Najwięksi emitenci CO2 w UE. Liderem polska elektrownia

Najwięksi emitenci CO2 w UE. Liderem polska elektrownia
Elektrownia Bełchatów. Fot. Greenpeace, flickr cc
REKLAMA

Wśród 10. największych emitentów  za 2017 rok w energetyce Unii Europejskiej dominują elektrownie węglowe w Niemczech. Liderem w tym niechlubnym rankingu jest jednak elektrownia działająca w naszym kraju.

Jak wynika z raportu firmy Sandbag, wśród dziesięciu największych emitentów CO2 w unijnej energetyce za 2017 rok znalazło się aż siedem elektrowni z Niemiec – wśród nich najbardziej trująca elektrownia należy do RWE i znajduje się w Neurath, a w ubiegłym roku wyemitowała w sumie 29,9 mln ton CO2.

Wśród siedmiu najbardziej trujących elektrowni z Niemiec trzy należały do RWE – obok zajmującego 2. miejsce obiektu w Neurath również zajmujące pozycje 2. i 5. elektrownie w Niederaussem (27,2 mln ton CO2) oraz Weisweiler (18,9 mln ton).

Trzy niemieckie elektrownie w zestawieniu należały do będącego pod kontrolą firm z Czech koncernu LEAG – znajdująca się na miejscu 4. elektrownia w Janschwalde (23,6 mln ton CO2), a także umieszczone na pozycjach 6. i 9. elektrownie w Schwarze Pumpe (11,4 mln ton) i Boxberg (10,6 mln ton).

Ostania ze zlokalizowanych w Niemczech elektrowni, które znalazły się w pierwszej "10" rankingu przygotowanego przez Sandbag, to należąca do czeskiego koncernu EPH elektrownia w Lippendorf – uplasowała się na miejscu 7., emitując w ubiegłym roku 11,4 mln ton CO2.

Bełchatów liderem

Zdecydowanym liderem rankingu największych emitentów w Unii Europejskiej za 2017 r. okazała się należąca do PGE elektrownia Bełchatów, która zwiększyła w ubiegłym roku swoje emisje o 9 proc. do poziomu 37,6 mln ton CO2.

Na 8. miejscu znalazła się natomiast będąca własnością Enei elektrownia Kozienice z emisjami rzędu 11,2 mln ton CO2 – mniejszymi o 7 proc. niż w roku 2016.

Kozienice są jedyną elektrownią w rankingu 10. największych emitentów CO2 w Europie, która jako paliwo wykorzystuje węgiel kamienny. Pozostałe spalają węgiel brunatny.

W pierwszej "10" rankingu znalazła się tylko jedna elektrownia spoza Niemiec i Polski. To bułgarska elektrownia Maritsa East 2, która została umieszczona na pozycji 10. z emisją rzędu 10,5 mln CO2.

Rok wcześniej 10. miejsce przypadło włoskiej elektrowni Torrevaldaliga, która należy do koncernu Enel i która w ubiegłym roku zmniejszyła swoje emisje o 4 proc. r/r, do poziomu 9,7 mln ton CO2.

W sumie objęte systemem ETS europejskie elektrownie na węgiel kamienny wyemitowały w 2017 r. łącznie 320 mln ton CO2, czyli o 26 mln ton mniej niż rok wcześniej. Natomiast elektrownie spalające węgiel brunatny wyemitowały 352 mln ton, czyli o 9 mln ton więcej niż w roku 2016.

Niemcy były w ubiegłym roku liderem emisji CO2 z elektrowni na węgiel brunatny. Wytworzyli w sumie 159 mln ton, a drugie miejsce pod tym względem przypadło polskim elektrowniom spalającym to paliwo (w sumie 54 mln ton ), a trzecie czeskim (42 mln ton).

Sandbag odnotowuje, że w 2017 roku po raz pierwszy od siedmiu lat wzrosły rok do roku europejskie emisje CO2 ze stacjonarnych źródeł, które są objęte systemem ETS. Emisje zwiększyły się z 1750 mln ton w roku 2016 do 1756 mln ton, czyli o 0,3 proc. W ubiegłym roku aż 743 mln ton CO2 wysłał do atmosfery unijny przemysł. 

