Ujemne ceny energii w Polsce? To będzie możliwe

Ujemne ceny energii w Polsce? To będzie możliwe
nayukim, flickr cc
REKLAMA

W Niemczech energia elektryczna jest często sprzedawana po tzw. cenach ujemnych, gdy występuje duża nadpodaż i jej producenci muszą dopłacać za jej odbieranie. Taka sytuacja nie była dotąd możliwa w Polsce, ale to się zmieni.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., pełniące w naszym kraju funkcję operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego (OSP), przedstawiły do konsultacji propozycje zmian w zakresie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP), które mają skutkować rewolucją na krajowym rynku bilansującym.

Dotąd obowiązywały na nim minimalne i maksymalne ceny rozliczeniowe, uniemożliwiające sprzedaż energii poniżej ceny 70 zł/MWh, a także powyżej 1500 zł/MWh. Powodowało to niemożliwość sprzedaży energii taniej, a nawet po cenach ujemnych, co często ma miejsce choćby na rynku niemieckim.

Teraz PSE chce jednak zmienić minimalne i maksymalne ceny rozliczeniowe na rynku bilansującym, wykorzystując do tego aktualizację IRiESP. Nowe wielkości limitów mają wynosić odpowiednio -50 tys. zł/MWh oraz 50 tys. zł/MWh, przy czym ceny nie będą mogły osiągnąć poziomu 0 zł/MWh.

Jak informuje operator krajowego systemu elektroenergetycznego, zmiana limitów cen energii na rynku bilansującym ma na celu dostosowanie ich do limitów stosowanych na rynku hurtowym energii elektrycznej i stanowi wypełnienie przez Polskę zobowiązania przyjętego w procedurze notyfikacji ustawy o rynku mocy. Warunek przyjęty w pkt 16a decyzji notyfikacyjnej z 7 lutego br. stanowi, że limity cenowe na rynku bilansującym nie powinny być niższe od przyjętych na rynku dnia bieżącego.

Kiedy zmiany w zakresie cen na rynku bilansującym powinny wejść w życie? Jak wcześniej informowała portal Gramwzielone.pl rzeczniczka PSE Beata Jarosz-Dziekanowska, zgodnie ze zobowiązaniem przyjętym przez Polskę w ramach notyfikacji rynku mocy PSE musi dostosować limity cen na RB z początkiem 2019 r.

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Agency for the Cooperation of Energy Regulators, ACER), wielkość limitów we wszystkich obszarach uczestniczących w „jednolitym łączeniu rynków dnia bieżącego” po wdrożeniu takiej funkcji na RDB powinna wynosić od -9999 EUR/MWh do 9999 EUR/MWh.

Ponadto, zgodnie z poziomami wskazanymi przez ACER, w przypadku rynku dnia następnego (RDN) minimalna cena wyniesie -500 EUR/MWh, a maksymalna cena nie będzie mogła przekroczyć 3000 EUR/MWh.

PSE zaznacza, że zarządzająca krajowym rynkiem dnia następnego Towarowa Giełda Energii już z dniem 1 lipca br. implementowała nowe limity cenowe zgodnie z decyzją ACER.

Wprowadzane przez OSP nowe limity na rynku bilansującym mają być co do zasady nie bardziej rygorystyczne od stosowanych na krajowym rynku dnia bieżącego i wskazanych przez unijnego regulatora.

Jak działa krajowy rynek spot?

Rynek Dnia Następnego funkcjonuje na Towarowej Giełdzie Energii już od 18 lat i jest fizycznym rynkiem spot dla energii elektrycznej.

RDN składa się z 24 godzinowych rynków, na których notowane są po jednym rodzaju kontraktu godzinowego. Dodatkowo na rynku RDN notowane są 3 kontrakty blokowe: BASE – kontrakt z dostawą 1 MWh w każdej godzinie doby; PEAK – kontrakt z dostawą 1 MWh energii w każdej godzinie szczytu między godz. 7-22, a także tzw. Offpeak – kontrakt z dostawą 1 MWh energii w godzinach doliny zapotrzebowania – od północy do 7 rano oraz od 22 do 24. TGE oferuje również uczestnikom RDN zgłaszanie i rozliczanie transakcji pozasesyjnych w oparciu o standardowe kontrakty notowane na sesji giełdowej RDN.

Notowania na Rynku Dnia Następnego odbywają się codziennie, również w dni świąteczne. Sesja dla kontraktów godzinowych prowadzona jest w dwóch systemach notujących – w systemie kursu jednolitego (fixing) i systemie notowań ciągłych. Dla kontraktów blokowych sesja odbywa się wyłącznie w systemie notowań ciągłych.

Natomiast, głównym celem wdrożenia Runku Dnia Bieżącego, jak informuje Towarowa Giełda Energii, jest umożliwienie korygowania pozycji kontraktowych przez członków Giełdy na dzień przed i w trakcie doby realizacji dostaw energii. Obrót na RDB prowadzony jest w dniu poprzedzającym dzień dostawy oraz w dniu dostawy na kontraktach godzinowych.

