Elektrownia Ostrołęka C będzie palić pieniędzmi zamiast węglem

Elektrownia Ostrołęka C będzie palić pieniędzmi zamiast węglem
Fot. Enea
REKLAMA

Epopeja elektrowni Ostrołęka C zbliża się do nieuchronnego końca. Przedstawiamy cztery powody dla których naszym zdaniem ta inwestycja nie powstanie. Powód pierwszy – elektrownia będzie palić pieniędzmi zamiast węglem – pisze Rafał Zasuń z portalu WysokieNapiecie.pl.

Planowany wspólnie przez Energę i Eneę blok Ostrołęka C o mocy 1000 MW ma być według Ministerstwa Energii ostatnią dużą elektrownią węglową w Polsce. Od wielu lat trwają nieustanne analizy, czy istnieje jakiś sposób żeby zapewnić rentowność tej inwestycji. W końcu w 2012 r. ówczesny zarząd Energi uznał, że takiej metody nie ma i zrezygnował z projektu. Decyzję tę Najwyższa Izba Kontroli uznała za niezagrażającą bezpieczeństwu energetycznemu.

Po wyborach rząd PiS, namawiany bardzo przez lokalnych polityków, postanowił wrócić do projektu. Namawiali do tego lokalni politycy, którzy obiecywali mieszkańcom mnóstwo korzyści. Ministerstwo Energii skutecznie „zachęciło” Eneę, aby została udziałowcem elektrowni, co miało zmniejszyć ryzyko dla Energi. Energa i Polska Grupa Górnicza podpisały umowę na dostawy węgla z bardzo niską ceną węgla – według naszych informacji między 6 a 7 zł za GJ. To zapewniało rentowność projektu – oczywiście na papierze.

Ogłoszono przetarg na budowę, w którym wystartowały trzy konsorcja: General Electric, Polimex-Rafako oraz Chińczycy. Faworytem był Polimex i Rafako. Zwłaszcza dla tej pierwszej spółki miał to być sposób na przetrwanie przez kilka najbliższych lat. Ale cena położona na stole – ponad 9 mld zł okazała się zaporowa i przetarg wygrało GE. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kierownictwo resortu energii było bardzo rozczarowane. Prezes Polimeksu Antoni Józwowicz podał się do dymisji.

General Electric wygrał przetarg, oferując cenę 5,05 mld zł netto.

Przed kilkoma dniami ukazał się raport zamówiony przez organizację ekologiczną Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Jego autorami są dwaj absolwenci SGH, obecnie stypendyści w Niemczech – Krzysztof Hetmański i Filip Piasecki. Raport jest najlepszą dostępną obecnie analizą ekonomiczną elektrowni. Poprosiliśmy też autorów o dodatkowe wyliczenia.

Oczywiście, jak każda kalkulacja, jest ona obarczona ryzykiem błędu, ale sęk w tym, że nawet znacząca korekta danych nie poprawia sytuacji. Dopiero wprowadzenie zupełnie oderwanych od rzeczywistości liczb cokolwiek zmienia.

Oprócz kosztów kapitałowych budowy, dla opłacalności elektrowni węglowej kluczowe są trzy parametry – cena węgla, cena prądu sprzedawanego na rynku hurtowym oraz cena uprawnień do emisji CO2. WysokieNapiecie.pl wyliczyło z grubsza, posługując się prostym modelem, średni koszt energii elektrycznej produkowanej w przyszłości w Ostrołęce C. Ale wprowadzenie rynku mocy oczywiście zmienia całą kalkulację. Takie modele powstają w każdej grupie energetycznej, ale są ściśle strzeżoną tajemnicą.

Jakie są pozostałe trzy powody? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
cena paliwa z OZE- 0zł. Koszt inwestycji w OZE- 0zł (jak inwestują podmioty prywatne). I co, nie stać nas na magazyny energii? Złodzieje!
analityk |
W listopadzie tego roku w Elektrowni Ostrołęka B blok nr 2 nastąpi podniesienie mocy wytwórczej o ... 9MW :) Ostatnią inwestycją w elektrownię opalaną węglem kamiennym będzie Jaworzno 2 o mocy 910MW. Uruchomienie bloku 4 ma nastąpić w listopadzie 2019r. Wcześniej zostaną oddane do użytku bloki nr 5 (w sierpniu tego roku) i 6 (w kwietniu 2019) elektrowni Opole o mocy 2x900MW. Nie będzie więcej nowych elektrowni na węgiel kamienny.
Aldebaran |
Węgiel sprzedadzą po 2,9 grosza za kWh ? Gdzie można tak tanią energię kupić ?
Kuba |
Ludzie. 6 PLN/GJ to oznacza ok. 125 PLN/tone wegla. Pamietam rozmowy gdzieś z 10 lat temu (a moze i wczesiej) z Rybnicką spólka weglowa. Wtedy podawali, że koszt wydobycia wegla wynisił 145 PLN/tonę. Górnik zarabiał wtedy z 5.000 PLN. Teraz górnik zarabia ok. 8.000 PLN/miesiąc a część "ludzka" w całkowitej cenie wegla to wtedy było ok 60-70% kosztów wydobycia. Oznacza to, że wzrost jedynie kosztów osobowych o ok 60% podwyzszy koszt wydobycie węgla do ok. 200 PLN/tonę czyli ok 9,5 PLN/GJ. Oznacza to, że aby Ostrołeka była rentiwna znowu będzeimy musieli dotować górnictwo.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...