PSE przeprowadziły kolejny przetarg na DSR. Kto złożył oferty?

PSE przeprowadziły kolejny przetarg na DSR. Kto złożył oferty?
Fot. Red Junasun, flickr cc
REKLAMA

W kolejnym przetargu na usługi DSR (Demand Side Response), zakładające zmniejszenie poboru mocy przez odbiorców energii na żądanie operatora, Polskie Sieci Elektroenergetyczne otrzymały 27 ofert.

Przetarg został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczy tzw. Programu Gwarantowanego, który obejmie pakiet letni na okres od 1 lipca 2018 r. do 30 września 2018 r. i od 1 kwietnia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. oraz wolumen mocy gwarantowanej 500 MW. Natomiast pakiet zimowy obejmie okres od 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r., przy takim samym wolumenie mocy gwarantowanej 500 MW. Druga część przetargu dotyczy tzw. Programu Bieżącego na okres od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r.

Wśród przyjętych przez PSE 27 ofert 11 złożono w tzw. Programie Gwarantowanym – pakiet letni, 11 w Programie Gwarantowanym – pakiet zimowy, a 5 w Programie Bieżącym.

Budżet zamówienia w Programie Gwarantowanym dla okresu letniego ustalono na 109,255 mln zł netto, natomiast dla okresu zimowego na 80,995 mln zł netto.

W ramach Programu Gwarantowanego oferty złożyły m.in. Zakłady Górniczo-Hutnicze “Bolesław”, CMC Poland, ArcelorMittal, RE Alloys, Power Block, PGE, Enea, PCC Rokita, Enspirion i EnerNOC. Lista złożonych ofert wraz z zaproponowanymi warunkami w tym programie jest dostępna pod tym linkiem.

Z kolei dla Programu Bieżącego budżet ustalono na 47,661 mln zł netto. Oferty złożyły Tauron, Enspirion, EnerNOC, Power Block oraz Innogy Polska. Lista ofert dla PB jest dostępna pod tym linkiem.

Większa liczba ofert, w porównaniu do wcześniej prowadzonych postępowań przetargowych, świadczy o tym, że na rynku jest dostępny znaczny potencjał mocy, które są gotowe do redukcji. Nie bez znaczenia jest fakt, że wciąż doskonalimy warunki świadczenia tych usług, wspólnie z ich wykonawcami – komentuje Jarosław Socha, wicedyrektor Departamentu Przesyłu PSE. 

DSR to jeden z mechanizmów, które PSE może uruchamiać w celu zredukowania ryzyka pojawienia się niedoborów mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Aby zwiększyć efektywność wykorzystania potencjału DSR, Polskie Sieci Elektroenergetyczne opracowały i wdrożyły nowy model interwencyjnych usług DSR, aktywizując stronę popytową i rozszerzając wachlarz uczestników.

Wdrożone zmiany mają polegać m.in. na wprowadzeniu w ścieżce A wyznaczania baseline metodą planowania, liniowej zależności wypłaty za gotowość od błędu planowania w przedziale 50 proc. do 60 proc., a także na umożliwieniu przydzielenia tzw. ścieżki A od pierwszego dnia świadczenia usługi – możliwość przesyłania planów pracy przed okresem świadczenia umowy – wymóg min. 5 planów.

W Programie Bieżącym zwiększono ponadto górny limit mocy gwarantowanej do 200 MW, utworzono awaryjny kanał komunikacji pomiędzy PSE i wykonawcami, a także wprowadzono możliwość przydzielenia ścieżki A od pierwszego dnia świadczenia usługi.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...