W pierwszym przypadku członkowie Giełdy mogą składać zlecenia w systemie kursu jednolitego i w trakcie notowań ciągłych. Zlecenia można składać na wszystkie godziny doby w dniu dostawy.

W drugim przypadku członkowie Giełdy mogą składać zlecenia w trakcie notowań ciągłych, a podczas kolejnych godzin sesji giełdowej RDB zmniejsza się liczba godzin, na które można składać zlecenia.

TGE zgłasza transakcje zawarte na RDB do operatora systemu przesyłowego w godzinach 17-18 w dobie poprzedzającej dobę dostawy (n-1) oraz cyklicznie, co godzinę, w godz. 7.30–15 w dobie dostawy (n) – dla okresu dostawy, dla którego upłynął okres aktualizacji.

Ceny blisko i poniżej 0 zł/MWh możliwe?

Dotąd sytuacja, w której cena energii na Towarowej Giełdzie Energii spadała do możliwego minimum, występowała m.in. w świąteczne okresy, w których spadało zapotrzebowanie na energię, a w których na dużych obrotach pracowały krajowe wiatraki.

W ostatnich latach wyraźnie widać to w okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdy konsumujemy mniej energii w związku z wygaszeniem aktywności gospodarczej i kiedy mocno wieje, a wiatraki generują duży wzrost podaży energii. W ostatnie święta pracowały z mocą zbliżoną nawet do 5 GW, gdy całkowita generacja polskiej elektroenergetyki sięgała ok. 15 GW. Wówczas przy relatywnie niskim zapotrzebowaniu ceny energii w porze nocnej spadały właśnie do minimalnego poziomu ok. 70 zł/MWh.

W Niemczech zwłaszcza w okresach dobrych warunków wiatrowych i mniejszego popytu w weekendy i święta ceny energii regularnie spadają poniżej zera. Potencjał energetyki wiatrowej w Niemczech jest jednak znacznie większy – wynosi ok. 50 GW.

O ile jednak potencjał farm wiatrowych czy fotowoltaicznych sięga w Polsce w sumie ok. 6 GW i nie jest tak wysoki jak w Niemczech, gdzie zbliża się w sumie do 100 GW – krajowe OZE pokazały już, jak mogą wpływać na notowania cen energii.

Ryzyko ujemnych cen energii zwiększa ponadto krajowy, mało elastyczny system energetyczny, w którym dominujące bloki węglowe trudniej dopasowywać do zmieniającej się generacji z OZE niż choćby elektrownie bazujące na gazie.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gwz |
test komentarza
gwz |
no nareszcie można komentować
alladyn-solar-batt |
Portal w totalnej rozsypce....
alladyn-solar-batt |
,,portal w totalnej rozsypce" - Twój komentarz został uznany jako potencjalny spam, zostanie wyświetlony po akceptacji przez Administratora.
normalny |
A myslalem ze mnie tylko blokują ;)
@ |
prąd + , paliwo+, 500+
alladyn-solar-batt |
To bëdzie możliwe, ale gdy obligowało giełdowe wyniesie minimum 80%
elektryk |
Jak górnictwo będzie mogło zarabiać na OZE? Oto sposób: 1. Poczekać na święta, okres noworoczny czy ferie zimowe. 2. Śledzić prognozy pogody, zwłaszcza dawać na mszę (czy płacić szamanowi), żeby mocno wiało, a najlepiej piździło. 3. W okresie nadpodaży energii w sieci i ujemnych cen - włączyć wszystkie możliwe odbiorniki energii (a na kopalniach jest tego od cholery) i kasować za zużycie energii wiatraków. I tak oto energetyka wiatrowa może poprawić bilans ekonomiczny górnictwa ;))) ja pierd... tylko w eurosocjaliźmie możliwa jest tak debilna sytuacja...
gwz |
Za dużo prawdy kłującej w oczy tu można wylać i komuś przeszkadza komentowanie.
antonio |
ciekawe, wszędzie czytam, że prąd w PL niemalże najdroższy (dlatego już zmianiłem sprzedawcę prądu) a oni teraz piszą że są nadwyzki..
karmel |
a gdzie tu iść po prąd? na jakiego sprzedawcę zmienić skoro wszędzie tak drogo?
DJJ |
karmelku, idz tam gdzie najmniej zapłacisz. Oczywiście musisz troche ofert poprzegldądać, bo tych firm w Polsce troche jest, ale warto, a tego co miesiąc się nie robi...Ja mam novum, ale to z polecenia, więc się nie narobiłem ;p
tomcio |
trzeba być świadomym energetycznie i wiedzieć, gdzie można płacić mniej, zaglądać na takie portale i sprawdzać, jak można swojemu portfelowi ulżyć

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...