Gdzie rozpływają się miliardy z NFOŚiGW?

Gdzie rozpływają się miliardy z NFOŚiGW?
Fot. NFOŚiGW
REKLAMA

Teoretycznie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na poprawę jakości powietrza w Polsce około 10 mld zł. W praktyce dwa lata temu zatrzymano kluczowe programy wymiany starych pieców, a Fundusz dopiero myśli, jak je zastąpić

Wiosna przyszła na dobre, ale my kontynuujemy nasz serial poświęcony rządowym zmaganiom ze smogiem. Przyjrzeliśmy się temu, co robi najbogatsza instytucja finansująca ochronę środowiska w Polsce, czyli NFOŚiGW.

Wśród rekomendacji programu „Czyste powietrze” przyjętych w ub.r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów znalazł się punkt dotyczący finansowania inwestycji.

NFOŚiGW został zobowiązany do „priorytetyzacji” środków na działaniach prowadzących do „jak najszybszej poprawy jakości powietrza w celu osiągnięcia maksymalnego efektu ekologicznego”. Miało się to stać do końca września 2017 roku.

Tymczasem NFOŚiGW nadal nie wspiera bezpośrednio likwidacji tak zwanej niskiej emisji, która jest podstawowym źródłem smogu w Polsce. To zanieczyszczenia sektora komunalno-bytowego, czyli głównie indywidualnych domów, korzystających z przestarzałych pieców grzewczych i kominków.

Resort środowiska w walce o czyste powietrze prowadzi działania w sposób systemowy. NFOŚiGW koncentruje swoje działania na inwestycjach o szerszym zasięgu, pozostawiając realizację likwidacji tzw. niskiej emisji w gospodarstwach indywidualnych samorządom i wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej – informuje Ministerstwo Środowiska.

Wodą termalną w smog?

Samorządy mogą szukać unijnego dofinansowania w Regionalnych Programach Operacyjnych. Na OZE i efektywność energetyczną, w tym na działania związane z likwidacją niskiej emisji,  Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wieloletnim programie Region mają 366 mln zł. Pieniądze są przeznaczone na pożyczki.

Tymczasem NFOŚiGW dysponuje miliardami z funduszy unijnych i źródeł krajowych. Według NFOŚiGW, optymalnymi i systemowymi rozwiązaniami „problemu smogowego” w Polsce są kogeneracja i efektywne ciepłownictwo, w tym małe ciepłownie.

W tym obszarze ważną rolę pełnią badania geotermalne, ciepłownie i elektrociepłownie geotermalne – dlatego szczególne miejsce w działaniach NFOŚiGW w tym obszarze stanowią programy dla rozwoju energetyki geotermalnej, w tym również badania geologiczne i środowiskowe związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych oraz możliwościami pozyskiwania energii cieplnej suchych skał – zaznaczył rzecznik funduszu Sławomir Kmiecik.

Rozwój kogeneracji jest jak najbardziej potrzebny, tyle, że w wielu małych miejscowościach dotkniętych smogiem w ogóle nie ma sieci ciepłowniczej. Trudno więc mówić, że poszukiwanie wód termalnych zastąpi program wymiany pieców i docieplenia domów.

NFOŚiGW oczywiście wspiera termomodernizację, ale pieniądze idą głównie na budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne (np. spółdzielnie, wspólnoty). Brak jest natomiast ogólnopolskiego programu dotacyjnego skierowanego do indywidualnych osób, które chciałyby wymienić piec i ocieplić dom. A takie programy istniały przecież w przeszłości.

Z jakich ważnych programów zrezygnował NFOŚiGW i jak zamierza wydawać pieniądze podatników? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zwęglona zielona pyra |
Pieniadze idą na 500+ i KORYTO+
do zwęglona zielona pyra |
Pieniadze na 500+ ida z zupelnie innego zrodla kodowcu. Wystarczylo od koryta odsunac zlodziei i po co te kwiki?
oze |
Ida na Rydzyka i jego zrodla najmniej wydajne w KRAJU heheeee To jest cale PIS !!!!!!!!!!!!!!!
Dar |
Wnioski złożone na termomodernizację ze środków krajowych, w 2016 roku, do dzisiaj nie zostały ocenione. Więc co ten Kmiecik chrzani...... Albo kiszą kasę na kontach, albo finansują bliżej nieznane inwestycje, w tym systematyczne dokapitalizowanie trupa jakim jest BOŚ.
analityk |
Nie ma żadnego systemowego rozwiązania zarówno docieplenia domów jak i wymiany pieców na nowe na wsi. Po pierwsze gminy muszą mieć obowiązek stworzenia bazy domów, w których znajdują się takie "kopciuchy". Później wysyłają wniosek do funduszu. Następnie te pieniądze trafiają do gminy. Można stworzyć też mapę Polski z podziałem na gminy z uwzględnieniem takich palenisk. Pierwszeństwo przy podziale miałyby gminy uzdrowiskowe jak Rymanów czy Rabka, gdzie chorzy leczą się na choroby płuc. .
analityk |
W Polsce jest ok 5mln tzw "kopciuchów". Cena jednego elektrofiltra dla gospodarstwa domowego to ok. 3tyś zł. W ciągu roku można zainstalować w 2/3 gospodarstw domowych takie elektrofiltry. W ciągu dwóch lat przestałby istnieć problem smogu z węglowych palenisk, bez kosztownej wymiany pieców (cena takiego pieca to od 8 do 10tyś zł).
SPS |
Po pierwsze termomodernizacja, za nią pójdzie wymiana źródeł ciepła i to czasem nawet be subsydiów bo ludzie dla własnego komfortu przestaną paprać się z czyszczeniem pieców i węglem zmieniając np. na gaz. Natomiast jak to już ktoś tu wspominał, ZANIM pierwsze miliony zostaną wydane na cokolwiek rząd powinien przeprowadzić banalną kamapnię edukacyjną i nauczyć ludzi palenia "od góry". Z dnia na dzień emisja drastycznie by spadła i to praktycznie ZA DARMO! Mój sąsiad spróbował i po dwóch dniach miał odwiedziny drugiego sąsisiada bo tamten myślał, że coś się stało bo "dymu z komina wogóle nie widzi" ;o). To naprawdę działa!
cuuube |
W Poznaniu mieli dobrą okazję dołożyć 300 mln do wniosków złożonych z wrpo (105 przeszło pozytywnie weryfikację , dotacje dostanie 17 na 90mln z czego połowa to bogate firmy ! Np Wojtka Staniszewskiego- Clip , STS , serwis Mercedes , ale urzedasy mają wyje.....e bo przecież lepiej jest jak kasa leży na koncie i się zgadza . Nie trzeba zbyt się napinać , a za pierdzenie w stołek premie i tak lecą
cuuube |
Inna bajka jest taka ,że wszystkie firmy montujące Pv reklamują dotacje np 40% (realnej dotacji z 20% , po odliczeniu banku i zawyżonych cen za kwp). Wysłałem 7 zapytań ofertowych na Pv , żadna firma nie zaoferowała nic z dotacją . No więc gdzie ta kasa ?
IXI |
@analityk - Odnoszę wrażenie, że nie rozróżniasz pomiędzy piecem, a kotłem. Poza tym, bez sensu wymieniać kotły na paliwo stałe na nowsze kotły na paliwo stale.
TobiSZOŁ |
u kolesi.
Polak |
Kasz idzie na szkolenia przygłupów haha.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...