PGE pozyskała 27,5 mln zł dotacji na innowacje w energetyce

PGE pozyskała 27,5 mln zł dotacji na innowacje w energetyce
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs na dofinansowanie innowacyjnych projektów w energetyce. Polska Grupa Energetyczna chwali się, że jej projekty zagospodarują ponad 1/5 z puli dofinansowania wynoszącego w sumie 100 mln zł.

Przyznane unijne dofinansowanie to efekt konkursu 6/1.2/2017/POIR w ramach programu sektorowego PBSE, finansowanego ze środków działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” POIR 2014-2020.

Do wsparcia zakwalifikowano w sumie 19 projektów, na które zostaną przyznane dotacje w łącznej wysokości 100,7 mln zł.

Polska Grupa Energetyczna pochwaliła się, że w ramach tego programu pozyskała 27,5 mln zł na realizację swoich projektów. Granty z NCBR otrzyma 6 projektów rozwijanych przez podmioty związane z PGE.

Jeden z dofinansowanych projektów polega na budowie robota do inspekcji kotłów, w których spalany jest węgiel. Opracowaniem robota, którego zadaniem będzie praca w ekstremalnych warunkach i wyręczanie ludzi podczas wykonywania wymagających kontroli kluczowych urządzeń elektrowni, zajmie się zespół ekspertów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która w grupie PGE zarządza elektrowniami i kopalniami, a także firmy AMC TECH i RIOT Technologies. 

Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach PBSE, znalazły się jeszcze następujące przedsięwzięcia: badania nad sezonowym akumulatorem ciepła wykorzystującym przemiany termochemiczne i zasilanym z odnawialnych źródeł energii, służącym do ogrzewania pomieszczeń (PGE Polska Grupa Energetyczna, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla), opracowanie systemu autonomicznej redukcji skutków awarii w głębi sieci energetycznej (PGE Dystrybucja, Apator Elkomtech, MindMade) czy prace nad instalacją zeszkliwiania popiołów w hybrydowym palenisku kotłowym (PGE GiEK).

NCBiR dofinansuje też opracowanie układu rekonfiguracji sieci niskiego napięcia wraz z systemem wsparcia służb monterskich (PGE Dystrybucja, Apator Elkomtech, Globema) oraz realizowany przez Bioseco na rzecz spółki PGE Energia Odnawialna projekt monitorowania i kontroli systemu elektroenergetycznego pod kątem eksploatacji farm wiatrowych, wydłużenia ich żywotności i optymalizacji oddziaływania na otoczenie.

PGE podkreśla przy okazji, że na obszar badań, rozwoju i innowacji do 2020 roku chce przeznaczyć łącznie ok. 400 mln zł, z czego połowa to środki własne, a połowa to środki pozyskane w ramach finansowania zewnętrznego. 50 mln zł rocznie, które Grupa zamierza zainwestować ze środków własnych, zostanie przeznaczone na rozwój nowych technologii, produktów i linii biznesowych.

W ramach wspierania innowacyjnych przedsięwzięć w grupie PGE inwestycjami kapitałowymi w startupy zajmuje się spółka PGE Ventures, będąca funduszem CVC, a inkubacją i akceleracją projektów na najwcześniejszym etapie rozwoju kieruje spółka PGE Nowa Energia.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...