Wcześniej, w latach 2005-2016 emisje w ramach systemu ETS malały co roku przeciętnie o 2,7 proc. Jeszcze przed dekadą, w roku 2017, wynosiły aż 2400 mln ton CO2.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (38)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
W śród 10 największych jest Bełchatów (37,6 mln ton CO2).... Ja to rozumiem tak: że za 2017 r. muszą kupić ETS tzn. 37,6 mln ton CO2 x 14€=526 mln €. Przez ost. kilka lat ETS kosztował ok. 6€ więc ta opłata byłaby ok. 70% mniejsza jeszcze kilka m-cy temu. Weźmy pod uwagę, że ETS ma jeszcze ponoć podrożeć np. do ok. 25€ x 37,6 mln ton CO2 = to byłoby wtedy --> 940 mln € x 4,2 pln (1€) = 4 mld pln!!! rocznie tylko za Bełchatów! Są jeszcze inne jak np. Kozienice itd... co łącznie razem będą miały tyle co sam Bełchatów czyli te ok. 4 mld pln x 2 należałoby pomnożyć = 8 mld pln. Co o tym myślicie? Dobrze to rozumiem czy coś przeoczyłem i stąd złe wyliczenie?
MojaPV |
@Daniel popełniłeś mnóstwo błędów w tych niezdarnych wyliczeniach poczynajac od tego, że część emisji jest przydzielanych bezpłatnie.
Daniel |
@MojaPV - ok, jeśli jest prawdą to co napisałeś to dzięki za info. W tym temacie nie mam za dużo wiedzy więc wywołałem temat, który jak myślę po kilkunastu wpisach na forum innych czytających te wpisy nabierze na końcu merytorycznego wydźwięku dla wszystkich z korzyścią...
alladyn-solar-batt |
Rok Procentowe ujęcie bezpłatnego przydziału ETS w stosunku do średniej emisji z lat 2005-2007____________________________________________________________2013 - 70%, 2014 - 65%, 2015 - 60%, 2016 - 54%, 2017 - 47%, 2018 - 39%, 2019 - 29%, 2020 - 0%
TTTT |
Ale co znaczy z korzyścią dla wszystkich. Czy te wpisy coś zmienią ? Elektrownie będą działać dalej. I dobrze. Bo nie ma sensownej szybkiej alternatywy.
alladyn-solar-batt |
,,część emisji jest przydzielanych bezpłatnie'' - płacą za tę część i za skutki tego ,,bezpłatnego'' przydziału Polacy umierający na astmę i POHP oraz każdoczesny uczestnik (także przyszłe pokolenia) nie modernizowanych w należytym tempie elektrowni. Ale to się kończy, to se ne wrati...
alladyn-solar-batt |
,,Elektrownie będą działać dalej. I dobrze. Bo nie ma sensownej szybkiej alternatywy. '' - jakbym słyszał ,,na żywo'' byłego CEO EDF, którego decyzje o nie inwestowaniu w modernizację posiadanych (w tym polskich) elektrowni na węgiel doprowadziły do kilku katastrof (finansowej zmuszającej EDF do reorganizacji i ,,przefarbowania się'' pod szyldem nowej ,,nie skażonej'' nazwy, wizerunkowej, kadrowej etc.). Tak najprzedniejsi lobbyści węgla twierdzili 30 lat temu, 20 lat temu, 10 lat temu, twiedzą dziś - tak zindoktrynowana większość społeczeństwa ,,łyka'' jak pelikan te ,,prawdy''....
alladyn-solar-batt |
,,Elektrownie będą działać dalej. I dobrze. Bo nie ma sensownej szybkiej alternatywy. '' - jakbym słyszał ,,na żywo'' byłego CEO EDF, którego decyzje o nie inwestowaniu w modernizację posiadanych (w tym polskich) elektrowni na węgiel doprowadziły do kilku katastrof (finansowej zmuszającej EDF do reorganizacji i ,,przefarbowania się'' pod szyldem nowej ,,nie skażonej'' nazwy, wizerunkowej, kadrowej etc.). Tak najprzedniejsi lobbyści węgla twierdzili 30 lat temu, 20 lat temu, 10 lat temu, twierdzą dziś - tak zindoktrynowana większość społeczeństwa ,,łyka'' jak pelikan te ,,prawdy''....
ElektrowniaPV |
