Szkoci z rekordowym udziałem energii odnawialnej

Szkoci z rekordowym udziałem energii odnawialnej
Fot. Senvion
REKLAMA

Ostatnio rząd Wielkiej Brytanii pochwalił się rekordowym udziałem energetyki odnawialnej w brytyjskim miksie energii elektrycznej za 2017 r. Udział OZE w miksie energetycznym Szkocji w ub.r. był dużo wyższy.

Brytyjski Department for Business, Energy and Industrial Strategy podał, że udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł w 2017 r. do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016. W ostatnim kwartale 2017 r. udział OZE wzrósł nawet do 30,2 proc. dzięki lepszym warunkom wiatrowym.

Okazuje się, że udział OZE w miksie energii elektrycznej za ubiegły rok wyłącznie w przypadku Szkocji był dużo wyższy i przekroczył 2/3.

W 2017 r. energetyka odnawialna odpowiadała za wyprodukowanie 68,1 proc. energii elektrycznej, którą skonsumowali odbiorcy energii w Szkocji. To wynik o 26 proc. lepszy niż osiągnięty w roku 2016 oraz o 14 proc. lepszy niż w dotąd rekordowym roku 2015.

W ubiegłym roku szkockie OZE wytworzyły 24,826 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 19,676 TWh rok wcześniej i 21,759 TWh dwa lata wcześniej.

Na wzrost udziału OZE w szkockim miksie energetycznym w ubiegłym roku wpłynęła przede wszystkim wyższa generacja z wiatru (+34 proc.). W mniejszym stopniu wzrosła generacja z elektrowni wodnych (+9 proc.).

Na koniec 2017 r. potencjał odnawialnych źródeł energii w Szkocji osiągnął poziom 10,047 GW i wzrósł w ciągu ub.r. o 1,149 GW.

Potencjał OZE w całej Wielkiej Brytanii wzrósł w ubiegłym roku o 4,8 GW, osiągając poziom 40,5 GW, w tym moc wiatraków na lądzie i elektrowni fotowoltaicznych wynosiła niemal po 13 GW.

Informując o ubiegłorocznym rekordzie wytwarzania zielonej energii, szkocki rząd przy okazji skrytykował Londyn za wdrażanie regulacji ograniczających rozwój energetyki odnawialnej.

Energetyka odnawialna będzie odgrywać ogromnie ważną rolę w zasilaniu Szkocji i chcemy zagwarantować, że podjęte zostaną dobre, strategiczne decyzje, aby wspierać ten cenny sektor szkockiej gospodarki – powiedział Paul Wheelhouse, szkocki minister energii.

Szkocja chce całkowicie zaspokajać z OZE swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną już w roku 2020.

W ramach przyjętej w ubiegłym roku strategii energetycznej szkockie władze przyjęły cel zwiększenia udział OZE w elektroenergetyce, cieple i transporcie w sumie do 50 proc. do roku 2030.

Taki udział ma zapewnić potencjał odnawialnych źródeł energii elektrycznej sięgający wówczas 17 GW.

Jak wynika z ostatnich danych Eurostatu, w 2016 roku największy udział w krajowych miksach energetycznych państw Unii Europejskiej (energia elektryczna, ciepło i transport) odnawialne źródła energii posiadały w Szwecji (53,8 proc.), Finlandii (38,7 proc.), na Łotwie (37,2 proc.), w Austrii (33,5 proc.) i w Danii (32,2 proc.).

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
oze |
U NAS tez moga sie pochawali ile energii z wegla jest wyprodukowywane ..., ale z wegla od Ruskich heheeee
MojaPV |
Szkocja leży i kwiczy, bez brytyjskiego systemu energetycznego. Nikt nie odbierze im tych nadwyżek, nie zapłaci za powstrzymywanie się od produkcji i mają blackout w przypadku bezwietrznego dnia, słowem wiatrowa monokultura.
Sic |
@mojapv weź się dokształć, bo mają dwie podmorskie linie wysokiego napięcia z Norwegią i Irlandią Północną. W projekcie jest też linia z Islandią. Chociaż ty to tylko na klęczeniu z otwartym otworem gębowym przed swoim lobby węglowy i pv potrafisz.
oze |
Sic w 100% racji, ale skad taka MojaPV moze o tym wiedziec... jak to Europa wschodnia do tego zakopana gleboko w kopalni ;)
Windturbiness |
Niektórzy Szkocji nie widzieli na oczy ani chyba na mapie i sie wypowiadają .
ElektrowniaPV |
@Sic Taaak w Norwegii czy na Islandii potrzebują energii ze szkockich wiatrołapów :D hahaha wracaj na czworaki - gdzie Ty tam teraz klęczysz?
Sic |
@mojapv_czyinnypies to ty Januszku kręciłeś się i nadtawiałeś pośladki tym ciulom w komisjach i ministerstwie bez wazeliny. Przecież wszyscy tu pamiętają twoje relacje i żale jak fitty nie przeszły, a tak się nastarałeś. A odpowiedź jest prosta na te twoje głupie pytanie w postaci pytania - a na co Polsce mosty energetyczne? Więc nie udawaj debila, chyba że nie udajesz.
MojaPV |
@Sik Żenujące są te Twoje homoseksualne fantazje. Pomyliłeś mnie z kim innym, ja razem z partzantami z organizacji pozarządowych walczyłem o fity ale poległem bo mnie nie wspieraliście.
Sic |
@mojapv przecież się nam chwaliłeś, że z big energy przegrałeś. Już sam zapomniałeś? Przecież kumplowałeś się z tymi szarymi eminencjami, zdawałeś sprawozdania. Obiecałeś fitty po 0,75zł/kWh. I wyszło jak wyszło. A teraz od tego twojego lobbowaniem żopa cię boli i się tu produkujesz i trollujesz wiatrakowców, jakby to ich wina była, że cię w sejmie wychędożyli srogo. A homoseksualizm to najwidoczniej sobie też przypisujesz, bo nie wiem skąd Ci przychodzą na myśl takie rzeczy. Najwidoczniej na złodzieju (sic!) czapka gore.
ElektrowniaPV |
haha Sik to Ty zacząłeś teksty o nadstawianiu pośladków a nie ja :). Ja chciałem fity po 0,75 i to, że byłem jedynym odważnym, który nie bał się pyskować publicznie Piotrowskiemu to akurat poczytuję sobie jako zaszczyt a to, że nie ma fitów to wina takich jak ty.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...