Tak OZE zmniejszają na Wyspach popyt na energię z dużych elektrowni

Tak OZE zmniejszają na Wyspach popyt na energię z dużych elektrowni
Conergy press
REKLAMA

Brytyjski operator systemu elektroenergetycznego National Grid sygnalizuje, że latem może narzucać ograniczenia w produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni. W brytyjskim systemie elektroenergetycznym wyraźnie maleje zapotrzebowanie na energię z systemu przesyłowego, ponieważ w coraz większym stopniu jest ono zaspokajane generacją z rozproszonych źródeł OZE.

W najnowszej prognozie dla brytyjskiego systemu elektroenergetycznego na tegoroczne lato National Grid zakłada zmniejszenie minimalnego i maksymalnego zapotrzebowania na energię z centralnego systemu energetycznego.

Minimalny popyt ma wynieść 17 GW, w porównaniu do 17,6 GW w roku 2017 oraz 18,4 GW w roku 2015. W porze dziennej minimum ma wynieść 20,1 GW, czyli o 1,1 GW mniej niż rok wcześniej i aż o 5,7 GW w roku 2015. Z kolei szczytowe zapotrzebowanie ma nie przekroczyć 33,7 GW wobec 34,4 GW w roku 2017 oraz wobec 37,5 GW w roku 2015.

Taki trend to zasługa poprawy efektywności energetycznej, ale także dużego wzrostu potencjału rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Obecnie na Wyspach pracują elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 12,9 GW, podczas gdy jeszcze w roku 2012 potencjał brytyjskiej fotowoltaiki wynosił ok. 2 GW. National Grid zakłada, że w tym roku brytyjski potencjał PV może rosnąc co miesiąc o 110 MW.

National Grid podkreśla przy tym, że praca brytyjskich elektrowni fotowoltaicznych może w określonych dniach wpływać na przesunięcie w okresie letnim minimalnego zapotrzebowania w krajowym systemie energetycznym z pory nocnej na porę dzienną. Pierwszy taki przypadek wydarzył się na Wyspach w kwietniu ubiegłego roku, a National Grid zapowiada, że podobne sytuacje będą mieć miejsce częściej.

Do zmniejszenia popytu na energię z sieci przesyłowej na Wyspach przyczynią się tego lata – obok systemów fotowoltaicznych – także mniejsze farmy wiatrowe o mocy szacowanej na 5,7 GW, które są podłączone do sieci dystrybucyjnych.

W celu zbilansowania sieci w sytuacji wzmożonej pracy elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych brytyjski operator systemu przesyłowego ma tego lata wykorzystać po raz pierwszy usługi regulacji częstotliwości, które zakontraktował w ramach przeprowadzonych aukcji i które będą świadczone m.in. przez operatorów magazynów energii.

Sytuacja opisana w prognozie National Grid może ponadto skutkować narzuceniami ograniczeń w produkcji energii przez konwencjonalne elektrownie – w tym bloki gazowe, które w ramach tzw. merit order brytyjski operator umieszcza przed elektrowniami węglowymi, oceniając generację gazową w tym kontekście jako bardziej ekonomiczną.

Możemy podejmować więcej działań ograniczających generację i prawdopodobnie wzywać nieelastyczne źródła do redukowania produkcji, aby zbilansować system – sygnalizuje National Grid.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w całej Wielkiej Brytanii wzrósł w 2017 roku o 4,8 GW, osiągając poziom 40,5 GW, w tym moc wiatraków na lądzie i elektrowni fotowoltaicznych wynosiła niemal po 13 GW.

Udział OZE w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł w ub. r. do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cuuube |
A w Polszcze , ograniczą pv i może wiatraki zamiast węglowych kopciuchów . Brawo My .
oze |
A POLSZA gleboko w DU..... prawo :(
1234 |
A w Polsce tak: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/panstwowa-spolka-chce-placic-wlascicielom,167,0,2402983.html

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...