Tak dużych obrotów energią na TGE nie było od dawna

Tak dużych obrotów energią na TGE nie było od dawna
Fot. Robert, flickr cc
REKLAMA

Obowiązujące od początku tego roku wyższe obligo na handel energią elektryczną na giełdzie podkręciło handel na Towarowej Giełdzie Energii. Obroty na TGE w ubiegłym miesiącu były najwyższe od kilku lat.

Jak informuje Towarowa Giełda Energii, wolumen obrotu energią elektryczną wyniósł w ubiegłym miesiącu 20 457 571 MWh i był o 164,4 proc. wyższy niż w marcu roku 2017.

Na Rynku Terminowym Towarowym nastąpił wzrost nawet o 221 proc. r/r przy wolumenie 17 891 673 MWh.

TGE podkreśla, że w obu przypadkach w ubiegłym miesiącu odnotowano najwyższy poziom obrotów na tych rynkach od listopada 2015 r.

Na rynku spot wolumen transakcji z ubiegłego miesiąca był wyższy r/r o 18,5 proc. Sięgnął 2 565 898 MWh i był najwyższy od grudnia 2016 r.

Średnioważona cena BASE na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się w marcu na poziomie 203,68 zł/MWh – o 8,29 zł/MWh wyższym niż w lutym br. Ostatnio tak wysoki poziom średnioważona miesięczna cena na RDN osiągnęła w połowie 2016 r.

Z kolei na rynku terminowym średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2019 (BASE_Y-19) wyniosła 190,33 zł/MWh, co oznacza wzrost o 12,55 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w lutym.

Łączny wolumen kontraktów zawartych w ubiegłym miesiącu na RTT opiewał na 17 891 673 MWh wobec 7 072 569 MWh miesiąc wcześniej oraz wobec 5 573 668 MWh w marcu 2017 r.

Wyłącznie w dniu 8 marca br. wolumen obrotu energią elektryczną na RTT wyniósł 1 376 494 MWh, co stanowiło 19,5 proc. całego wolumenu obrotu osiągniętego w całym poprzednim miesiącu. Około 2/3 osiągniętego w tamtym dniu wolumenu stanowił obrót na kontrakcie rocznym typu BASE z dostawą w roku 2019 (BASE_Y-19).

Jak podawała Towarowa Giełda Energii, był to najwyższy dzienny wolumen na tym rynku od 21 stycznia 2016 r.

Jednym z powodów wyższych obrotów na TGE jest dwukrotne zwiększenie obliga giełdowego na handel energią, do poziomu 30 proc., co jest efektem zapisów przyjętych w ustawie o rynku mocy.

W ubiegłym roku, na skutek wygaśnięcia obowiązków sprzedaży na TGE większych wolumenów energii w ramach kontraktów KDT, obrót energią na giełdzie stał się marginalny. Funkcjonujący do końca 2017 r. obowiązek sprzedaży na giełdzie 15 proc. energii nie dawał wystarczającej transparentności i utrudniał ocenę sytuacji panującej na rynku energii elektrycznej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Z kolei na rynku terminowym średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2019 (BASE_Y-19) wyniosła 190,33 zł/MWh, co oznacza wzrost o 12,55 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w lutym.'' - gdyby ,,obligo'' wynosiło 100%, to dopiero wówczas poznalibyśmy prawdziwą i faktyczną cenę energii i dopiero wówczas można będzie mówić, że w Polsce mamy gospodarkę rynkową -zamiast obecnej sowieckiej -ręcznie i urzędowo sterowanej centralnie. W takim przypadku OZE - stałyby się konkurencyjne (po likwidacji regulowanych cen energii)
Sic |
Jeszcze przed końcem roku energia średnia cena czernej będzie po 220zł za MWh. Patrząc na CRE cen popołudniowych w niektóre dni na poziomie ponad 400zł wieszczy bardzo drogie lato jak będzie sucha i bezwietrzna pogoda. I pomyśleć, że big energy samo się zrobiło na szaro z lobbowaniem za zniesieniem cen kwartalnych i półrocznych ogłaszanych przez URE. Wszystko przez ich pazerność, bo im przeszkadzało płacenie 30zł więcej w nocy. Poza rym przegrywają już pozwy o pobieranie opłat za bilansowanie. Skoro na bieżąco skupują i sprzedają energię z wiatraków to bilansowanie jest niepotrzebne. Miało jakiś sens jak ceny były kwartalne i nie było takiego obowiązku sprzedaży energii na TGE. Cóż chytry dwa razy traci.
rr |
Sic, tak samo sobie pomyslalem u mnie juz cena srednia za 3 miechy wyszla duzo wieksza niz cena prezesa URE ;) DZIEKUJE BIG ENERGY :)
Sol |
@Alladyn. Jak zwykle 100/100.
zwęglona zielona pyra |
Podniesienie ceny na TGE o 10 zeta to 3MLD VATu do budrzetu. Zgadnijcie kto za to zapłaci ?Moze ciemny lud sie nie zorientuje

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...