Wyższa cena energii na rynku hurtowym w I kwartale 2018 r.

Wyższa cena energii na rynku hurtowym w I kwartale 2018 r.
Fot. solylunafamilia, flickr cc
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za pierwszy kwartał br. tym razem wyznaczoną zgodnie z art. 49a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne. Wcześniej URE podał średnią cenę za IV kwartał 2017 r. wyznaczoną zgodnie z  art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b Prawa energetycznego.

URE podaje, że w pierwszym kwartale 2018 r. średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej na zasadach innych niż wynikające z art. 49a ust. 1 i 2 ustawy Prawo energetyczne wyniosła 171,85 zł/MWh i była wyższa od wyliczonej w ten sam sposób średniej ceny za czwarty kwartał 2017 r., w którym wyniosła 165,11 zł/MWh.

Cenę za pierwszy kwartał 2018 r. obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej w tym okresie o łącznym wolumenie 22,65 TWh.

W obliczeniu ceny zgodnie z powyższym zapisem Prawa energetycznego Urząd uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej do spółek obrotu zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, zobowiązanych do sprzedaży części wytworzonej energii elektrycznej w sposób określony w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne.

Powyższa cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.

Pod koniec ubiegłego miesiąca URE podał również średnią cenę dla transakcji odnotowanych wyłącznie w IV kwartale ub.r. – wyznaczoną zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b Prawa energetycznego. Ta cena wyniosła 164,05 zł/MWh, podczas gdy w pierwszych trzech kwartałach ub.r. było to kolejno 160,6 zł/MWh, 162,5 zł/MWh oraz 167,86 zł/MWh.

Sposób obliczania średniej ceny sprzedaży energii w tym przypadku obejmuje sprzedaż energii elektrycznej (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.

URE nie uwzględnia przy tym sprzedaży energii elektrycznej na rynek bilansujący „ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku”, a w przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny brany jest pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

W całym 2017 r. wyznaczona w ten sposób cena wyniosła 163,70 zł/MWh wobec średniej ceny 169,70 zł/MWh w roku 2016, a także wobec169,99 zł/MWh w roku 2015.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
barciak |
Ceny rosną i rosną...dobrze, że jest coś takiego jak gwarancja ceny. Mam ją w Novum, ale to chyba powszechna usluga jest. I dobrze bo daje bezpieczeństwo na dłuższy czas
katarina |
opłaca się mieć gwarancję ceny, bo czego by nie pisali to ceny energii idą w górę. Też płacę za prąd w Novum, ale oni taniej nie zrobią, to państwo powinno to regulować bez wyzysku
stas |
czemu mnie to nie dziwi...Wkrótce i Novum nie pomoże. Kowalski jak zwykle zabuli i zapłacze
BezStrat |
Zmiana Cen Energii na trwających umowach? Chętnie pomogę @ bezstrat@gazeta.pl

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...