W marcu energia z OZE pokryła całkowicie zapotrzebowanie Portugalii

W marcu energia z OZE pokryła całkowicie zapotrzebowanie Portugalii
Fot. EDPR

W całym ubiegłym miesiącu po raz pierwszy w historii działające w Portugalii źródła OZE wyprodukowały więcej energii niż wyniosło miesięczne zapotrzebowanie tego kraju. Jakie korzyści z tej sytuacji odniosła portugalska gospodarka?

Dane portugalskiego operatora systemu przesyłowego REN wskazują, że w marcu działające w Portugalii źródła odnawialne wytworzyły w sumie 4,812 TWh energii elektrycznej, podczas gdy konsumpcja całego kraju wyniosła 4,647 TWh. To oznacza, że generacja z OZE stanowiła 103,6 proc. krajowego zapotrzebowania.

Dominującą rolę odegrały elektrownie wodne i wiatrowe z udziałem w krajowym miksie konsumpcji energii wynoszącym odpowiednio 55 proc. i 45 proc.

REKLAMA

Portugalskie stowarzyszenie branży odnawialnych źródeł energii APREN zaznacza, że mimo takiej sytuacji w portugalskim systemie elektroenergetycznym w ub. miesiącu pojawiły się okresy, w których w celu zbilansowania podaży i popytu prowadzona była generacja z konwencjonalnych elektrowni lub uruchamiano import energii.

Najmniejszy dzienny udział w krajowym miksie energetycznym odnawialne źródła energii miały w ubiegłym miesiącu w dniu 7 marca (86 proc.), a największy w dniu 11 marca (143 proc.). Natomiast w dniu 9 marca rozpoczął się okres trwający 70 godzin, gdy energię dostarczyły nieprzerwanie tylko portugalskie OZE. Drugi taki okres, nieco krótszy, rozpoczął się w dniu 12 marca i trwał 69 godzin.

APREN odnotowuje, że wcześniej portugalski system energetyczny zbliżył się już do sytuacji, w którym w ciągu miesiąca OZE wyprodukowały tyle energii, ile wyniosła miesięczna konsumpcja całego kraju. W lutym 2014 r. generacja z OZE stanowiła 99,2 proc. krajowego zapotrzebowania.

Portugalskie stowarzyszenie branży OZE wylicza też korzyści z odnotowanej w marcu sytuacji, której efektem miało być uniknięcie emisji CO2 na poziomie 1,8 mln ton, a także oszczędność 21 mln euro w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji.

REKLAMA

Kolejny plus to niższe ceny energii na rynku hurtowym, które w marcu wyniosły w Portugalii przeciętnie 39,75 EUR/MWh w stosunku do 43,94 EUR/MWh w marcu 2016 r., gdy udział OZE w krajowym miksie konsumpcji energii elektrycznej był niższy i wyniósł 62 proc.

To także cena dużo niższa od zanotowanej na portugalskim rynku hurtowym w ostatnim kwartale 2017 r., w którym za energię w Portugalii płacono przeciętnie 60,5 EUR/MWh. W tym samym okresie portugalskie gospodarstwa domowe płaciły za energię w sumie ok. 0,22 EUR/kWh, a portugalskie firmy – niemal dokładnie połowę tej ceny.

APREN ocenia, że pokrycie energią odnawialną całego rocznego zapotrzebowania na energię w kontynentalnej części Portugalii w skali roku będzie możliwe około 2040 r.

Jednocześnie portugalskie stowarzyszenie branży OZE podkreśla konieczność większego wykorzystania fotowoltaiki, a także elektryfikacji transportu oraz sektorów ciepłownictwa i klimatyzacji – aby możliwe stało się osiągnięcie do roku 2050 nakreślonego przez Lizbonę celu neutralności portugalskiej gospodarki w zakresie emisji CO2.

Według unijnej agencji statystycznej Eurostat, w 2016 r. udział OZE w miksie energetycznym Portugalii, w tym w energii elektrycznej, cieple i transporcie, wyniósł 28,5 proc. wobec wyznaczonego dla tego kraju celu na rok 2020 na poziomie 31 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.