Ujemne ceny energii w Polsce? To będzie możliwe

Ujemne ceny energii w Polsce? To będzie możliwe
nayukim, flickr cc

Na rynkach hurtowym wielu europejskich krajach często energia elektryczna jest sprzedawana po tzw. cenach ujemnych, gdy występuje duża nadpodaż i jej producenci są gotowi dopłacać za jej odbieranie. Taka sytuacja będzie możliwa także na polskim rynku energetycznym.

Od lipca na polskim rynku hurtowym energii elektrycznej mają obowiązywać regulacje, które dopuszczą sytuacje, w których na rynku bilansującym energia będzie sprzedawana po cenach ujemnych.

Chociaż taka sytuacja ma już miejsce na innych rynkach hurtowych w Europie, zwłaszcza charakteryzujących się dużym nasyceniem generacji z elektrowni wiatrowych, do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca na polskim rynku bilansującym, na którym spotowa cena energii nie mogłą spaść poniżej 70 zł/MWh, ale również nie mogła wzrosnąć powyżej 1500 zł/MWh.

REKLAMA

Sytuacja, w której cena energii na Towarowej Giełdzie Energii spadała do możliwego minimum, występowała m.in. w świąteczne okresy, w których spadało zapotrzebowanie na energię, a w których na dużych obrotach pracowały krajowe wiatraki.

O ile jednak potencjał krajowych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych – które również mogą wpływać na rynkowe ceny energii – sięga w Polsce w sumie ok. 6 GW i nie jest w Polsce tak wysoki jak choćby w Niemczech – krajowe OZE pokazują już, że mogą wpływać na notowania cen energii.

W Niemczech zwłaszcza w okresach dobrych warunków wiatrowych ceny energii mogą spadać mocno poniżej zera. Potencjał energetyki wiatrowej w Niemczech jest jednak znacznie większy – zbliża się do 50 GW, a tylko o nasi zachodni sąsiedzi mają ponadto tylko o kilka GW mniejszy potencjał w energetyce fotowoltaicznej, z której generacja również może mieć wpływ na wahania spotowych cen energii.

W naszym kraju od początku lipca będą ceny energii na rynku bilansującym nie będą ograniczone mimimum na poziomie 70 zł/MWh i będą mogły spadać poniżej zera.

To efekt decyzji unijnej agencji ACER, która przyjęła w ubiegłym roku nowe, minimalne i maksymalne ceny energii na rynku hurtowym, a konieczność wdrożenia nowych poziomów Komisja Europejska miała notyfikować polskim władzom.

Zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzone zostaną nowe limity cenowe dla tzw. Rynku Dnia Następnego orz Rynku Dnia Bieżącego.

W przypadku RDN minimalna cena, którą będzie trzeba wdrożyć na polskim rynku energii, wyniesie -500 EUR/MWh, a maksymalna cena nie będzie mogła przekroczyć 3000 EUR/MWh.

REKLAMA

Z kolei w zakresie RDB minimalną cenę ustalono na -9999 EUR/MWh, a maksymalną na 9999 EUR/MWh.

Rynek Dnia Następnego funkcjonuje na Towarowej Giełdzie Energii już od 18 lat i jest fizycznym rynkiem spot dla energii elektrycznej.

RDN składa się z 24 godzinowych rynków, na których notowane są po jednym rodzaju kontraktu godzinowego. Dodatkowo na rynku RDN notowane są 3 kontrakty blokowe: BASE – ontrakt z dostawą 1 MWh w każdej godzinie doby; PEAK – kontrakt z dostawą 1 MWh energii w każdej godzinie szczytu między godz. 7-22, a także tzw. Offpeak – kontrakt z dostawą 1 MWh energii w godzinach doliny zapotrzebowania – od północy do 7 oraz od 22 do 24. TGE oferuje również uczestnikom RDN zgłaszanie i rozliczanie transakcji pozasesyjnych w oparciu o standardowe kontrakty notowane na sesji giełdowej RDN.

Notowania na Rynku Dnia Następnego odbywają się codziennie, również w dni świąteczne. Sesja dla kontraktów godzinowych prowadzona jest w dwóch systemach notujących – w systemie kursu jednolitego (fixing) i systemie notowań ciągłych. Dla kontraktów blokowych sesja odbywa się wyłącznie w systemie notowań ciągłych.

Natomiast, głównym celem wdrożenia Runku Dnia Bieżącego, jak informuje Towarowa Giełda Energii, jest umożliwienie korygowania pozycji kontraktowych przez członków Giełdy na dzień przed i w trakcie doby realizacji dostaw energii. Obrót na RDB prowadzony jest w dniu poprzedzającym dzień dostawy oraz w dniu dostawy na kontraktach godzinowych.

W pierwszym przypadku członkowie Giełdy mogą składać zlecenia w systemie kursu jednolitego i w trakcie notowań ciągłych. Zlecenia można składać na wszystkie godziny doby w dniu dostawy.
W drugim przypadku członkowie Giełdy mogą składać zlecenia w trakcie notowań ciągłych, a podczas kolejnych godzin sesji giełdowej RDB zmniejsza się liczba godzin, na które można składać zlecenia.

TGE zgłasza transakcje zawarte na RDB do operatora systemu przesyłowego w godzinach 17-18 w dobie poprzedzającej dobę dostawy (n-1) oraz cyklicznie, co godzinę, w godz. 7.30 do 15 w dobie dostawy (n)- dla okresu dostawy dla którego upłynął okres aktualizacji.

W ostatnim kwartale 2017 r. średnia cena energii na rynku hurtowym Unii Europejskiej wynosiła niemal 50 euro/MWh i była wyższa o 12 euro/MWh od średniej ceny z wcześniejszego kwartału. W listopadzie ub.r. średnia wzrosła nawet do 54 euro/MWh.

Średnia cena energii w hurcie w czwartym kwartale w Polsce wyniosła 40,2 EUR/MWh i to mimo stosunkowo wysokiej podaży energii z wiatru (14 proc. miksu wytwarzania). Była niższa o ok. 1/5 od średniej unijnej, którą podbiły kraje południowej Europy, jednak regionalnie mieliśmy jedną z najwyższych cen. W Niemczech średnia w hurcie wyniosła 33,9 EUR/MWh, w Danii 30,5 EUR/MWh, na Litwie 34,5 EUR/MWh, na Łotwie 33,6 EUR/MWh, a w Estonii 33,1 EUR/MWh. Wśród naszych sąsiadów w UE więcej za energię płacono tylko na Słowacji – 41,5 EUR/MWh.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o