W marcu energia z OZE pokryła całkowicie zapotrzebowanie Portugalii

W marcu energia z OZE pokryła całkowicie zapotrzebowanie Portugalii
Fot. EDPR
REKLAMA

W całym ubiegłym miesiącu po raz pierwszy w historii działające w Portugalii źródła OZE wyprodukowały więcej energii niż wyniosło miesięczne zapotrzebowanie tego kraju. Jakie korzyści z tej sytuacji odniosła portugalska gospodarka?

Dane portugalskiego operatora systemu przesyłowego REN wskazują, że w marcu działające w Portugalii źródła odnawialne wytworzyły w sumie 4,812 TWh energii elektrycznej, podczas gdy konsumpcja całego kraju wyniosła 4,647 TWh. To oznacza, że generacja z OZE stanowiła 103,6 proc. krajowego zapotrzebowania.

Dominującą rolę odegrały elektrownie wodne i wiatrowe z udziałem w krajowym miksie konsumpcji energii wynoszącym odpowiednio 55 proc. i 45 proc.

Portugalskie stowarzyszenie branży odnawialnych źródeł energii APREN zaznacza, że mimo takiej sytuacji w portugalskim systemie elektroenergetycznym w ub. miesiącu pojawiły się okresy, w których w celu zbilansowania podaży i popytu prowadzona była generacja z konwencjonalnych elektrowni lub uruchamiano import energii.

Najmniejszy dzienny udział w krajowym miksie energetycznym odnawialne źródła energii miały w ubiegłym miesiącu w dniu 7 marca (86 proc.), a największy w dniu 11 marca (143 proc.). Natomiast w dniu 9 marca rozpoczął się okres trwający 70 godzin, gdy energię dostarczyły nieprzerwanie tylko portugalskie OZE. Drugi taki okres, nieco krótszy, rozpoczął się w dniu 12 marca i trwał 69 godzin.

APREN odnotowuje, że wcześniej portugalski system energetyczny zbliżył się już do sytuacji, w którym w ciągu miesiąca OZE wyprodukowały tyle energii, ile wyniosła miesięczna konsumpcja całego kraju. W lutym 2014 r. generacja z OZE stanowiła 99,2 proc. krajowego zapotrzebowania.

Portugalskie stowarzyszenie branży OZE wylicza też korzyści z odnotowanej w marcu sytuacji, której efektem miało być uniknięcie emisji CO2 na poziomie 1,8 mln ton, a także oszczędność 21 mln euro w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Kolejny plus to niższe ceny energii na rynku hurtowym, które w marcu wyniosły w Portugalii przeciętnie 39,75 EUR/MWh w stosunku do 43,94 EUR/MWh w marcu 2016 r., gdy udział OZE w krajowym miksie konsumpcji energii elektrycznej był niższy i wyniósł 62 proc.

To także cena dużo niższa od zanotowanej na portugalskim rynku hurtowym w ostatnim kwartale 2017 r., w którym za energię w Portugalii płacono przeciętnie 60,5 EUR/MWh. W tym samym okresie portugalskie gospodarstwa domowe płaciły za energię w sumie ok. 0,22 EUR/kWh, a portugalskie firmy – niemal dokładnie połowę tej ceny.

APREN ocenia, że pokrycie energią odnawialną całego rocznego zapotrzebowania na energię w kontynentalnej części Portugalii w skali roku będzie możliwe około 2040 r.

Jednocześnie portugalskie stowarzyszenie branży OZE podkreśla konieczność większego wykorzystania fotowoltaiki, a także elektryfikacji transportu oraz sektorów ciepłownictwa i klimatyzacji – aby możliwe stało się osiągnięcie do roku 2050 nakreślonego przez Lizbonę celu neutralności portugalskiej gospodarki w zakresie emisji CO2.

Według unijnej agencji statystycznej Eurostat, w 2016 r. udział OZE w miksie energetycznym Portugalii, w tym w energii elektrycznej, cieple i transporcie, wyniósł 28,5 proc. wobec wyznaczonego dla tego kraju celu na rok 2020 na poziomie 31 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
MojaPV nie szoruj po dnie - wypłyń. Nie wstydź się. Napisz coś, pośmiejemy się z Ciebie.
X |
Czyli, gdyby nadwyżki magazynowali w wodorze, nie trzeba by uruchamiać spalarni. Bosko.
oze |
A my jestesmy w du..... Dziekuje ci PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MojaPV |
Energia w Portugalii jest jedną z najdroższych w Europie i na świecie
SPS |
No popatrz panie 45% z wiatru... i ani system się nie zawalił ani blackoutów nie było - wot tiechnika, co to nasze leśne dziadki jej pojąć nie mogą!
X |
nie kłam MojaPV, w Polsce w IV kwartale 2017 roku cena energii w hurcie wynosiła 40,2 euro/MWh a tutaj masz 39,75 euro/MWh http://gramwzielone.pl/trendy/30627/hurtowe-ceny-energii-w-polsce-wyzsze-niz-u-sasiadow
MojaPV |
@X a czy cena energii w hurcie zawiera w sobie dopłaty do oze? zastanów się zanim coś napiszesz...
X |
A czy cena energii w hurcie zawiera dopłaty do węgla? Tobie również radzę się zastanowić
MojaPV |
Ale to nie ja odnoszę się do ceny hurtowej tylko ty. Po kiego grzyba to robisz skoro nie oddaje ona kosztów produkcji? To juz lepiej użyć ceny płaconej przez odbiorce końcowego.
C |
Do ceny netto doliczamy marżę i podatki, a to już sobie każdy kraj reguluje jak chce i wydaje na co chce. Wolę jskbpaństwo dotuje OZE niż węgiel z importu.
MojaPV |
@C Nie, w UE (niestety) z podatkami nie jest tak, że "każdy jak chce". A ja wolę jak każdy sobie dotuje co mu się podoba ale we własnym zakresie a nie na zasadzie "niech inni dotują moją prywatna instalację"
X |
To powołaj sobie własne państwo i ogłoś się królem, będziesz decydował o wszystkim.Niestety nazwa San Escobar już zajęta....

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...