryfowych ,,C'', a ponadto budynek w gospodarstwie rolnym (dotychczas zwolniony z podatku od nieruchomości jako mieszkalny) traci prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości rolnych - jako,że w nim jest prowadzona działalność gospodarcza opodatkowana VAT.....Jest jeszcze kilka innych podobnych ,,kwiatków''.....Co za g...wno legislacyjne popisane przez ludzi z wyobraźnią jamochłona.
alladyn-solar-batt |
Ci ludzie z PiS staja na głowie by każdoczesnego obywatela, jaki ,,dotknął''się OZE - docisnąć domiarem podatkowym jak za Gomółki według Stalinowskich najlepszych ,,wzorców gospodarowania''. Czym zakończył się Związek Radziecki gospodarczo pamiętamy - tym samym zakończy się kapitałowo gospodarcza hucpa PiS
alladyn-solar-batt |
Na latarnię z tymi co swe brudne łapy wyciągają do Prosumentów, których po pietach winniście całować za podpieranie własnym Kapitałem Wasz upadający (patrz. Ustawa o Rynku Mocy) Komuszy System Elektroenergetyczny
weg |
alladyn-solar-batt | 2018-04-26 17:51:14 Dlatego ja nie patrzę na rząd tylko myślę swoją głową nie tracąc przy tym zdrowia i nerwów. Poco się wkurwiać jak to i tak nic nie da.A sługą nie byłem i nie będę za parę groszy dofinansowania.
alladyn-solar-batt |
do WEG: zważ, że co do łaszczenia się na parę groszy dofinansowania- niektórych stać (nie wszystkich) na nie skorzystanie z niego.Jednak w tym przypadku nie idzie o takie przypadki lecz o takich, którzy kupili swe OZE w 100% za własne pieniądze, jednak skorzystali z możliwości używania złodziejskich (co do zasady) opustów. To ich głównie dotknie problem ,,domiarów'' podatkowych jakie im dowalą jako skutek wprowadzonej noweli Ustawy o OZE. Mamy zatem podwójne oszustwo - piS ,,dał opusty'' ale teraz takich co z nich skorzystali zarżnie finansowo lub postępowaniami karno-skarbowymi gdy nie dopełnią formalności lub terminów podatkowych dla VAT-owców
Zielona pyra |
Inwestowanie w cokolwiek pod takimi rządami to działanie na własną szkodę
azza |
Właśnie przez takie haniebne zmiany w tzw."prawie" ( chodzi mi o VAT dla prosumentów ) ten zasmrodzony ponad wszelkie normy grajdół jest najbardziej parszywym miejscem do życia ( w tym i do inwestowania ) w Europie ! ! ! I proszę niektórych z tej dyskusji - nie piszcie, że nic się nie dzieje bo nie przekracza się progu 200 000 zł i nie trzeba będzie płacić VAT-u. Dzisiaj ! Za parę miesięcy próg obniżą do 1000 zł i pozamiatane ! Za długo żyję w tym przeklętym miejscu by nie wiedzieć,że robi się takie zmiany w jednym jedynym celu - wydojenia obywatela !
fanspeedway'a |
@ podatnik Przespałeś trochę ... https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/podatek-od-deszczu-prawo-wodne/f9nnhwr A od płota , drzewka i pietruszki już od dawna w zasadzie się płaci - podatek gruntowy . Siostra za 600m2 w 30 tysięcznym mieście płaci 4 stówki , ja za 1900m2 z zagonkami płacę 256zł , ale prawie cała działka jest rolna , w 3,5 tysięcznej wsi .
Paweł |
A kiedy opodatkują górnicze pensje za to że nas wszytskich i nasze dzieci trują śmierdzącym, polskim, niskiej jakości weglem???
Fanspeedway'a |
@ Paweł Wtedy gdy innych nie będzie już z czego doić . Tymczasem http://m.interia.pl/praca/news,nId,2573077 , oni będą mieli sporo do zabrania
edek47 |
Ten portal to taki sputnik xD
GOSC |
NO PIS to stan umysłu doić obywatela jeszcze lepiej niż PO. Ale spokojnie idą wybory na pewno mojego głosu ta band nie dostanie. A swoją drogę kiedyś byłem zapaleńcem ekologi jak jedna z pierwszych instalacji foto uruchomiłem i co i zrozumiałem jak wiele musi minąć czasu żeby ci prości Ludzie z PIS zrozumieli na czym polega ekologia i z tym pozyskiwanie energii
Polak |
woytek | 2018-04-27 19:07:37 No i git super,a ty będziesz skomlał dalej jak pies.
Polak |
GOSC | 2018-04-27 17:04:07 A gdzie są ekolodzy? To jest pic na wodę ,co tu pisać o ekologi, jej niema i nie będzie.
mundek1511 |
W jakim ja kraju żyje?Oszczędzałem na moją elektrownię słoneczną ponad 10 lat,zarobione pieniądze zostały opodatkowane,potem jeszcze raz podatek Belki,następnie zakup elektrowni i jej montaż,kolejny raz podatek i teraz co?Jeszcze raz podatek za to że wytwarzam zieloną energię?Nadwyżkę energii muszę oddać za darmo,mimo że nie wziąłem ani złotówki dotacji.To jest jakaś paranoja,czuje sie oszukany przez obecne władze,żeby nie powiedzieć ...jestem frajerem.Jeśli nastąpią kolejne zmiany przepisów dla prosumentów z działaniem wstecz,to rozwiązuje umowę i przejdę na off gird.Muszę stracić parę ładnych tysięcy,ale złodziejom nie daruje ani kilowatogodziny.
PolakiBiedakiCebulaki |
@ w złodziejskim i debilnym :)
takbędzie |
@mundek1511 zobaczysz instalacje off-grid także opodatkują, zostaniesz zobowiązany do rejestrowania ile energii wyprodukowałeś, potem będziesz musiał policzyć ile to by to było warte, gdybyś kupowałem od molochów energetycznych i zapłacisz podatek od wzbogacenia.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...