Minister Tchórzewski chce spłacać elektrownię jądrową przez 50 lat

Minister Tchórzewski chce spłacać elektrownię jądrową przez 50 lat
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii wcześniej odrzuciło pomysł uzyskania finansowania dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej dzięki zastosowaniu tzw. kontraktu różnicowego zastosowanego w przypadku projektu brytyjskiej elektrowni jądrowej Hinkley Point C. Jak dotąd ME nie przedstawiło jednak swojego pomysłu na sfinansowanie polskiego atomu. Teraz szef resortu energii poinformował, jakie ma w tym zakresie oczekiwania.

Ministerstwo Energii, które mocno wspiera projekt budowy elektrowni jądrowej, nie poinformowało dotąd, jaki mechanizm gwarancji chce zastosować, aby pozyskać dla tego projektu finansowanie.

Mimo, że projekt polskiej elektrowni jądrowej jest już rozwijany od wielu lat i kosztował dotąd setki milionów złotych, do tej pory rząd nie przedstawił kluczowych założeń modelu finansowania polskiego atomu, a nawet jednoznacznie nie stwierdzono, że taka inwestycja powstanie.

Ministerstwo Energii w komunikatach na ten temat ogranicza się do zapewnień o potrzebie budowy elektrowni jądrowej, wspierając tą ideę zamawianymi sondażami, mającymi pokazać poparcie Polaków dla takiej inwestycji.

Ostatnio minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że decyzja o budowie elektrowni jądrowej powinna zapaść zanim zostaną podjęte decyzje o budowie morskich farm wiatrowych – które chce budować m.in. Polska Grupa Energetyczna, a więc państwowa firma mająca wziąć na siebie również ciężar budowy elektrowni jądrowej.

Pytany, czy to oznacza deklarację, że budowa elektrowni jądrowej jest priorytetem rządu, miał stwierdzić enigmatycznie, że „to jest nasza wiarygodność w Komisji Europejskiej”. Jednocześnie na pytanie o termin decyzji o ewentualnym rozpoczęciu budowy polskiej elektrowni jądrowej szef ME odpowiedział, że „w tym roku albo wcale”.

Teraz minister Tchórzewski powiedział, że szukając montażu finansowego dla projektu polskiej elektrowni jądrowej, będzie chciał doprowadzić do sytuacji, kiedy spłata tej inwestycji zostanie rozłożona na 50 lat.

Chciałbym, byśmy szli w kierunku inwestycji, która będzie trwała na pewno nie krócej niż 10 lat. Większość instytucji finansowych chce, by inwestycję spłacać przez 20 lat, ale my chcemy spłacać tyle, ile trwa amortyzacja. Obecnie bloki jądrowe amortyzują się przez około 60 lat, a te nowe będą się amortyzować nawet 80 lat. Dzisiaj w takie inwestycje instytucje finansowe bardzo ostrożnie wchodzą. Trzeba więc inaczej do tego podejść – Polska Agencja Prasowa cytuje wypowiedź szefa ME.

Ostatnia kwota, jaką Ministerstwo Energii podało szacując koszt budowy polskiej elektrowni jądrowej, to 70-75 mld złotych.

Podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Krzysztof Tchórzewski mówił, że jego zdaniem potrzebna jest budowa elektrowni jądrowej o mocy 4-4,5 GW.

 Przy mechanizmie różnicowym, czyli gwarancjach rządowych, banki ustawiają termin spłaty na ogół na 15 lat, plus 10 lat finansowania budowy, co daje 25 lat. To nam winduje cenę energii – Polska Agencja Prasowa cytowała ministra Tchórzewskiego, który jako alternatywę dla kontraktów różnicowych przedstawił tzw. finansowanie na bilans. – Jeżeli pójdziemy na bilans, to możemy nawet zastosować 40-letnią amortyzację budowlaną. I wtedy cena energii jest nawet poniżej ceny energii z węgla – oznajmił. 

