Ta aukcja potwierdziła, jak tania staje się energia z OZE

Ta aukcja potwierdziła, jak tania staje się energia z OZE
Fot. Yingli Green
REKLAMA

Władze Brazylii przeprowadziły kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Ceny za energię, które zaoferowali w niej inwestorzy, należą do najniższych na świecie. 

W wyniku brazylijskiej aukcji wsparciem objęto 39 projektów zakładających budowę elektrowni słonecznych, wiatrowych, biomasowych i wodnych na łączną moc 1,024 GW.

Największym wygranym brazylijskiej aukcji są deweloperzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych, którzy w sumie zabezpieczyli prawo do budowy 29 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 806,6 MW. Następnie 114,4 MW przypadło energetyce wiatrowej, 61,8 MW energetyce biomasowej, a 41,6 MW mają postawić deweloperzy planujący elektrownie wodne.

W aukcji zakupiono w sumie 54,09 TWh energii elektycznej po średniej cenie wynoszącej 124,75 BRL/MWh, czyli za ok. 128,53 PLN/MWh.

Wszystkie cztery projekty wiatrowe, które obejmą rządowe gwarancje zakupu energii, zgłosiła lokalna spółka francuskiego koncernu energetycznego EDF, proponując cenę wynoszącą jedynie 67,6 BRL/MWh (69,6 PLN/MWh).

To niemal najniższa cena, jaką kiedykolwiek zaproponowano w aukcjach dla OZE. Z niższą ceną, wynoszącą tylko 18,14 USD/MWh (ok. 62,2 PLN/MWh) aukcję zorganizowaną pod koniec ubiegłego roku w Meksyku wygrał włoski koncern energetyczny Enel.  

W przypadku zwycięskich ofert zakładających budowę elektrowni fotowoltaicznych średnia cena wyniosła 118,07 BRL/MWh (121,6 PLN/MWh).

Dla nagrodzonych wsparciem elektrowni biomasowych średnia cena wyniosła 198,94 BRL/MWh, a dla elektrowni wodnych – 198,12 BRL/MWh (ok. 204 PLN/MWh).

W opublikowanej ostatnio analizie Bloomberg policzył, że obecnie uruchamiane elektrownie wiatrowe na lądzie mogą produkować energię po średnim koszcie 55 USD/MWh (ok. 187 PLN/MWh), czyli o 18 proc. niższym w porównaniu do wiatraków uruchamianych przed rokiem.

Natomiast elektrownie fotowoltaiczne bez systemów nadążnych, tzw. trackerów, mają obecnie umożliwiać produkcję energii po średnim koszcie 70 USD/MWh (238 PLN/MWh), również o 18 proc. niższym w zestawieniu z inwestycjami finalizowanymi rok temu.

Niższe koszty można osiągnąć w krajach posiadających lepsze warunki pogodowe, a do tych zalicza się Brazylia. 

Deweloperzy projektów, którym przyznano gwarancje sprzedaży energii w brazylijskiej aukcji, mogą skorzystać jeszcze na dalszym spadku kosztów inwestycji. Na uruchomienie produkcji energii mają bowiem czas do 2022 r. 

