Poseł Zyska: zmiany ws. podatku VAT zaszkodzą prosumentom

Poseł Zyska: zmiany ws. podatku VAT zaszkodzą prosumentom
Fot. Soltech Energy

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o OZE, którego procedowanie rozpoczęto wczoraj w parlamencie, zakłada istotną zmianę, która dotknie prosumentów, nakładając na nich nowe obowiązki związane z podatkiem VAT. O bezzasadności takiego rozwiązania przekonywali wczoraj w Sejmie posłowie z Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Na wniosek Ministerstwa Finansów autorzy projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii wpisali do niego zmianę w art. 4 ust. 9, zgodnie z którym aktualnie w ramach rozliczeń dotyczących prosumentów wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci, nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, co zwalnia prosumentów z obowiązków związanych z podatkiem VAT.

Teraz ten zapis może ulec zmianie, jeśli przeforsowane zostaną propozycje wpisane do projektu nowelizacji ustawy o OZE, który trafił do Sejmu.

REKLAMA

Na gruncie znowelizowanych przepisów wprowadzanie energii elektrycznej do sieci przez prosumenta będzie co do zasady opodatkowane VAT. Dodatkowo, prosument dokonujący odpłatnej dostawy energii co do zasady będzie zobowiązany do udokumentowania takiej transakcji fakturą VAT i będzie musiał dokonać stosownej rejestracji jako podatnik VAT, składać deklaracje VAT oraz pliki JPK – oceniają eksperci podatkowi Sławomir Patejuk i Marcin Baj z kancelarii podatkowej Advicero Tax.

Wdrożenie takich regulacji w zaproponowanej formie nie musi oznaczać dla prosumentów konieczności odprowadzania podatku VAT. Z opodatkowania są bowiem zwolnione podmioty, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł netto i trudno oczekiwać, że instalacje prosumenckie będą generować większą sprzedaż.

REKLAMA

Jednak uznanie działalności prosumenckiej jako podlegającej podatkowi od towarów i usług może oznaczać dla właścicieli mikroinstalacji dodatkową biurokrację.

Wczoraj podczas posiedzenia sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, która zajęła się po raz pierwszy projektem nowelizacji ustawy o OZE, na tą kwestie zwróciło uwagę kilku posłów, a na jej omówieniu skupił się poseł klubu „Wolni i Solidarni” Ireneusz Zyska, oceniając, że zmiana obecnego zapisu i objęcie prosumentów przepisami o VAT może zahamować rozwój rynku prosumenckiego.

– Zniechęcimy prosumentów w angażowanie się w rozwój tego rynku. Nie wystąpi podatek ze względu na wysoki próg (…) ale będzie obowiązek składania deklaracji. Wydaje się to dość absurdalne, że przy tak wysokim progu chcemy zaryzykować i wprowadzić obowiązek składania comiesięcznej deklaracji VAT – ocenił poseł Zyska, zapewniając, że „działalność prosumentów nie jest sprzedażą ani usługą”.

Zaszkodzimy rynkowi, a wpływy do budżetu nie nastąpią, a jeżeli tak, to minimalne – ocenił poseł klubu WiN.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.