Mechanizm kontraktów różnicowych wdrażają Brytyjczycy, którzy, budując pierwszą od lat na Wyspach elektrownię jądrową, zapewnili inwestorowi stałą cenę za energięna poziomie 92,5 funtów/MWh, mającą obowiązywać aż przez 35 lat. Bez takich gwarancji Londynu budowa elektrowni Hinkley Point C mogłaby okazać się niemożliwa.

W tym mechanizmie inwestor i finansujące jego projekt banki otrzymują gwarancję stałego przychodu. Jeśli inwestor sprzeda energię na rynku po wyższej cenie niż cena przewidziana w kontrakcie różnicowym, wówczas musi zwrócić nadwyżkę. Przy sprzedaży energii po cenie niższej inwestorowi przysługuje dopłata do poziomu zapewnionego przez rząd. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Oz |
Z takim rozmachem to może 2 postawić....nie trzeba będzie budować turbin na morzu.
X |
niech spłaca za swoje premie, od moich podatków wara!
Państwu już podziękujemy ! |
Stary idź już na zasłużoną emeryturę, podobnie jak Twoje pomysły wycięte z głębokiego PRLu. Może niech powiedzą Polakom ile ich atom będzie naprawdę kosztować ! Na całym świecie odchodzi się od tego typu elektrowni bo są po prostu ZA DROGIE ale Polska oczywiście sobie jedną postawi ... pewnie za 500 plus ;)
jOOj |
wszystkie ekonomiczne wskaźniki (pomijając kwestie środowiskowe) przemawiają za tym żeby jak najszybciej Polska wycofała się z "polskiego atomu" i zapomniała o nim.... amortyzacja 80 lat...!!!!
Lidia |
Leśny Dziadek bez merytorycznej wiedzy! Cóź polska jest bogatym krajem - nasze podatki są rozkradane od lat i nadal jest co kraść, tępy lud tak ma :)
Janek |
A nie ma się co nakręcać i tak nie będzie żadnej elektrowni atomowej. Denerwuje mnie tylko fakt, że jest jakaś spółka PGE EJ 1 czy jak to się tam nazywa, którzy przejadą nasze pieniądze za nic. Zlikwidować to wszystko i kase przeznaczyć np na magazyny energii.
Polska Radomiem Europy |
@ Janek - racja, prawda jest taka że z naszych podatków poszły juz grube miliony na dziwne opracowania, studia wykonalności (oczywiście firma po znajomości danego typa z rządu...) i co pare lat z budżetu wydaje się miliony na opracowania, a to nasze ciężko zarobione pieniąze. Pozwalamy im legalnie rozkradać nasze podatki pod tytułem - opracowanie dla energi atomowej itp itd.
Piotrek |
Za te pieniądze (75mld zł), można wybudować ponad 25 GW fotowolataiki, która produkowałby rocznie niemal tyle samo energii co EJ (25 TWh/rok). Przy czym srodki na fotowoltaike wyłożyliby prywatni inwestorzy, bazujacy wyłącznie na aukcjach energii. A wiec Państwo nie musiałby angażować żadnych wielkich środków, a jedynie regulować dopłaty do energii, dorownujac je do cen aukcyjnych. Tych dopłat ze strony Skarbu Państwa do cen aukcyjnych wyszłoby ok 5 mld zł rocznie przez 15 lat. W przypadku natomiast finansowania EJ same odsetki kosztowałoby jakieś 2,5 mld zł. rocznie, przez okres 30-80 lat?
rhb |
Luzzzzzz wprowadzi się energetyczny podatek solidarnosciowy .Wg Morawieckiego najbogatsi to tacy co zarabiają powyżej 6 000 brutto miesięcznie obniży się to kryterium do 1 000 brutto i najbogatsi sfinansują dowolną fantazję i rozłóżmy na 100 lat abo 1000 .Tak 1000 LETNIA IV Rzeczpospolita. Śpieszmy się ich kochać tak szybko odejdą;-)
Ksiądz |