Podpisane na podstawie aukcji kontrakty na zakup energii mają obowiązywać przez 20 lat. Wyjątkiem są elektrownie wodne, dla których okres wsparcia ma wynieść aż 30 lat.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
No to mamy ceny referencyjne na aukcje w PL :)
zwęglona zielona pyra |
A u nas ceny z wyngla na TGE po 200PLN (:-))))))))))))))
ElektrowniaPV |
Więc postaw wiatrak i sprzedawaj za 128,54 hahahaah :D
SPS |
@Elektrownia: gdyby dziady twojego pokroju nie blokowały rozwoju źródeł OZE to ceny na aukcjach w PL też stopniowo by się obniżały - "hahahaah ", dureń.
dsd |
Czy doprawdy KoDowcom trudno zrozumiec, ze tam panuja inne warunki pogodowe i ogolnie inne uwarunkowania, chocby jesli chodzi o biomase. Musimy poczekac az OZE bedzie relatywnie tansze tak aby moglo na zasadach rynkowych zaistniec na rynku. Nie ma sensu, aby podatnik wspieral takie inicjatywy, bo oznacza to dla nas drenaz kapitalu. Spalajac wegiel w dalszym ciagu ten kapital kotluje sie w ramach naszego systemu finansowego.
MojaPV |
Stara śpiewka o "blokowaniu oze" tak naprawdę oznacza "dejcie nam więcej kasy bo inaczej to blokujecie oze"
azza |
Znam gościa, który chciał kupić dobry telewizor ale mu doradzili by poczekał "bo stanieją lub pojawią się lepsze ". Czeka już dziesięć lat ponieważ te starsze ciągle tanieją a nowe pojawiają się lepsze .On jednak nie da się wrobić w ich kupno teraz - on poczeka aż stanieją a być może pojawią się lepsze! Czy to nie jest przypadkiem ktoś z Twojej bajki @dsd ?
SPS |
@Moja: Stara śpiewka o "blokowaniu oze" tak naprawdę oznacza "dejcie nam więcej kasy na wungiel bo nam korytko powoli wysycha"
ElektrowniaPV |
@azza A ja znam gościa, który musi być koniecznie na czasie i musi mieć najnowszego Ajfona bo to najnowszy ajfon przecież! ciul, że kosztuje 4 koła - musi go mieć tu i teraz! ciul z tym, że może mieć podobna użyteczność o połowe taniej - nie! musi być ajfon!
SPS |
@Elektrownia: a w energetyce to tą "użytecznością o połowę taniej" jest... niech zgadnę... wungiel !! co nie??
SPS |
@dsd: nie wiem jak tam jest ze zrozumieniem u "KoDowców" ale większość piszących na tym forum ma ogólne pojęcie o energetyce - wliczając w to świadomość różnej irradiancji słonecznej w różnych punktach globu; to tak gwoli uświadomienia, żebyś nie tkwił w niewiedzy ;o). Natomiast co do meritum to strategia "na przeczekanie" już odbija nam się czkawką. "Przeczekaliśmy" rozwój PV i inwerterów, "przeczakaliśmy" rozwój el. wiatrowych i paru innych pobocznych technologii - nie ma w PL producenta, który by coś znaczył w skali globalnej. Teraz "przeczekujemy" rozwój technologii magazynowania, smart grid i kilku innych. A co niektórzy sugerują? Czekajmy dalej! Powodzenia... tylko później nie skamlać, że ta "Polska to tylko montownia dla Zachodu, a może nawet i dla Chińczyków"!
pros |
Energetyka węglowa oparta na blokach z epoki Gierka i Gomułki wymaga dziś inwestycji, bo takie bloki nie pociągną przez kolejne 50 lat. W tym momencie należy określić jakie źródła wytwórcze i jakie sposoby zarządzania energią są perspektywiczne w skali następnych 50 lat - węgiel, atom, czy OZE. Światowa tendencja jednoznacznie wskazuje na to, że już jest, a tym bardziej w przyszłości będzie to OZE i nie ma co ujadać, takie są fakty, co widać również w tym artykule. Oprócz szybko spadających cen, OZE daje całkowitą niezależność energetyczną, bo słońca i wiatru nikt nie zakręci, nie wstrzyma dostaw, nie ma również uzależnienia się od jednego czy kilku wielkich dostawców technologii, paliw, a wiele rzeczy można produkować i projektować w Polsce, nawet w firmach "garażowych" (od takiej właśnie zaczynał pan Hewlet wraz z panem Packardem, w jakim punkcie dziś jest HP, chyba nie trzeba nikomu mówić - obecnie rozwój energetyki rozproszonej jest w podobnym punkcie jak rozwój IT, gdy Oni zaczynali swoją działalność). Co do węgla, to chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości (nawet węglowi zwolennicy), że nie jest to paliwo przyszłości, lecz było to paliwo XX w., ale nie należy z węgla natychmiast rezygnować. Węgiel powinien pomóc w okresie przejściowym tj. powinniśmy tak długo korzystać z tych bloków które mamy, jak to będzie potrzebne przystosowując je do pracy podstawowej, a nie regulacyjnej, bo do tego się nie nadają - regulacją niech się zaczną zajmować inne elastyczne technologie jak gazowe i biogazowe, zasobniki (w tym wodne). Nie należy marnotrawić środków na utrzymywanie węglowego trupa, niech sobie powoli sam obumiera. Również nie należy inwestować w nowe bloki węglowe, bo to prosty sposób na marnowanie środków i bankructwo - bloki węglowe nie wytrzymają w przyszłości konkurencji z OZE - już to widać. Co do atomu, to u Niemców widać jakie ta technologia ma perspektywy - EJ się zamyka i tylko jest z nimi problem oraz ogromne koszty. Atom kiedyś był technologią militarną, więc państwa ją wspierały, teraz to tylko problem. Inwestowanie prze Polskę w atom to prosta droga do wytransferowania ogromnych środków za granicę - w zamian dostaniemy uzależnienie się od dostawców technologii, surowców, kadry, składowania odpadów itd, a za 50 lat poniesiemy ogromne koszty likwidacji atomu - czysta głupota, kompletny sabotaż, albo chęć dorobienia sobie na boku. Nie widzę innych argumentów za atomem w Polsce...
analityk |
Podsumowanie artykułu. Aukcje w Brazylii pokazały najniższą cenę PV 35USD/MWh, z wiatru na lądzie 20USD/MWh (najniższe na świecie (Meksyk 18USD/MWh wygrany włoski Enel), hydroelektrownie i biomasa 59USD/MWh. Za kilka lat inwestorzy nie będą potrzebować wsparcia ani dotacji, wszędzie tylko nie w Polsce.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...