IRENA policzyła, ile nowych miejsc pracy powstanie w OZE

IRENA policzyła, ile nowych miejsc pracy powstanie w OZE
Adnan Amin, dyrektor generalny IRENA
REKLAMA

Zwiększenie o 30 proc. skumulowanych inwestucji w sektorze energetyki i skierowanie ich na OZE i efektywność energetyczną wykreuje 11 mln miejsc pracy więcej niż prognozowane straty zatrudniania w sektorze paliw kopalnychocenia Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała raport "Global Energy Transformation: A Roadmap to 2050", w którym ocenia, że obecne plany władz poszczególnych krajów nie odpowiadają 
na potrzeby w zakresie redukcji emisji. 

Globalny potencjał wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych zwiększył się w 2017 roku o 167 GW – wzrost rok do roku wyniósł 8,3 proc., osiągając poziom 2 179 GW. 

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej wskazuje, że takie tempo rozwoju OZE nie jest wystarczające, aby redukować emisje CO2 zgodnie z celami wskazanymi w Porozumieniu Paryskim, a w roku 2050 energia odnawialna powinna stanowić dwie trzecie końcowego zużycia energii finalnej i 85 procent energii wytwarzanej do 2050 r. – obecnie jest to odpowiednio 18 i 25 proc.

Energia odnawialna i efektywność energetyczna razem stanowią podstawy światowego rozwiązania kwestii emisji CO2. Mogą zapewnić ponad 90 proc. redukcji emisji CO2 związanych z energią, wymaganej do utrzymania wzrostu temperatury na świecie do 2 st. C. Jeśli mamy dekarbonizować światową gospodarkę na tyle szybko, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu, odnawialne źródła energii muszą stanowić co najmniej 2/3 całkowitej energii do roku 2050 – komentuje Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA.

Z raportu IRENA opublikowanego w ubiegłym roku wynika, że w globalnej branży OZE w 2016 roku pracowało 9,8 mln ludzi, z czego aż 3,1 mln w sektorze energetyki fotowoltaicznej. Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej prognozowała w tej analizie, że do roku 2030 łączna liczba zatrudnionych w sektorze OZE na całym świecie wzrośnie do 24 mln. Więcej: Branża OZE miejscem pracy dla niemal 10 mln ludzi.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej szacuje teraz, że do roku 2030 zatrudnienie w globalnej branży OZE może wzrosnąć, w scenariuszu optymistycznym, do roku 2030 do poziomu 23,6 mln, a do roku 2050 do 28,8 mln. W scenariuszu referencyjnym prognozuje się natomiast wzrost zatrudnienia do roku 2030 do 12,5 mln, a do roku 2050 – do 14,9 mln.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej z siedzibą w Masdarze jest organizacją międzyrządową, która wspiera kraje w przechodzeniu do zrównoważonej przyszłości energetycznej. Służy jako główna platforma współpracy międzynarodowej, centrum wiedzy oraz repozytorium polityk, technologii i zasobów na temat energii odnawialnej. Ma 156 członków (155 państwa i Unia Europejska).

Prognoza zatrudnienia w globalnej energetyce (w mln miejsc pracy). Źródło: IRENA

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...