Rusza obowiązkowa certyfikacja elektrowni o mocy ponad 2 MW

Rusza obowiązkowa certyfikacja elektrowni o mocy ponad 2 MW
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Dzisiaj rozpoczyna się proces certyfikacji ogólnej, do której obowiązek przystąpienia mają wszyscy właściciele jednostek wytwórczych, których tzw. moc osiągalna brutto przekracza 2 MW.

Obowiązek certyfikacji dotyczy – zgodnie z art. 11 ustawy o rynku mocy – wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, również tych, którzy nie są objęci obowiązkiem uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej udzielonej przez URE.

Do certyfikacji ogólnej może zostać zgłoszona tzw. jednostka fizyczna wytwórcza planowana, jednostka fizyczna redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną oraz bez generacji wewnętrznej (istniejąca lub planowana) bez względu na wielkość mocy osiągalnej, z zastrzeżeniem, że w takim przypadku – by kontynuować uczestnictwo w rynku mocy – konieczna jest agregacja tych jednostek do mocy osiągalnej brutto powyżej 2 MW na etapie certyfikacji do aukcji. – Warto także przypomnieć, że wzięcie udziału w certyfikacji ogólnej wszystkich innych jednostek, jest tylko ich uprawnieniem, jednak bez tego działania podmioty te nie będą mogły wziąć udziału w dalszych procesach rynku mocy – informuje URE.

REKLAMA

URE zwraca uwagę, że w aukcji głównej będą mogły wziąć udział tylko te jednostki, które na etapie certyfikacji ogólnej zgłoszono do udziału w aukcji głównej lub jednej i większej liczbie aukcji dodatkowych, następujących bezpośrednio po prowadzonym procesie certyfikacji.

W przypadku braku takiego zgłoszenia jednostka będzie uprawniona, po pozytywnym zakończeniu procesu certyfikacji ogólnej, jedynie do udziału w rynku wtórnym w odniesieniu do okresu dostaw, którego dotyczyła dana certyfikacja.

URE zaznacza, że wskazanie we wniosku zamiaru uczestniczenia w aukcji głównej lub aukcjach dodatkowych nie rodzi obowiązku wzięcia w nich udziału.

REKLAMA

Brak przystąpienia do certyfikacji ogólnej skutkuje możliwością nałożenia kary administracyjnej, której wysokość nie może przekroczyć 5 proc. przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, a jeżeli kara pieniężna wymierzana jest przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na podstawie koncesji, wysokość kary nie może przekroczyć 5 proc. przychodu ukaranego przedsiębiorcy, wynikającego z działalności koncesjonowanej, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym (art. 85 ust. 5 ustawy o rynku mocy).

Cały proces certyfikacji potrwa do 29 maja br., przy czym wnioski będzie można składać tylko do 12 kwietnia. Następnie prowadzone będą procesy oceny wniosków, uzupełnień i ewentualnych reklamacji, które będą rozpatrywane w dniach 22-29 maja.

W ostatni piątek Urząd Regulacji Energetyki przyjął regulamin rynku mocy, który ma zawierać szczegółowe warunki współpracy operatora PSE S.A. z pozostałymi uczestnikami tego rynku. 

Jak informuje URE, regulamin zawiera wytyczne dot. planu działalności w przypadku składania wniosku o rejestrację jednostki redukcji zapotrzebowania planowanej, określa terminy na uzupełnienie braków formalnych wniosku o rejestrację, przewiduje szczegółowy tryb rozpatrywania reklamacji, a także zawiera wzór umowy mocowej. Regulamin rynku mocy jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.