@alladyn takiego ładunku populizmu i demagogii pozazdrościłby pewnie i sam Urban a może i nawet Goebbels! Napisz mądralo ilu polaków "umarło na astmę" z powodu bezpłatnych przydziałów emisji? napisz też ile spadły emisje SOx i NOx w ostatnich 10, 15 czy 20 latach z energetyki a ile wzrosły z innych źródeł a na koniec wskaż nam w jakim tempie powinny być modernizowane elektrownie. Albo zamilcz.
alladyn-solar-batt |
Po co mam gadać z kre...m przywołującym w odezwach do mnie swych mistrzów, skoro tenże nie radzi sobie ze zrozumieniem PO CO ustanowiono ETS. Wróć do logiki ze szkoły podstawowej i rozwiąż zadanie czy bezpłatne emisje i ich rozdawnictwo są produktywne czy też może kontr produktywne do celów i idei ustanowienia ETS. Postulat by zamilczeć realizuj samodzielnie bez mojej pomocy.
oze |
Alladyn... dobrze napisales tej malpie PV ;)
MojaPV |
@alladyn Oczywiście popisałeś się po raz kolejny ignorancją bo oczywiscie nie wiesz, że bezpłatne przydziały można dostać pod pewnymi warunkami, a że spełnienie tych warunków jest zbieżne z celami ETS to pewnie niespodzianka co? (bo przecież to nie jest z partyzanta a za zgodą tych samych co ETS ustanawiali). Spójrz w lustro i wygłaszaj dalej przemowy o k...nach.
Daniel |
@TTTT Wpisy zmienią moją wiedzę na temat opłaty ETS (i innych też). Na tą chwilę czytając te wpisy jak widziałeś w rozpisce poprzez wpis Szp.: "alladyn-solar-bat" ETS od 2020 r. będzie płatny w 100% za każdą tonę CO2. Polsce wtedy szybko odechcę się węgla jak zapłacą tego jak dla mnie pięknego ETS'a i napiszę tak jak ty "i dobrze." A do ciebie to prośba taka: nie udawaj, że jesteś tak bardzo zacofany i myślisz, że żyjesz w latach 70 ubiegłego wieku, bo wiesz.... świat troszkę się przez te ok 45 lat zmienił :)
SPS |
@Moja: wyliczenia Daniela są całkiem zasadne. Obecna cena ETS to ok. 12-13 euro, rok temu było ok. 5 euro - trend jest jednoznaczny. Darmowe uprawnienia są co roku zmniejszane i w 2020 czyli za niecałe 21 miesięcy (!) zostaną WYZEROWANE! Co wtedy zrobicie geniusze ekonomii? Wiadomo, te setki milionów rocznie za ETS rozparceluje się na firmy i zwykłych zjadaczy chleba! To wam już nie przeszkadza tak bardzo jak dopłaty do rozwoju OZE, co nie?
alladyn-solar-batt |
,,Co wtedy zrobicie geniusze ekonomii? Wiadomo, te setki milionów rocznie za ETS rozparceluje się na firmy i zwykłych zjadaczy chleba!'' - wówczas geniusze ekonomii za pomocą protestów i strajków wynikających z gwałtownych podwyżek cen energii elektrycznej wraz z geniuszami którzy wybrali do rządzenia podobnych geniuszy ekonomii -wywalą na bruk rządzących geniuszy ekonomii - tych samych, którzy w latach 2006-2007 nie zdecydowali o budowie 2-3 elektrowni ,,na węgiel'' ale o sprawności systemowej 47%, które dziś po 11 latach budowy właśnie w chwili ,,wyzerowania'' ulg z ETS zastąpiłyby takie, które są najmniej sprawne (30,5%) - a co za tym idzie emitują mnóstwo za co trzeba płacić karniaka. Jedni i drudzy (w gębie) są mocni, a jedyne co ,,potrafią'' to zajmować się polityką historyczną p0oprzez skonfliktowanie z sąsiadami oraz zajmować się macicami cudzych (innych) ludzi zwanych kobietami
Daniel |
Dlatego rządowi nie zależy na tym żeby społeczeństwo było inteligentne i miało zdolność do logicznego rozumowania... Bo przecież lepiej zarządza się takim: różnymiPV, TTTT itp. którzy łykają każdą chorą bajeczkę wciskaną przez "dojną zmianę", a kiedy będzie taka potrzeba to i szabelkę w dłoń wezmą w imię szeroko rozumianego patriotyzmu/debilizmu pod sztandarem Obr.Terytor. aby obronić rządy patriotów...
Beatka |
Jak prezes każe to ETS będzie musiał oddać całą tę kasę caritasowi. Pojeliście gamonie geniusz naszego władcy?
Zaczadziała PisoKracja |
