Szkoci z rekordowym udziałem energii odnawialnej

Szkoci z rekordowym udziałem energii odnawialnej
Fot. Senvion
REKLAMA

Ostatnio rząd Wielkiej Brytanii pochwalił się rekordowym udziałem energetyki odnawialnej w brytyjskim miksie energii elektrycznej za 2017 r. Udział OZE w miksie energetycznym Szkocji w ub.r. był dużo wyższy.

Brytyjski Department for Business, Energy and Industrial Strategy podał, że udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł w 2017 r. do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016. W ostatnim kwartale 2017 r. udział OZE wzrósł nawet do 30,2 proc. dzięki lepszym warunkom wiatrowym.

Okazuje się, że udział OZE w miksie energii elektrycznej za ubiegły rok wyłącznie w przypadku Szkocji był dużo wyższy i przekroczył 2/3.

W 2017 r. energetyka odnawialna odpowiadała za wyprodukowanie 68,1 proc. energii elektrycznej, którą skonsumowali odbiorcy energii w Szkocji. To wynik o 26 proc. lepszy niż osiągnięty w roku 2016 oraz o 14 proc. lepszy niż w dotąd rekordowym roku 2015.

W ubiegłym roku szkockie OZE wytworzyły 24,826 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 19,676 TWh rok wcześniej i 21,759 TWh dwa lata wcześniej.

Na wzrost udziału OZE w szkockim miksie energetycznym w ubiegłym roku wpłynęła przede wszystkim wyższa generacja z wiatru (+34 proc.). W mniejszym stopniu wzrosła generacja z elektrowni wodnych (+9 proc.).

Na koniec 2017 r. potencjał odnawialnych źródeł energii w Szkocji osiągnął poziom 10,047 GW i wzrósł w ciągu ub.r. o 1,149 GW.

Potencjał OZE w całej Wielkiej Brytanii wzrósł w ubiegłym roku o 4,8 GW, osiągając poziom 40,5 GW, w tym moc wiatraków na lądzie i elektrowni fotowoltaicznych wynosiła niemal po 13 GW.

Informując o ubiegłorocznym rekordzie wytwarzania zielonej energii, szkocki rząd przy okazji skrytykował Londyn za wdrażanie regulacji ograniczających rozwój energetyki odnawialnej.

Energetyka odnawialna będzie odgrywać ogromnie ważną rolę w zasilaniu Szkocji i chcemy zagwarantować, że podjęte zostaną dobre, strategiczne decyzje, aby wspierać ten cenny sektor szkockiej gospodarki – powiedział Paul Wheelhouse, szkocki minister energii.

Szkocja chce całkowicie zaspokajać z OZE swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną już w roku 2020.

W ramach przyjętej w ubiegłym roku strategii energetycznej szkockie władze przyjęły cel zwiększenia udział OZE w elektroenergetyce, cieple i transporcie w sumie do 50 proc. do roku 2030.

Taki udział ma zapewnić potencjał odnawialnych źródeł energii elektrycznej sięgający wówczas 17 GW.

Jak wynika z ostatnich danych Eurostatu, w 2016 roku największy udział w krajowych miksach energetycznych państw Unii Europejskiej (energia elektryczna, ciepło i transport) odnawialne źródła energii posiadały w Szwecji (53,8 proc.), Finlandii (38,7 proc.), na Łotwie (37,2 proc.), w Austrii (33,5 proc.) i w Danii (32,2 proc.).

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
oze |
U NAS tez moga sie pochawali ile energii z wegla jest wyprodukowywane ..., ale z wegla od Ruskich heheeee
MojaPV |
Szkocja leży i kwiczy, bez brytyjskiego systemu energetycznego. Nikt nie odbierze im tych nadwyżek, nie zapłaci za powstrzymywanie się od produkcji i mają blackout w przypadku bezwietrznego dnia, słowem wiatrowa monokultura.
Sic |
@mojapv weź się dokształć, bo mają dwie podmorskie linie wysokiego napięcia z Norwegią i Irlandią Północną. W projekcie jest też linia z Islandią. Chociaż ty to tylko na klęczeniu z otwartym otworem gębowym przed swoim lobby węglowy i pv potrafisz.
oze |
Sic w 100% racji, ale skad taka MojaPV moze o tym wiedziec... jak to Europa wschodnia do tego zakopana gleboko w kopalni ;)
Windturbiness |
Niektórzy Szkocji nie widzieli na oczy ani chyba na mapie i sie wypowiadają .
ElektrowniaPV |
@Sic Taaak w Norwegii czy na Islandii potrzebują energii ze szkockich wiatrołapów :D hahaha wracaj na czworaki - gdzie Ty tam teraz klęczysz?
Sic |
@mojapv_czyinnypies to ty Januszku kręciłeś się i nadtawiałeś pośladki tym ciulom w komisjach i ministerstwie bez wazeliny. Przecież wszyscy tu pamiętają twoje relacje i żale jak fitty nie przeszły, a tak się nastarałeś. A odpowiedź jest prosta na te twoje głupie pytanie w postaci pytania - a na co Polsce mosty energetyczne? Więc nie udawaj debila, chyba że nie udajesz.
MojaPV |
@Sik Żenujące są te Twoje homoseksualne fantazje. Pomyliłeś mnie z kim innym, ja razem z partzantami z organizacji pozarządowych walczyłem o fity ale poległem bo mnie nie wspieraliście.
Sic |
@mojapv przecież się nam chwaliłeś, że z big energy przegrałeś. Już sam zapomniałeś? Przecież kumplowałeś się z tymi szarymi eminencjami, zdawałeś sprawozdania. Obiecałeś fitty po 0,75zł/kWh. I wyszło jak wyszło. A teraz od tego twojego lobbowaniem żopa cię boli i się tu produkujesz i trollujesz wiatrakowców, jakby to ich wina była, że cię w sejmie wychędożyli srogo. A homoseksualizm to najwidoczniej sobie też przypisujesz, bo nie wiem skąd Ci przychodzą na myśl takie rzeczy. Najwidoczniej na złodzieju (sic!) czapka gore.
ElektrowniaPV |
haha Sik to Ty zacząłeś teksty o nadstawianiu pośladków a nie ja :). Ja chciałem fity po 0,75 i to, że byłem jedynym odważnym, który nie bał się pyskować publicznie Piotrowskiemu to akurat poczytuję sobie jako zaszczyt a to, że nie ma fitów to wina takich jak ty.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...