Certyfikacja do rynku mocy. Wnioski dot. OZE i magazynów energii

Certyfikacja do rynku mocy. Wnioski dot. OZE i magazynów energii
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o efektach naboru wniosków w certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy, która wynika z uchwalonej w grudniu ub.r. ustawy o rynku mocy.

Obowiązek przystąpienia do certyfikacji mieli wszyscy właściciele jednostek wytwórczych, których tzw. moc osiągalna brutto przekracza 2 MW.

Wzięcie udziału w certyfikacji ogólnej wszystkich innych jednostek było tylko uprawnieniem inwestorów, jednak bez tego nie będą oni mogli wziąć udziału w dalszych procesach rynku mocy.

Do certyfikacji ogólnej można było zgłosić również tzw. jednostki fizyczne wytwórcze planowane, jednostki fizyczne redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną oraz bez generacji wewnętrznej (istniejąca lub planowana) bez względu na wielkość mocy osiągalnej, z zastrzeżeniem, że w takim przypadku – by kontynuować uczestnictwo w rynku mocy – konieczna jest agregacja tych jednostek do mocy osiągalnej brutto powyżej 2 MW na etapie certyfikacji do aukcji. 

Wnioski były przyjmowane w formie elektronicznej poprzez dedykowany system teleinformatyczny od 3 do 12 kwietnia br.

W wyznaczonym terminie złożono 1196 wniosków, z których 161 dotyczyło jednostek redukcji zapotrzebowania, a 1035 jednostek wytwórczych oraz magazynów energii.

Wśród jednostek redukcji zapotrzebowania zgłoszono 53 jednostki redukcji zapotrzebowania planowane, 67 jednostek fizycznych redukcji zapotrzebowania bez generacji wewnętrznej oraz 41 jednostek fizycznych redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną.

W grupie jednostek fizycznych wytwórczych zgłoszono 900 jednostek fizycznych wytwórczych istniejących, w tym 619 jednostek OZE, 263 jednostki konwencjonalne i 18 magazynów energii, a także 135 jednostek fizycznych wytwórczych planowanych, w tym 54 jednostki OZE, 62 jednostki konwencjonalne i 19 magazynów energii.

PSE podaje, że proces rozpatrywania wniosków, w tym ewentualnych korekt i reklamacji, zakończy się w dniu 29 maja, a kolejnym procesem w ramach rynku mocy będzie certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021-23, która rozpocznie się 5 września br.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
j23 |
Na certyfikacji zarobiły firmy, które zajmują się podpisem kwalifikowanym. Kilka stów drogą nie chodzi.

Giełda OZE

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...