,,Prawo wodne dyskryminuje polskich producentów __________________________________________________________**Do tej pory fabryki i oczyszczalnie same kupowały urządzenia do pomiaru ścieków. Teraz, zgodnie z art. 36 Prawa wodnego, urządzenia wszystkim kupuje urząd Wody Polskie za pomocą przetargów._________________________________________________***Jeden z producentów takich urządzeń twierdzi, że tracą na tym polscy przedsiębiorcy. Andrzej Kloska wyjaśniał, że zgodnie z nowymi przepisami polscy producenci muszą uzyskać certyfikat z Głównego Urzędu Miar. Ponieważ nie ma na razie opracowanych standardów, więc nie ma też certyfikatów. Korzystają na tym zagraniczni producenci, którzy mogą sprzedawać swoje produkty, bo posiadają równoważne certyfikaty. __________________________________________________________*** Zdaniem Kloski, zanim polskie firmy uzyskają zatwierdzenia na montaż urządzeń, „rynek będzie opanowany przez zachodnich producentów.'' ___________________________________________________________*** ***W resorcie środowiska prawem wodnym zajmował się pupil niedawnego Ministra piS Szyszko - wiceminister Mariusz Gajda. Wcześniej był szefem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Jak podaje „Superwizjer”, stracił stanowisko, gdy po wyjątkowo niskiej cenie wydzierżawił redemptorystom z Torunia działkę sąsiadującą z uczelnią o. Rydzyka, która należała do ZGW. __________________________________________________________ Oczywiście przypadkiem -jesienią zeszłego roku szefem Wód Polskich został właśnie Gajda. W styczniu w ramach rekonstrukcji rządu stracił stanowisko wiceministra środowiska, a także szefa urzędu. Chętnych do przyznania się do napisania Ustawy na prywatne zlecenie-brak..._____________________________________________________ Dziennikarze „Superwizjera” ustalili, że ustawa powstawała w szybkim tempie, bez konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. __________________________________________________________ Zdaniem Kloski, ktoś w ostatniej chwili wpisał art. 36 do prawa wodnego, by osiągnąć korzyść finansową. Jego zdaniem zrobił to ktoś z Wód Polskich. __________________________________________________________ Wody Polskie gdzieś te urządzenia muszą kupić, więc ktoś na tym również zarobi, ale nie będzie to żadna polska firma- tłumaczył. __________________________________________________________Dziennikarze próbowali się czegoś dowiedzieć, jednak odpowiedzi, które otrzymali z kilku ministerstw były „ogólne i wymijające”. ___________________________________________________________ Z kolei posłanka Anna Paluch, która kierowała pracami podkomisji zajmującej się prawem wodnym i była sprawozdawcą ustawy, również nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, kto wprowadził art. 36 do projektu. Jej zdaniem zrobiła to „albo Izba Gospodarcza albo odbiorcy usług ze strony Wód Polskich”. Dalej zasłaniała się niepamięcią, twierdziła, że musiałaby przeanalizować swoje notatki.
Korupcja jak energia - odnawialna |
Ręka rękę nawadnia a za to know-how...posypały się nagrody :-)
Darek |
To nadaje się na komisję śledczą. Tylko który kanciarz odważy się kręcić na siebie bat?
Stokrotka |
PISie pierdoły o patriotyzmie gospodarczym i wstawaniu z kolan itp. poszły się właśnie ....golić . Podli i Skorumpowani , kłamczuchy i hipokryci .
Temida |
nie po to przejmowali służby , prokuratury i sądy ! - by nie ,,panować'' nad sprawiedliwością. Stąd hulaj dusza.
Antek |
Widac, ze za Kaczynskiego wszystko jest mozliwe. Nawet anonimowe wlepki calych paragrafow do ustaw. A w tle niezmiennie... Torun. Dalej oczekujecie ustaw o OZE?
