Wyższa cena energii na rynku hurtowym w I kwartale 2018 r.

Wyższa cena energii na rynku hurtowym w I kwartale 2018 r.
Fot. solylunafamilia, flickr cc
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za pierwszy kwartał br. tym razem wyznaczoną zgodnie z art. 49a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne. Wcześniej URE podał średnią cenę za IV kwartał 2017 r. wyznaczoną zgodnie z  art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b Prawa energetycznego.

URE podaje, że w pierwszym kwartale 2018 r. średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej na zasadach innych niż wynikające z art. 49a ust. 1 i 2 ustawy Prawo energetyczne wyniosła 171,85 zł/MWh i była wyższa od wyliczonej w ten sam sposób średniej ceny za czwarty kwartał 2017 r., w którym wyniosła 165,11 zł/MWh.

Cenę za pierwszy kwartał 2018 r. obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej w tym okresie o łącznym wolumenie 22,65 TWh.

W obliczeniu ceny zgodnie z powyższym zapisem Prawa energetycznego Urząd uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej do spółek obrotu zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, zobowiązanych do sprzedaży części wytworzonej energii elektrycznej w sposób określony w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne.

Powyższa cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.

Pod koniec ubiegłego miesiąca URE podał również średnią cenę dla transakcji odnotowanych wyłącznie w IV kwartale ub.r. – wyznaczoną zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b Prawa energetycznego. Ta cena wyniosła 164,05 zł/MWh, podczas gdy w pierwszych trzech kwartałach ub.r. było to kolejno 160,6 zł/MWh, 162,5 zł/MWh oraz 167,86 zł/MWh.

Sposób obliczania średniej ceny sprzedaży energii w tym przypadku obejmuje sprzedaż energii elektrycznej (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.

URE nie uwzględnia przy tym sprzedaży energii elektrycznej na rynek bilansujący „ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku”, a w przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny brany jest pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

W całym 2017 r. wyznaczona w ten sposób cena wyniosła 163,70 zł/MWh wobec średniej ceny 169,70 zł/MWh w roku 2016, a także wobec169,99 zł/MWh w roku 2015.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
barciak |
Ceny rosną i rosną...dobrze, że jest coś takiego jak gwarancja ceny. Mam ją w Novum, ale to chyba powszechna usluga jest. I dobrze bo daje bezpieczeństwo na dłuższy czas
katarina |
opłaca się mieć gwarancję ceny, bo czego by nie pisali to ceny energii idą w górę. Też płacę za prąd w Novum, ale oni taniej nie zrobią, to państwo powinno to regulować bez wyzysku
stas |
czemu mnie to nie dziwi...Wkrótce i Novum nie pomoże. Kowalski jak zwykle zabuli i zapłacze
BezStrat |
Zmiana Cen Energii na trwających umowach? Chętnie pomogę @ bezstrat@gazeta.pl

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...