G. Tobiszowski deklaruje dialog ws. OZE

G. Tobiszowski deklaruje dialog ws. OZE
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Jutro w Sejmie rozpocznie się procedowanie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma odblokować inwestycje w energetyce odnawialnej. Założenia nowelizacji w imieniu Ministerstwa Energii ma prezentować wiceszef tego resortu Grzegorz Tobiszowski, który od niedawna nadzoruje obszar związany z OZE.

Wcześniej, od początku funkcjonowania Ministerstwa Energii, czyli od przełomu 2015/16 r. kwestie związane z OZE, w tym pracę departamentu energii odnawialnej, nadzorował wiceminister energii Andrzej Piotrowski, który jednak kilka tygodni temu stracił swoje stanowisko.

Zadania związane z OZE przejął po nim inny z wiceministrów Grzegorz Tobiszowski, który do tej pory w ME zajmował się głównie kwestiami związanymi z węglem.

Jakie jest podejście wiceministra Tobiszowskiego do OZE? W jednej z ostatnich wypowiedzi wiceszef ME mówił, że „OZE nie może być bożkiem, tak samo jak węgiel nie może być bożkiem”.

Natomiast wczoraj, podczas uroczystości związanej z uruchamianiem nowego bloku w elektrowni w Jaworznie, wiceminister Tobiszowski zapewnił, że rząd chce wykonać cel związany z odnawialnymi źródłami energii, zgodnie z którym Polska do 2020 roku ma zwiększyć udział OZE w krajowym miksie energii elektrycznej, cieplnej i zużywanej w transporcie do 15 proc.

Jak ocenił wiceminister Tobiszowski, ten cel „mocno współgra z naszym miksem energetycznym”, a OZE wraz z węglem, którego rola – jak powiedział wiceminister – „jest poza dyskusją”, a także z atomem „wypełnia pewną przestrzeń zapotrzebowania na energię (cyt. za PAP)”.

Przedstawiciel resortu energii zapewnił, że w sprawie OZE chce prowadzić dialog z opinią publiczną.

Wiceszef resortu energii zasygnalizował też otwarcie na dialog w kwestii morskiej energetyki wiatrowej, która – jak ocenił – „spina się w systemie”. Zaznaczył, że kwestią wymagającą ustalenia jest wyprowadzenie energii z morskich wiatraków do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Wiceminister Tobiszowski zasygnalizował też, że na razie nie jest gotowy do bardziej szczegółowych rozmów na temat inwestycji w OZE i ma być do nich przygotowany na przełomie czerwca i lipca.

