Wielka europejska gospodarka napędzana bez węgla. Nowy rekord

Wielka europejska gospodarka napędzana bez węgla. Nowy rekord
Fot. Siemens
REKLAMA

Wielka Brytania szybko obniża emisyjność swojej gospodarki, a docelowo do 2025 r. chce całkowicie wycofać się z eksploatacji elektrowni węglowych. O tym, że to możliwe, pokazały ostatnie dane z brytyjskiego systemu energetycznego, do którego przez kilkadziesiąt godzin nie trafiła ani jedna kilowatogodzina wyprodukowana z węgla.

Jak policzył Bloomberg, jedna z największych na świecie gospodarek nie potrzebowała do swojego funkcjonowania elektrowni węglowych przez 55 godzin. Działające na Wyspach elektrownie węglowe wstrzymały generację w poniedziałek o godzinie 22.25 i wznowiły ją dopiero w czwartek rano o godzinie 5.10.  

We wtorek produkcji energii w Wielkiej Brytanii w ponad 60-procentach nie towarzyszyła jakakolwiek emisja CO2. Brytyjski system opierał wówczas swoją generację na elektrowniach wiatrowych (33,7 proc.), jądrowych (ok. 20,1 proc.), biomasowych (5 proc.), fotowoltaicznych (3,3 proc.) oraz wodnych (0,9 proc.). Pozostałą część dostarczyły mające z reguły największy udział w brytyjskim miksie energii elektrownie gazowe.

Sytuacja, w której Wielka Brytania nie wykorzystuje węgla do produkcji energii przez ponad dwa dni – jak wyliczył The Independent – ma miejsce pierwszy raz od 136 lat, czyli od roku 1882, kiedy w Londynie uruchomiono pierwszą brytyjską elektrownię węglową.

Poprzedni rekord funkcjonowania bez energii z węgla Wielka Brytania pobiła w październiku ubiegłego roku, gdy brytyjski system energetyczny funkcjonował bez elektrowni węglowych przez 40 godzin – jednak ta sytuacja wydarzyła się w weekend, kiedy istotnie spada zapotrzebowanie na energię.

Jak wynika z liczb podanych przez brytyjski Department for Business, Energy and Industrial Strategy w ostatniej edycji raportu “UK Energy Statistics”, w 2017 r. udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016. W ostatnim kwartale 2017 r. udział OZE wzrósł nawet do 30,2 proc. dzięki lepszym warunkom wiatrowym.

W 2017 roku zmniejszył się udział w brytyjskim miksie energetycznym wszystkich pozostałych źródeł – elektrowni gazowych z 42,2 proc. do 39,7 proc., elektrowni jądrowych z 21,1 proc. do 20,9 proc., a elektrowni węglowych z 9 proc. do 6,7 proc.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wzrósł w 2017 roku o 4,8 GW, osiągając poziom 40,5 GW, w tym moc wiatraków na lądzie i elektrowni fotowoltaicznych wynosiła niemal po 13 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dawid |
Bo węgiel jest na równej pochyłej w dół tak jak budki telefoniczne :) Tylko OZE!
analityk |
Jedną z największych elektrowni w Wlk. Brytanii wytwarzających energie elektryczna ze spalania węgla jest Drake (Drax) obecnie dostarczająca blisko 3,6GW mocy do brytyjskiego National Grid. W niedalekiej przyszłości 2 bloki na węgiel mają być zastąpione gazem ziemnym (blok 5 i 6). Jest też w planach budowa magazynu energii 2x100MW. Dzięki tym inwestycjom brytyjska gospodarka będzie mogła znowu pobić kolejne rekordy niewytwarzania energii z węgla nawet do 80-100godzin (ok. 3-4 dni).
MojaPV |
@Dawid umiesz czytać ?:) gaz, atom to oze?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...