Dziurawiec |
Ustawy Pat(r)ykiem (Jakim) na wodzie pisane? Wody Polskie nie dla Suwerena?
Adam |
Ciekawe dla kogo napisano to by utworzyć te Wody Polskie?
Janusz |
Wał na 30 mld...To faktycznie w tle Toruńska łapa. Niekoniecznie na Gajdzie, ale pewno na PIS, by szkodnika odpowiednio sytuował w administracji.
Anioł |
To może, tak przy okazji niech się dziennikarze zainteresują, kto forsuje zielone strefy dla samochodów elektrycznych. Wygląda na to, że jest jakiś amator sprowadzania takich samochodów, bo my takich nie produkujemy. Za nasze pieniądze, kupią je samorządowcy, prezydencji miast, no i cała wierchuszka (jako samochody służbowe), a nam, którzy ich utrzymujemy, będą kazali zapłacić za wjazd do "ich" strefy, bo smrodzimy. Rządzący korupcją zafajdali Państwo, ale przyczyną brudów są kowalscy.
Beatka |
podobno Rydzyk ma kopalnie kruszywa gdzieś pod Czestochowa i wygrany przetarg na umacnianie brzegów Wisły. Ale to pewnie plotka, prawda?
AST |
Do Beatki. i Stokrotki. Wpisując komentarze większość z nas stara się merytorycznie odnosić do tekstu. Jak chcesz uprawiać politykę i mieszać Rydzyka, PiS lub kogoś jeszcze z każdą treścią, to swoje kompleksy leczcie gdzie indziej. My nie mieszamy. Wyrażamy nasze opinie i uczymy się od innych czego nie znamy lub mało o tym wiemy. Krytykujemy rządzących merytorycznie.
alladyn-solar-batt |
Do AST - opisywanie tego jak złodzieje wydają publiczne pieniądze na rozpieprzenie Spółek Wodnych i na napisanie, uchwalenie, ogłoszenie (to wszystko kosztuje) zbędnej Ustawy z gatunku ,,zamienił stryjek siekierkę na kijek'' wyłącznie po to by jedynie słusznych ulokować na utworzonych tym sposobem synekurach w tym w owych Wodach Polskich - wszystko ZAMIAST inwestowania w energetykę i w OZE to nie jest nie na temat, bo tak się składa, że twórca tego związku przestepczego już w latach 2006-2007 czynił to samo i wówczas mając OZE i energetykę w głębokim poważaniu. Sutek gospodarczy taki- że płacimy juz za część a za moment za całość opłat ETS za rozbuchane emisje w niesprawnych elektrowniach. To nie polityka lecz real. _________________________________________________________,,mieszać Rydzyka, PiS lub kogoś jeszcze'' - jak może obudzisz się z pro pisowskiego letargu zapoznając z faktami, to winieneś zauważyć, ze to nie ,,Beatki. i Stokrotki'' zmusiły ojczulka Rydzyka do mafijnej aktywności gospodarczej - tylko że to tenże ma w tym udział, którego bardzo obiektywnie nie zauważyłeś - o czym świadczą fakty. ,,My nie mieszamy'' tak - tutaj masz rację - my nie mieszamy, mieszają szczury kradnące kawałki sera z tonącej łajby. Może zamiast cenzorskich tonów pomyślałbyś o tym jak czarna kasta pomimo konkordatu (umowa to też nie polityka) robi każdego podatnika w bambuko i gdzie w ich głowach miałoby mieć miejsce na OZE?
alladyn-solar-batt |
Prawa do emisji CO2 w kontraktach na grudzień 2018 przebiły cenę 12 euro za tonę. To poziom niewidziany od ponad sześciu lat. Uprawnienia zaczęły mocno drożeć na wtorkowej aukcji i trudno jednoznacznie wskazać, co było bezpośrednią tego przyczyną. Eksperci wymieniają reformę unijnego systemu handlu prawami do emisji EU ETS, silny wzrost gospodarczy i spodziewane zwiększenie emisji z energetyki i przemysłu. Notowania podniosła także zapowiedź Wielkiej Brytanii pozostania w EU ETS do końca obecnego okresu rozliczeniowego. To druga pod względem zapotrzebowania na prawa do emisji CO2 europejska gospodarka.
alladyn-solar-batt |