Tymczasem jutro w Sejmie, podczas posiedzenia Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, która rozpoczyna procedowanie długo oczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, wiceminister ma prezentować założenia regulacji opracowanych przez resort energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Rhb |
Zapowiada się przełom konsultacje potrwają zamiast 24 h nawet 48h, a może nawet komuś uda zadać się pytanie??? Kto wie?
sol |
Jednocześnie Tobiszowski oświadcza, że nie jeszcze gotowy do bardziej szczegółowych rozmów, a jutro ma prezentować założenia nowelizacji ustawy o OZE. Dostrzegam sprzeczność. To może lepiej już zaczekać 2 miesiące, żeby Tobiszowski się przygotował?
Polskie wiesniaki |
Zgadzamy sie panie ministrze nowelizacje ustawy o oze w czesci dotyczacej ustawe tz. odleglosciowa trzeba bardzo wnikliwie przedyskutowac ,Lobbysci wiatrakowi oraz inwestorzy byli czestymi goscmi ministerstwa energi ,a szczegolnie pana dyrektora .Zostalo przemycone przez te osoby wiele zapisow bardzo krzywdzacych spolecznosc wiejska ktora nie zostala dopuszczona do dyskusji a to w calosci jej dotyczy. WSTYD PANIE MINISTRZE TO TAK WYGLADA SPRAWIEDLIWOSC PRAWO ZYKLA PRZYZWOITOSC W WYDANIU PIS ?????
xx |
Rusza arbitraż w Szwajcarii to i przyśpieszenia dostali w ministerstwie :) Do tego atom na bocznym torze. Zostajemy z przypudrowanym trupem wunglowym a za pasem 2020 i checkpoint CO2. Jeśli prawdą jest plan 30% na 2030 to już teraz OZE musi ruszyć z kopyta aby coś sensownego zrobić.
Tobi|SHOW |
Boże uchowaj
OSTRZRGA USTKA |
I ten sens to tylko wiatraki . Gratuluje bezczelnosci i pazernosci branzy wiatrakowej.Rozliczymy Was nieuchronnie !!!!!!!!! SZWARCARIA WAM NIE POMORZE
qba |
do OSTRZRGA USTKA - "SZWARCARIA WAM NIE POMORZE" może zatem pomogą MAZURY lub WARMIA - ale Ty mieszkasz nad możem więc OK
Przegląd Ministerialny |
To ,,biszewski'' to ,,zaplecze'' dla implementacji przepisów potrzebnych do biznesów Witczyka - taka jest powaga tej ministerialnej persony.
DARŁÓWIANIE |
PRECZ Z PIEKŁEM WIATRAKOWYM Z GMINY DARŁOWO
DARŁÓWIANIE |
PRECZ Z PIEKŁEM WIATRAKOWYM Z GMINY DARŁOWO
wungiel je we wiosce |
SZWAJCARIA TO POMORZE! MORZĘ NAD MORZE! NARÓD Z PARTIOM PARTIA Z NARODĘ
alladyn-solar-batt |
do Sol: ,,To może lepiej już zaczekać 2 miesiące, żeby Tobiszowski się przygotował? '' - postulat zaczekania skądinąd słuszny, ale raczej nie tyle z uwagi na fakt żeby tenże się przygotował (on dooobrze wie o co chodzi) ale raczej by ,,abdykował'' jako człowiek bez twarzy jakim jest ten co mataczy publicznie głosząc sprzeczne deklaracje?
sol |
@Alladyn. Pełna zgoda. Skierować faceta od węgla do nadzoru nad OZE, to jak skierować wilka do pilnowania owiec.
X |
Podwyżki w PGG za 280 mln przy mniej niż 10 mln zysku w 2017 klepnięte, dotacja do górnictwa przez ostatnie 2 lata nie mnie niż 1,5mld. Teraz można o OZE rozmawiać. związkowcy w kopalniach tłuste brzuchy już sobie napchali.
Sic |
@darłówianie precz z preczem obywatelu. Bez waszego poświęcenia nie wykonamy planu. Krzyczcie dalej to wam postawimy tam silosy na odpady z atomówki. Ku chwale Prezesa, Partii i Ojczyzny! Czuwaj!
Sic |
"Zagęszczenie turbin spowodowało spadek cen działek w całej gminie – wylicza zarzuty wobec turbin Grażyna Marcinkowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Na Rzecz Mieszkańców Gminy Darłowo. Wiatraki są naprawdę ogromne: mają ponad 100 m wysokości i podobną rozpiętość skrzydeł. Ich maszty mają w obwodzie po 26 metrów, a każda turbina – moc min. 250 megawatów." I tacy ludzie reprezentują Darłowo na forum Kichotów. Przecież to nawet głupim nazwać nie można. Turbiny w Darłowie to ewenement technologiczny na skalę światową. Taka moc w nich drzemie.
Dyktatorek |
@Sic, a co się dziwisz? dopiero wczoraj otwierali gęby na widok bidetu w łazieńce komendanta, a dziś muszą stawić czoło wiatrakowi. Łolaboga, przecie taki wiatrok to jak u młynorza, a un na mące oszukiwał drzewiej. Czyli te wiotroki to diabelskie wynalazki, a jużci. Lepiej iść pod sklep, napić się wińska.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...