Ostrów Wlkp. zaczyna tworzenie lokalnego rynku energii

Ostrów Wlkp. zaczyna tworzenie lokalnego rynku energii
Stacje ładowania autobusów elektrycznych w Ostrowie Wlkp. Fot. UM Ostrów Wlkp.
REKLAMA

W Ostrowie Wielkopolskim powołano miejską spółkę CRK Energia, która zajmie się wdrażaniem idei tzw. Ostrowskiego Rynku Energetycznego. Jak podkreślają autorzy tego projektu, wpisuje się on w trend budowania energetyki rozproszonej.

Spółka CRK Energia jako specjalistyczny podmiot ma zostać wyposażona w odpowiednie, wymagane prawem, koncesje na obrót i dystrybucję energii, i być operatorem realizowanych w Ostrowie Wlkp. projektów energetycznych, w tym tzw. Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

Jak zaznaczają autorzy projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego, jego rezultatem mają być mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy i poprawa jakości środowiska.

Ostrowski Rynek Energetyczny jest dużo większym przedsięwzięciem niż zainicjowany wcześniej zalążek tzw. klastra energetycznego, poszerzonym o wiele nowych elementów. Zakłada udział nie tylko podmiotów samorządowo-komunalnych, ale również lokalnych przedsiębiorców, oraz co ważne, także indywidualnych mieszkańców – komentuje Bartosz Ziółkowski, prezes miejskiej spółki Centrum Rozwoju Komunalnego.

CRK wylicza, że obecnie z całego Ostrowa Wlkp. w wyniku zakupu energii elektrycznej, ciepła i paliw wypływa rocznie 400 mln zł, a budowa lokalnego rynku energii doprowadzi do pozostawienia części tych środków u lokalnych firm i samych mieszkańców.

Przewidywane rezultaty utworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego to redukcja pieniędzy wypływających z miasta na zakup energii o 50 mln zł rocznie.

Spółką CRK Energia będzie kierował Jan Grześkowiak – jak zaznacza miejskie Centrum Rozwoju Komunalnego – to jeden z pionierów gospodarki komunalnej w Ostrowie Wlkp.

Jednym z pierwszych wyzwań CRK Energia ma być kompleksowe wdrożenie pierwszego w historii miasta w pełni zintegrowanego zakupu energii dla miejskich obiektów. – Ponadto zadaniami nowego podmiotu będzie koncentrowanie podmiotów produkujących energię i odbiorców – mieszkańców i przedsiębiorców – na lokalnym rynku, prowadzenie własnego obrotu energią, inicjowanie powstawania nowych obiektów OZE oraz koordynowanie i podtrzymywanie spójności wszystkich inwestycji energetycznych w mieście – wylicza Jan Grześkowiak, prezes CRK Energia.

Jan Grześkowiak to współtwórca powołanego w 1991 roku Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, autor i realizator koncepcji budowy w Ostrowie Wielkopolskim pierwszej infrastruktury własnej produkcji energii – generacji opartej na turbinie gazowej oraz własnych sieci elektroenergetycznych zasilających infrastrukturę komunalną. W przeszłości realizował także pionierskie przedsięwzięcia komunalne dofinansowane z grantów Banku Światowego i zarządzał kilkudziesięcioma systemami ciepłowniczymi w Polsce.

Na terenie Ostrowa Wlkp. działa utworzony we wrześniu ubiegłego roku Ostrowski Klaster Energetyczny. Porozumienie klastrowe do tej pory podpisało ponad 40 podmiotów z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. Koordynatorem klastra jest Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA.

OZC wytwarza energię w układach kogeneracyjnych w Elektrociepłowni "Ostrów", w oparciu o turbozespół gazowy oraz układ ORC. Moc turbiny gazowej wynosi 5,1 MW, a układu ORC 1,5 MW.

Spółka posiada status operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, a także ma możliwość sprzedaży energii na podstawie posiadanej koncesji obrotu energią elektryczną. 

Odbiorcą energii elektrycznej jest Energa Obrót, ponadto energia elektryczna dostarczana jest do odbiorców końcowych: spółki Wodkan SA – na potrzeby stacji uzdatniania wody, przepompowni i oczyszczalni ścieków, na potrzeby produkcyjne firmy Sklejka Eko oraz dla obiektów handlowych takich jak galeria "Ostrovia", a także dla stacji operatorów komórkowych.

Całe przedsięwzięcie ma objąć m.in. budowę inteligentnego systemu zarządzenia energią oraz rozwój elektromobilności. Już teraz pierwsze elektryczne autobusy w Ostrowie Wlkp. – cztery elektryczne Solarisy – są zasilane lokalnie wytworzoną energią, a miasto rozstrzygnęło przetarg na kolejnych sześć autobusów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, decydując się tym razem na zakup elektrycznych Ursusów.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...