Limit całkowitych emisji będzie redukowany co roku o 2,2 procent. Pula aukcyjna wyniesie 57 proc., ale będzie istniała możliwość jej warunkowego pomniejszenia o 3 proc. Od 2019 roku wejdzie w życie rezerwa stabilizacyjna MSR. W zmienionej dyrektywie postanowiono, że trafi do niej nie 12 proc., jak początkowo ustalono, a 24 proc. nadwyżki uprawnień na rynku. Po 2023 roku uprawnienia w rezerwie, ponad liczbę sprzedawanych na aukcjach z poprzedniego roku, mają być umarzane.
alladyn-solar-batt |
Wśród ekspertów giełdowych, zajmujących się handlem energią i prawami do emisji, przeważa przekonanie, że mamy do czynienia z efektem "kuli śnieżnej", choć trudno dokładnie wskazać, co go zapoczątkowało. Jeśli cena prawa do emisji CO2 zbliży się do 13 euro, to kolejną granicą notowań może być 17 euro. Analitycy nie widzą jednak "fundamentów" takich wzrostów. Wskazują też na niewielkie obroty i małe zainteresowanie ze strony przedsiębiorstw. __________________________________________________________ Notowania kontraktów na giełdach poszły nieznacznie w górę, podobnie jak ceny węgla. Ważne jest jednak, jak rynek będzie zachowywał się w dłuższym okresie, a tego nie można dokładnie przewidzieć. Poziom cen powyżej 10 euro nie był notowany od 2011 roku i obecny pęd w górę budzi zdziwienie.
alladyn-solar-batt |
,,Teoretycznie dzięki wsparciu dla kogeneracji można zyskać więcej niż na rynku mocy. Ale prace nad systemem wsparcia dla elektrociepłowni trwają do dziś i ich wynik jest niepewny. Wg najnowszej wersji elektrociepłownie przemysłowe dostaną wsparcie (dopłatę do produkowanego przez nie prądu) tylko wtedy, gdy 70 proc. wytwarzanego przez nie ciepła trafi do naszych kaloryferów, a nie na potrzeby fabryk. Ale projekt systemu wsparcia wciąż nie ujrzał światła dziennego i nie wiadomo kiedy Ministerstwo Energii zdecyduje się go skierować do oficjalnych konsultacji. System będzie musiał zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską, co może potrwać wiele miesięcy. Tymczasem obecny system wsparcia oparty na czerwonych i żółtych certyfikatach wygasa z końcem tego roku. Coraz większa jest "szansa", że w 2019 rok wejdziemy w ogóle bez systemu. Taka sytuacja już raz się zdarzyła w 2013 r. i spowodowała wstrzymanie inwestycji w elektrociepłownie na dwa lata. Teoretycznie obecnie nikt tego nie chce, ale legislacyjny pat trwa.''
AST |
Do Alladyna. Źle mnie zrozumiałeś. Twój tekst jest na temat. Twój. Tak na marginesie. Ja jestem przerażony tym co się dzieje ale co pisaliśmy gdy rządziło PO i PSL? Wniosek jest jeden. U nas nie ma kadr i nigdy nie było. Tu koniec polityki.
Beatka |
@AST, przez chwilę była taka szansa - za poprzednich rządów obecnej formacji wyrzucono do kosza zmianę w służbie cywilnej- od pewnego stanowiska urzędnik musiał mieć zdany państwowy egzamin i odpowiednie doświadczenie w administracji publicznej. I co się teraz dziwisz?
EcoSolar.pl |
Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się, że największym emitentem CO2, a w zasadzie największym trucicielem w Unii Europejskiej są Niemcy. Jestem tym faktem bardzo zaskoczony.
cuuube |
Bełchatów truje nie tylko CO2 ,ale tez rtęcią . W raportach umknęło im kilka kilogramów... deklarowali 160kg , a wypuszczali ich około 2800kg, czyli 1800% , ale to na tyle drobna różnica ,że mogli nie zauważyć https://www.forbes.pl/gospodarka/polska-najwiekszym-trucicielem-europy-z-belchatowa-w-rok-ulecialy-prawie-3-tony-rteci/z4ths6v To więcej niż cały przemysł Hiszpanii emituje razem wzięty.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...