Certyfikacja do rynku mocy. Wnioski dot. OZE i magazynów energii

Certyfikacja do rynku mocy. Wnioski dot. OZE i magazynów energii
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o efektach naboru wniosków w certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy, która wynika z uchwalonej w grudniu ub.r. ustawy o rynku mocy.

Obowiązek przystąpienia do certyfikacji mieli wszyscy właściciele jednostek wytwórczych, których tzw. moc osiągalna brutto przekracza 2 MW.

Wzięcie udziału w certyfikacji ogólnej wszystkich innych jednostek było tylko uprawnieniem inwestorów, jednak bez tego nie będą oni mogli wziąć udziału w dalszych procesach rynku mocy.

Do certyfikacji ogólnej można było zgłosić również tzw. jednostki fizyczne wytwórcze planowane, jednostki fizyczne redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną oraz bez generacji wewnętrznej (istniejąca lub planowana) bez względu na wielkość mocy osiągalnej, z zastrzeżeniem, że w takim przypadku – by kontynuować uczestnictwo w rynku mocy – konieczna jest agregacja tych jednostek do mocy osiągalnej brutto powyżej 2 MW na etapie certyfikacji do aukcji. 

Wnioski były przyjmowane w formie elektronicznej poprzez dedykowany system teleinformatyczny od 3 do 12 kwietnia br.

W wyznaczonym terminie złożono 1196 wniosków, z których 161 dotyczyło jednostek redukcji zapotrzebowania, a 1035 jednostek wytwórczych oraz magazynów energii.

Wśród jednostek redukcji zapotrzebowania zgłoszono 53 jednostki redukcji zapotrzebowania planowane, 67 jednostek fizycznych redukcji zapotrzebowania bez generacji wewnętrznej oraz 41 jednostek fizycznych redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną.

W grupie jednostek fizycznych wytwórczych zgłoszono 900 jednostek fizycznych wytwórczych istniejących, w tym 619 jednostek OZE, 263 jednostki konwencjonalne i 18 magazynów energii, a także 135 jednostek fizycznych wytwórczych planowanych, w tym 54 jednostki OZE, 62 jednostki konwencjonalne i 19 magazynów energii.

PSE podaje, że proces rozpatrywania wniosków, w tym ewentualnych korekt i reklamacji, zakończy się w dniu 29 maja, a kolejnym procesem w ramach rynku mocy będzie certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021-23, która rozpocznie się 5 września br.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
j23 |
Na certyfikacji zarobiły firmy, które zajmują się podpisem kwalifikowanym. Kilka stów drogą nie chodzi.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...