W Wielkopolsce przybędzie OZE. Rozstrzygnięto konkurs na 90 mln zł

W Wielkopolsce przybędzie OZE. Rozstrzygnięto konkurs na 90 mln zł
Fot. Enefit Green
REKLAMA

W Wielkopolsce szykują się duże inwestycje w OZE dzięki ostatniemu konkursowi na unijne dotacje na odnawialne źródła energii, w którym do podziału było 90 mln zł. Dofinansowania powinno wystarczyć dla 18 projektów, o ile na liście rankingowej na późniejszym etapie nie zajdą jeszcze zmiany. 

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił listę rankingową projektów zgłoszonych do ubiegłorocznego konkursu na dotacje na OZE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego, poddziałanie 3.1.1 Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii, dla którego nabór prowadzono w ubiegłym roku (konkurs RPWP.03.01.01-IZ-00-30-001/17).

Maksymalny poziom dotacji w tym konkursie sięga nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Budżet całego konkursu określono na 90 mln zł.

Ocenę merytoryczną pozytywnie przeszło aż 105 projektów, natomiast z aktualnej listy wynika, że dofinansowanie powinno trafić do 18 projektów, na tyle bowiem wystarczy unijnych środków.

Pierwszy na liście jest projekt zakładający budowę 2 wiatraków, każdy o mocy 2 MW, które mają stanąć w gminie Strzałkowo. Beneficjentem jest PHU „Cytrus”, które wnioskowało o dofinansowanie rzędu 6,23 mln zł przy całkowitym koszcie projektu 23,15 mln zł.

Drugi na liście jest bardzo podobny projekt. Również chodzi o dwa wiatraki, każdy po 2 MW, w tej samej gminie, a inwestorem jest spółka Gólcz i Synowie. Wartość projektu i dofinansowania jest bardzo zbliżona.

Trzeci projekt to montaż dużej, dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,82 MW na dachu firmy Clip Ubezpieczenia w gminie Swarzędz. Koszt projektu to 10 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie sięga 4 mln zł.

Czwarty projekt to montaż fotowoltaiki o mocy 1,73 MW na halach firmy Clip Logistyka w tej samej gminie. Koszt to 9,64 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść 3,88 mln zł.

Piąty jest projekt firmy MB Poznań, która chce postawić panele fotowoltaiczne o mocy 1,41 MW na halach znajdujących się również w gminie Swarzędz, a szósty jest projekt  spółki STS Logistic – chodzi o fotowoltaikę o mocy 1,72 MW również w tej samej gminie.

Unijną dotację powinna otrzymać też spółka Fotowoltaika Piła, która chce postawić elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,5 MW w Pile. Wartość inwestycji szacuje się na 7,95 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść 1,68 mln zł.

Pozostałe projekty z pierwszych 18. na liście rankingowej zostały zgłoszone przez wielkopolskie gminy. Dzięki dotacji z RPOWW instalacje OZE powinny pojawić się w gminach Czajków, Rychwał, Dobra, Przygodzice, Nowe Skalmierzyce, Złotów, Rzgów, Odolanów, Krotoszyn, Turek i Ostrzeszów.

Zwłaszcza pierwsze projekty, które znajdą się na liście rezerwowej, mają szansę na zmieszczenie się w puli dofinansowania. Nie ze wszystkimi inwestorami z listy podstawowej z różnych powodów może zostać podpisana umowa o dofinansowanie, a – jak zaznacza w wypowiedzi dla Gramwzielone.pl przedstawiciel Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu – istnieje szansa na zwiększenie puli dofinansowania. Poza tym, w konkursie można jeszcze zgłosić odwołania, które mogą skutkować zmianą miejsc na liście rankingowej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gospodarz |
A kiedy wyniki naboru z 2017 roku dla warmińsko- mazurskiego
cuuube |
Szkoda ,że wielki firmy zjadły dotacje dla szaraczków . Clip Ubezpieczenia , Clip Logistyka , STS i MB Poznań należą do jednego gościa - Wojtka Staniszewskiego , który ma kasy jak lodu również w wielu innych spółkach i jego akurat byłoby stać na zakup za gotówkę . Gdyby nie nie te kila projektów z góry listy , starczyłoby dla wielu Gmin - szaraczków , ale oczywiście łatwiej zamontować na dachu ogromnej hali bez kombinacji na dachach kilkuset domów . Jak w przyrodzie - rekiny pożarły płotki .
Inżynier |
Gdzie ta lista rankingowa?
??? |
Co ciekawe, większość gmin obsługiwała ta sama firma. Widać dobrzy są.
cuuube |
@ Inżynier wrpo.wielkopolskie.pl/system/file_resources/attachments/000/009/816/original/Lista_po_ocenie_merytorycznej.pdf?1522221097
cuuube |
@??? Bez przesady . Poległo wiele gmin i firm przygotowujących wnioski , ale to wg mnie wina wytycznych konkursu - możliwości udziału firm w dotowaniu swoich inwestycji . Nigdzie w Polsce nie było to połączone . Bo jak ma konkurować gmina z 200ma instalacjami po 3-6kwp z firmą montującą 2x2 megawaty w wiatrakch lub Pv o mocy ponad 1500kwp
Fanspeedway'a |
By wszyscy z listy otrzymali dotację , wrpo musiałoby rozbić większą świnkę skarbonkę
cuuube |
no to klamka zapadła wrpo.wielkopolskie.pl/system/file_resources/attachments/000/009/898/original/Uchwała_Nr_5149__2018.pdf?1523277094
Mieszkaniec |
A skąd już wiadomo że nie będzie można z niektórymi podpisac umowy na dofinansowanie? Smierdzi przekrętem to po co ten ranking?
Mieszkaniec |
A skąd już wiadomo że nie będzie można z niektórymi podpisac umowy na dofinansowanie? Smierdzi przekrętem to po co ten ranking?
Mieszkaniec |
A skąd już wiadomo że nie będzie można z niektórymi podpisac umowy na dofinansowanie? Smierdzi przekrętem to po co ten ranking?
Sun |
Czytaj ze zrozumieniem: "Nie ze wszystkimi inwestorami z listy podstawowej z różnych powodów może zostać podpisana umowa o dofinansowanie" nie ma informacji, " że nie będzie można" tylko z różnych powodów może nie zostać podpisana. Czyli np. po stronie inwestora. Tak jak środki gminne są stabilne, tak w danej firmie po roku czasu, może się wiele zmienić w priorytetach inwestycyjnych.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...