Energa wyda 7 mln zł na modernizację elektrowni wodnej

Energa wyda 7 mln zł na modernizację elektrowni wodnej
Elektrownia wodna w Borowie. Fot. Energa Wytwarzanie
REKLAMA

Grupa Energa rozpoczęła modernizację 100-letniej elektrowni wodnej w Borowie, która zostanie wyposażona w wysokosprawną turbinę o mocy 0,7 MWe i nowe urządzenia elektroenergetyczne. Instalacje mają poprawić efektywność produkcji energii elektrycznej.

Energa Wytwarzanie po remoncie elektrowni w Niedalinie, Brąswałdzie i Gałąźni Małej oraz obiektu zbiornikowego w Krzyni w gminie Dębnica Kaszubska rozpoczyna modernizację kolejnej elektrowni wodnej w Borowie na rzece Drawa.

Zbudowana w latach 1916-18 hydroelektrownia Borowo jest zlokalizowana w gminie Kalisz Pomorski (woj. zachodniopomorskie). Moc zainstalowana elektrowni wynosi obecnie ok. 0,9 MW. W stuletniej elektrowni eksploatowane są oryginalne zespoły prądotwórcze, które przeszły dotychczas tylko dwa remonty kapitalne. Teraz Energa Wytwarzanie przeprowadzi gruntowną modernizację, aby nie tylko utrzymać istniejący potencjał wytwórczy elektrowni, lecz także uzyskać dodatkową moc.

Elektrownie wodne, które eksploatujemy w północnej części Polski, są dla nas równie ważne jak inwestycje w nowe bloki energetyczne. Te wiekowe, unikatowe pod względem architektonicznym, obiekty są cenne jako odnawialne źródło wytwarzania energii. Dbamy o te aktywa wytwórcze, przeznaczamy wypracowane środki finansowe na ich modernizację. Chcemy, aby nasze hydroelektrownie były przez kolejne lata sprawne eksploatacyjnie i efektywne ekonomicznie. Na te cele mamy zabezpieczone środki własne, a także skutecznie pozyskujemy dofinansowanie na unowocześnienie i wymianę infrastruktury energetycznej na bardziej efektywną i niezawodną. Zależy nam bowiem na rozwoju energetyki związanej z odnawialnymi źródłami energii. W podejmowanych przedsięwzięciach istotna jest także aktywizacja gospodarcza obszarów w których zlokalizowane są nasze obiekty – komentuje Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa zarządu Energa SA.

Elektrownia Borowo zostanie wyposażona w dodatkową, wysokosprawną turbinę wodną o mocy 0,7 MWe i nowe urządzenia elektroenergetyczne. Działania obejmą również poprawę stanu technicznego istniejącej infrastruktury, w tym modernizację rozdzielni SN-15 kV. Stacja napowietrzna zostanie zastąpioną stacją wnętrzową z transformatorami suchymi.

Nowa turbina zostanie zamontowana w niezagospodarowanej komorze i ma przejąć cały przepływ średni roku. Natomiast dotychczas eksploatowane dwa hydrozespoły elektrowni mają stanowić rezerwę wytwórczą. Ich praca zostanie ograniczona do szczytowych przepływów występujących średnio przez kilka dni w roku.

Generalnym wykonawcą modernizacji elektrowni jest gdańska firma Gajek Engineering Sp. z o.o. Spółka zrealizowała m.in. takie przedsięwzięcia jak budowa elektrowni wodnej Przechowo, Kotowo czy Bobrowice IV oraz modernizacja wlektrowni wodnej Oborniki oraz Czarnocińskie Piece. Prace na obiekcie w Borowie rozpoczęto w marcu. Zakończenie remontu ma nastąpić w październiku br.

Na realizację projektu „Modernizacji elektrowni wodnej w Borowie” pozyskano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w wysokości 2,7 mln zł. Cały koszt inwestycji ma wynieść ok. 7 mln zł. 

Badania parametrów pracy eksploatowanych hydrozespołów elektrowni w Borowie wskazują, że osiągają one obecnie maksymalną sprawność na poziomie około 77 proc. Ze względu na znaczący okres ich eksploatacji należy mieć na uwadze możliwy wzrost awaryjności zainstalowanych urządzeń. W stuletniej elektrowni zainstalowane są oryginalne zespoły prądotwórcze, które na przestrzeni wieku przeszły tylko dwa remonty kapitalne w latach 1975-1976 oraz 2001-2003. Każdy element potencjału wytwórczego jest dla nas istotny. Odnawiamy zatem kolejne nasze źródło OZE. Utrzymanie w pracy istniejącej elektrowni wodnej jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym niż budowa nowego obiektu – komentuje Piotr Meler, prezes zarządu Energa Wytwarzanie SA.

Elektrownie wodne Energi w systemie aukcyjnym

Energa Wytwarzanie zarządza największą w kraju przepływową elektrownią wodną we Włocławku, 44 małymi elektrowniami wodnymi (zlokalizowanymi głównie w północnej Polsce, o łącznej mocy 42,36 MWe) oraz elektrownią szczytowo-pompową w Żydowie. Moc zainstalowana jej elektrowni wodnych wynosi ok. 202 MWe i  produkują one energię elektryczną w ilości ok. 900 GWh rocznie.

Część elektrowni wodnych Energi funkcjonuje już w ramach systemu aukcyjnego dzięki wygranej w aukcji dla istniejących elektrowni wodnych z 30 czerwca 2017 r. W tej aukcji wsparciem zostały objęte w sumie 44 istniejące hydroelektrownie. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 290 zł/MWh, a maksymalna 474 zł/MWh. Łączna wartość energii kupionej przez URE do 2031 roku wyniosła 116 mln zł, a jej ilość sięga 0,3 TWh, z czego Energa dostarczy z dziewięciu elektrowni objętych systemem aukcyjnym 12 proc. energii zakupionej w tej aukcji.

To elektrownie wodne pracujące na czterech pomorskich rzekach: Łupawie (cztery elektrownie), Wieprzy (dwie elektrownie) oraz na Słupi, Wierzycy i Raduni (po jednej elektrowni). Ich łączna moc zainstalowana wynosi 2,3 MW.

Energa Wytwarzanie dysponuje również potencjałem wytwórczym pięciu farm wiatrowych zlokalizowanych w północno-zachodniej Polsce o mocy 211 MWe. Roczna produkcja energii wiatrowej wynosi ok. 300 GWh.

Wśród aktywów wytwórczych spółka posiada ponadto dwie elektrownie fotowoltaiczne łącznej mocy zainstalowanej ok. 5 MWe, w tym największą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną o mocy 3,77 MWe, która znajduje się w Czernikowie koło Torunia. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...