W polsce to najlepiej być nierobem i dzieciorobem, dostawać 500+ i inne zapomogi od "Bogactych" którzy zaraniają 6000zł brutto - to jest chore. Czas uciekać z tego bagna! W niemczech 6000zł brutto to nic!
Agat |
szef ME odpowiedział, że „w tym roku albo wcale”. Jestem za "wcale". I tyle w temacie.
Ekspert_wiatrowy |
Atom i górnicy na bruk! NIE Z NASZYCH PODATKÓW! Parowozów i budek telefonicznych też już nie ma! Czy polska nie może iść jak inne normalne cywilizowane kraje z postępem? Jak długo jeszcze ten darmozjadowy rząd będzie przejadał nasze podatki?
M. |
"Przy mechanizmie różnicowym, czyli gwarancjach rządowych, banki ustawiają termin spłaty na ogół na 15 lat, plus 10 lat finansowania budowy, co daje 25 lat. To nam winduje cenę energii" . ok, czyli to wina banków, że cena energii będzie wysoka? Analityk, proszę o komentarz!
Miś |
Miś: Powiedz mi po co jest ten miś? Hochwander: Właśnie, po co? Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Hochwander: Protokół zniszczenia...
cuuube |
@Ekspert_wiatrowy No , no , parowozy jeszcze jeżdżą : ) . Od tygodnia jak co roku zresztą na trasie Poznań Wolsztyn dwa na dobę , dla urozmaicenia podróży wakacyjnych z dzieciakami, jako uzupełnienie szynobusów - mnie się to podoba. Mam niecały kilometr do torów i słyszę jak ruszają ze stacji . Mieszkam 15km od centrum Poznania , na wsi nie jakiejś zabitej dechami , bo mamy też 7 instalacji Pv plus od jutra moja jako 8ma (na 3500 mieszkańców , to może nie jakaś rewelacja , ale zawsze coś na kontrę dla węgla i atomu).
Tylewtemacie |
80 lat !? Ożesz k... jap... Ten gość spadł chyba z księżyca . Ona wcześniej się rozpadnie , niż ją spłacą , bo połowa towaru jak zwykle pojedzie na lewo.
dsd |
Nie ma szansy na budowe elektrowni atomowej. Tchorzewski powinien przestac sie wydurniac. Za 50 lat to beda takie cuda niewidy, ze ho ho. Za 25 lat sztuczna inteligencja, a to oznacza rozwiazania rozne i rozniste i tyle w temacie.
Komand |
Ja nie jestem w grupie poparcia.. Europa kończy z atomem a my jak zwykle.. Może niech płacą ci co chcą!
ProfZbieraczZnaczków |
Proponuję po prostu aby na każdym kroku promować PV i morskie farmy wiatrowe i wybijać z głowy ideę EJ (sąsiadom, znajomym, dzieciom). To jest kwestia poparcia społecznego, jeżeli przekonamy swoich sąsiadów, że to jest po prostu nieopłacalne i niebezpieczne, to nikt tego nie poprze i projekt umrze śmiercią naturalną. I tak umrze, bo w roku 2018 jest bezsensowny , ale ja słusznie zauważacie, jest grupa "fachowców" którzy zarabiają na nim corocznie miliony złotych podtrzymując tą "umarłą ideą" przy życiu... Lepiej tą kase przeznaczyć dla dorosłych niepełnosprawnych, będzie choć trochę pożytku:-)
xmanx |
sam niech sobie spłaca
SPS |
Podejmować decyzję o budowie tak drogiej elektrowni amortyzującej się przez ponad pół wieku (sic!) w obecnych tak 'dynamicznych' i obfitujących w nowe, nowatorskie technologie gdzie co praktycznie co 5-10 lat obraz rynku technologii energetycznych zupełnie się zmienia, a ceny mocno spadają to... strzał we własne kolano.
Aldebaran |
Teraz o kosztach demontażu takiego czegoś: https://www.salon24.pl/u/energetyka/861422,trwa-rozbiorka-elektrowni-jadrowej-ignalina-na-litwie
Tylewtemacie |
Czyli by się zwróciła , musi działać 200 lat hehe , nieźle .

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...