Gdzie rozpływają się miliardy z NFOŚiGW?

Gdzie rozpływają się miliardy z NFOŚiGW?
Fot. NFOŚiGW
REKLAMA

Teoretycznie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na poprawę jakości powietrza w Polsce około 10 mld zł. W praktyce dwa lata temu zatrzymano kluczowe programy wymiany starych pieców, a Fundusz dopiero myśli, jak je zastąpić

Wiosna przyszła na dobre, ale my kontynuujemy nasz serial poświęcony rządowym zmaganiom ze smogiem. Przyjrzeliśmy się temu, co robi najbogatsza instytucja finansująca ochronę środowiska w Polsce, czyli NFOŚiGW.

Wśród rekomendacji programu „Czyste powietrze” przyjętych w ub.r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów znalazł się punkt dotyczący finansowania inwestycji.

NFOŚiGW został zobowiązany do „priorytetyzacji” środków na działaniach prowadzących do „jak najszybszej poprawy jakości powietrza w celu osiągnięcia maksymalnego efektu ekologicznego”. Miało się to stać do końca września 2017 roku.

Tymczasem NFOŚiGW nadal nie wspiera bezpośrednio likwidacji tak zwanej niskiej emisji, która jest podstawowym źródłem smogu w Polsce. To zanieczyszczenia sektora komunalno-bytowego, czyli głównie indywidualnych domów, korzystających z przestarzałych pieców grzewczych i kominków.

Resort środowiska w walce o czyste powietrze prowadzi działania w sposób systemowy. NFOŚiGW koncentruje swoje działania na inwestycjach o szerszym zasięgu, pozostawiając realizację likwidacji tzw. niskiej emisji w gospodarstwach indywidualnych samorządom i wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej – informuje Ministerstwo Środowiska.

Wodą termalną w smog?

Samorządy mogą szukać unijnego dofinansowania w Regionalnych Programach Operacyjnych. Na OZE i efektywność energetyczną, w tym na działania związane z likwidacją niskiej emisji,  Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wieloletnim programie Region mają 366 mln zł. Pieniądze są przeznaczone na pożyczki.

Tymczasem NFOŚiGW dysponuje miliardami z funduszy unijnych i źródeł krajowych. Według NFOŚiGW, optymalnymi i systemowymi rozwiązaniami „problemu smogowego” w Polsce są kogeneracja i efektywne ciepłownictwo, w tym małe ciepłownie.

W tym obszarze ważną rolę pełnią badania geotermalne, ciepłownie i elektrociepłownie geotermalne – dlatego szczególne miejsce w działaniach NFOŚiGW w tym obszarze stanowią programy dla rozwoju energetyki geotermalnej, w tym również badania geologiczne i środowiskowe związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych oraz możliwościami pozyskiwania energii cieplnej suchych skał – zaznaczył rzecznik funduszu Sławomir Kmiecik.

Rozwój kogeneracji jest jak najbardziej potrzebny, tyle, że w wielu małych miejscowościach dotkniętych smogiem w ogóle nie ma sieci ciepłowniczej. Trudno więc mówić, że poszukiwanie wód termalnych zastąpi program wymiany pieców i docieplenia domów.

NFOŚiGW oczywiście wspiera termomodernizację, ale pieniądze idą głównie na budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne (np. spółdzielnie, wspólnoty). Brak jest natomiast ogólnopolskiego programu dotacyjnego skierowanego do indywidualnych osób, które chciałyby wymienić piec i ocieplić dom. A takie programy istniały przecież w przeszłości.

Z jakich ważnych programów zrezygnował NFOŚiGW i jak zamierza wydawać pieniądze podatników? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zwęglona zielona pyra |
Pieniadze idą na 500+ i KORYTO+
do zwęglona zielona pyra |
Pieniadze na 500+ ida z zupelnie innego zrodla kodowcu. Wystarczylo od koryta odsunac zlodziei i po co te kwiki?
oze |
Ida na Rydzyka i jego zrodla najmniej wydajne w KRAJU heheeee To jest cale PIS !!!!!!!!!!!!!!!
Dar |
Wnioski złożone na termomodernizację ze środków krajowych, w 2016 roku, do dzisiaj nie zostały ocenione. Więc co ten Kmiecik chrzani...... Albo kiszą kasę na kontach, albo finansują bliżej nieznane inwestycje, w tym systematyczne dokapitalizowanie trupa jakim jest BOŚ.
analityk |
Nie ma żadnego systemowego rozwiązania zarówno docieplenia domów jak i wymiany pieców na nowe na wsi. Po pierwsze gminy muszą mieć obowiązek stworzenia bazy domów, w których znajdują się takie "kopciuchy". Później wysyłają wniosek do funduszu. Następnie te pieniądze trafiają do gminy. Można stworzyć też mapę Polski z podziałem na gminy z uwzględnieniem takich palenisk. Pierwszeństwo przy podziale miałyby gminy uzdrowiskowe jak Rymanów czy Rabka, gdzie chorzy leczą się na choroby płuc. .
analityk |
W Polsce jest ok 5mln tzw "kopciuchów". Cena jednego elektrofiltra dla gospodarstwa domowego to ok. 3tyś zł. W ciągu roku można zainstalować w 2/3 gospodarstw domowych takie elektrofiltry. W ciągu dwóch lat przestałby istnieć problem smogu z węglowych palenisk, bez kosztownej wymiany pieców (cena takiego pieca to od 8 do 10tyś zł).
SPS |
Po pierwsze termomodernizacja, za nią pójdzie wymiana źródeł ciepła i to czasem nawet be subsydiów bo ludzie dla własnego komfortu przestaną paprać się z czyszczeniem pieców i węglem zmieniając np. na gaz. Natomiast jak to już ktoś tu wspominał, ZANIM pierwsze miliony zostaną wydane na cokolwiek rząd powinien przeprowadzić banalną kamapnię edukacyjną i nauczyć ludzi palenia "od góry". Z dnia na dzień emisja drastycznie by spadła i to praktycznie ZA DARMO! Mój sąsiad spróbował i po dwóch dniach miał odwiedziny drugiego sąsisiada bo tamten myślał, że coś się stało bo "dymu z komina wogóle nie widzi" ;o). To naprawdę działa!
cuuube |
W Poznaniu mieli dobrą okazję dołożyć 300 mln do wniosków złożonych z wrpo (105 przeszło pozytywnie weryfikację , dotacje dostanie 17 na 90mln z czego połowa to bogate firmy ! Np Wojtka Staniszewskiego- Clip , STS , serwis Mercedes , ale urzedasy mają wyje.....e bo przecież lepiej jest jak kasa leży na koncie i się zgadza . Nie trzeba zbyt się napinać , a za pierdzenie w stołek premie i tak lecą
cuuube |
Inna bajka jest taka ,że wszystkie firmy montujące Pv reklamują dotacje np 40% (realnej dotacji z 20% , po odliczeniu banku i zawyżonych cen za kwp). Wysłałem 7 zapytań ofertowych na Pv , żadna firma nie zaoferowała nic z dotacją . No więc gdzie ta kasa ?
IXI |
@analityk - Odnoszę wrażenie, że nie rozróżniasz pomiędzy piecem, a kotłem. Poza tym, bez sensu wymieniać kotły na paliwo stałe na nowsze kotły na paliwo stale.
TobiSZOŁ |
u kolesi.
Polak |
Kasz idzie na szkolenia przygłupów haha.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...