ME przedstawiło projekt ustawy kogeneracyjnej. Ruszają konsultacje

ME przedstawiło projekt ustawy kogeneracyjnej. Ruszają konsultacje
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Energii dzisiaj rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, która zawiera nowe mechanizmy wsparcia produkcji energii z wykorzystaniem tej technologii. Na złożenie uwag są dwa tygodnie.

Jak wskazał resort energii, opracowanie nowego systemu wsparcia dla kogeneracji wynika z potrzeby zastąpienia nim systemu certyfikatów kogeneracyjnych, który przestanie obowiązywać z końcem tego roku.

– Brak określenia mechanizmu wsparcia dla przedmiotowych instalacji generuje niepewność po stronie operatorów istniejących jednostek kogeneracji co do możliwości ich funkcjonowania po 2018 r., a także nie generuje bodźców inwestycyjnych dla budowy nowych źródeł wytwórczych – zaznacza Ministerstwo Energii

REKLAMA

W ramach nowych rozwiązań proponuje się wprowadzenie odrębnych mechanizmów wsparcia dla instalacji nowych, istniejących, a także dla grupy projektów o mocy do 1 MWe.

Dla grupy nowych instalacji przewiduje się wprowadzenie mechanizmu opierającego się na aukcjach, w których inwestorzy będą nagradzani 15-letnią gwarancją sprzedaży energii po cenie, którą zaoferowali (tzw. model pay-as-bid).

Aukcje mają być prowadzone odrębnie w trzech koszykach paliwowych, a także osobno dla instalacji w trzech przedziałach mocy zainstalowanej elektrycznej między 1-5 MW, 5-20 MW, a także 20-50 MW.

Proponowany mechanizm dla istniejących instalacji kogeneracyjnych zakłada oferowanie premii, która co do zasady pokryje lukę finansową pomiędzy kosztami wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach wysokosprawnej kogeneracji a ceną rynkową energii. Wysokość premii będzie określana co roku w drodze rozporządzenia.

REKLAMA

Ustalona premia będzie należna przez okres pozostały do upływu 15-letniego okresu wsparcia, uwzględniając czas korzystania przez daną jednostkę z dotychczasowego systemu świadectw pochodzenia.

Z kolei dla instalacji kogeneracyjnych o mocy do 1 MWe przewiduje się wprowadzenie stałej premii doliczanej do ceny energii elektrycznej (tzw. feed-in premium, FiP). Premia ma być jednakowa dla wszystkich instalacji bez względu na wielkość mocy, niemniej jednak przewiduje się jej rozróżnienie w zależności od rodzaju zastosowanego paliwa.

Premia będzie należna przez okres pozostały do upływu 15-letniego okresu wsparcia, uwzględniając czas korzystania przez jednostkę z systemu świadectw pochodzenia.

Resort energii planuje przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów do końca obecnego kwartału, a zakończenie prac parlamentarnych miałoby nastąpić na początku czwartego kwartału br.

Projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji jest dostępny pod tym linkiem.

Uwagi oraz komentarze do projektu można zgłaszać do 20 kwietnia na adres: sekretariatDEO@me.gov.pl .

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.