Certyfikacja do rynku mocy. Wnioski dot. OZE i magazynów energii

Certyfikacja do rynku mocy. Wnioski dot. OZE i magazynów energii
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o efektach naboru wniosków w certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy, która wynika z uchwalonej w grudniu ub.r. ustawy o rynku mocy.

Obowiązek przystąpienia do certyfikacji mieli wszyscy właściciele jednostek wytwórczych, których tzw. moc osiągalna brutto przekracza 2 MW.

Wzięcie udziału w certyfikacji ogólnej wszystkich innych jednostek było tylko uprawnieniem inwestorów, jednak bez tego nie będą oni mogli wziąć udziału w dalszych procesach rynku mocy.

Do certyfikacji ogólnej można było zgłosić również tzw. jednostki fizyczne wytwórcze planowane, jednostki fizyczne redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną oraz bez generacji wewnętrznej (istniejąca lub planowana) bez względu na wielkość mocy osiągalnej, z zastrzeżeniem, że w takim przypadku – by kontynuować uczestnictwo w rynku mocy – konieczna jest agregacja tych jednostek do mocy osiągalnej brutto powyżej 2 MW na etapie certyfikacji do aukcji. 

Wnioski były przyjmowane w formie elektronicznej poprzez dedykowany system teleinformatyczny od 3 do 12 kwietnia br.

W wyznaczonym terminie złożono 1196 wniosków, z których 161 dotyczyło jednostek redukcji zapotrzebowania, a 1035 jednostek wytwórczych oraz magazynów energii.

Wśród jednostek redukcji zapotrzebowania zgłoszono 53 jednostki redukcji zapotrzebowania planowane, 67 jednostek fizycznych redukcji zapotrzebowania bez generacji wewnętrznej oraz 41 jednostek fizycznych redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną.

W grupie jednostek fizycznych wytwórczych zgłoszono 900 jednostek fizycznych wytwórczych istniejących, w tym 619 jednostek OZE, 263 jednostki konwencjonalne i 18 magazynów energii, a także 135 jednostek fizycznych wytwórczych planowanych, w tym 54 jednostki OZE, 62 jednostki konwencjonalne i 19 magazynów energii.

PSE podaje, że proces rozpatrywania wniosków, w tym ewentualnych korekt i reklamacji, zakończy się w dniu 29 maja, a kolejnym procesem w ramach rynku mocy będzie certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021-23, która rozpocznie się 5 września br.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
j23 |
Na certyfikacji zarobiły firmy, które zajmują się podpisem kwalifikowanym. Kilka stów drogą nie chodzi.

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...