Duża polska uczelnia przejdzie na 100 proc. energii odnawialnej

Duża polska uczelnia przejdzie na 100 proc. energii odnawialnej
Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe
REKLAMA

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu dołączył do inicjatywy zapoczątkowanej przez b. amerykańskiego wiceprezydenta Ala Gore’a, o nazwie Climate Reality Project, zobowiązując się do pełnego przejścia na odnawialną energię elektryczną do 2030 roku.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest pierwszym uniwersytetem w Polsce, który zadeklarował chęć przejścia w pełni  na odnawialne źródła energii elektrycznej na swoim kampusie.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Andrzej Kaleta, podpisał się pod planem zespołu Climate Reality Project o nazwie 100%Committed wraz z prof. Bożeną Ryszawską – liderem zespołu „Green Team” utworzonego na Uniwersytecie Ekonomicznym i Shooką Bidarian – reprezentantką Climate Reality Project.

Green Team powstał na Uniwersytecie Ekonomicznym pod koniec ubiegłego roku, grupując pracowników uczelni i naukowców, z których część zdobywała wiedzę w zakresie wdrażania czystych technologii uczestnicząc w unijnym projekcie Climate-KIC „Pioneers into Practice”. Green Team ma pracować nad projektami z zakresu m.in. energetyki odnawialnej, które wdroży wrocławska uczelnia.

Sam Uniwersytet wdrożył już pewne działania z zakresu efektywności energetycznej, przeprowadzając m.in. audyty energetyczne swoich budynków.

Wrocławska uczelnia aktualnie ubiega się o unijną dotację z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Jeśli przejdzie pozytywnie ocenę merytoryczną i podpisze umowę o dofinansowanie, wówczas na dachach uniwersyteckich obiektów pojawią się pierwsze mikroinstalacje fotowoltaiczne. Wyniki konkursu powinny zostać opublikowane w czerwcu br.

Przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego rozmawiają zresztą na temat współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Wrocław-Południe, która na blokach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie uczelni zrealizowała projekt zakładający montaż kilkudziesięciu instalacji fotowoltaicznych (jedna z nich na zdjęciu), tworząc największą w Polsce rozproszoną elektrownię. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Największa w Polsce miejska elektrownia OZE. Pierwsze efekty przerosły oczekiwania.

Utworzenie Green Team na wrocławskiej uczelni zbiegło się w czasie z propozycją, którą Uniwersytet Ekonomiczny otrzymał od mieszkającej we Wrocławiu Amerykanki Shooki Bidarian, reprezentującej w naszym kraju Climate Reality Project.

Instytucja założona przez laureata pokojowej nagrody Nobla i byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Ala Gore’a, ma na celu przyśpieszenie przejścia na czystą energię. Inicjatywa zrzesza obecnie około 14 tys. wyszkolonych liderów.

– Węgiel stanowi ponad 80 proc. źródeł energii, a jego spalanie jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce. Misją Climate Reality Project jest przyśpieszenie rozwiązań dotyczących zwalczania kryzysu klimatycznego poprzez uczynienie nieodzownymi najpotrzebniejszych działań na każdym poziomie społeczeństwa. Nasza akcja 100% Commited ma pomóc społecznościom, spółkom i uczelniom w promowaniu rozwiązań związanych z czystą energią i wytyczeniu ścieżki na drodze do równowagi ekologicznej – mówi Shooka Bidarian, liderka Climate Reality w Polsce.

Climate Reality Project ma wspierać Uniwersytet Ekonomiczny od strony merytorycznej, pomagając w nawiązaniu kontaktów z instytucjami, które pomogą we wdrożeniu idei przejścia na energię ze źródeł odnawialnych.

– Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, złagodzenie zmian klimatycznych i podniesienie jakości powietrza jest priorytetem dla polskich obywateli. Jednym z rozwiązań jest przejście na zieloną energię. Chcielibyśmy być częścią tego procesu zarówno teoretycznie, w naszej pracy naukowej i dydaktycznej, jak i praktycznie, tworząc zielony kampus. Propozycja pani Shooki Bidarian, liderki Climate Reality Project, pojawiła się w odpowiedniej chwili  – komentuje prof. Bożena Ryszawska, liderka Green Team na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Prof. Ryszawska jest również koordynatorem unijnego projektu realizowanego dzięki dofinansowaniu z programu Horyzont 2020, w ramach którego wrocławska uczelnia – wraz z kilkoma innymi uczelniami z państw Unii Europejskiej – ma wypracować rekomendacje dla Komisji Europejskiej w zakresie rozwoju zrównoważonej energetyki na terenie miast.  

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl prof. Ryszawska, na razie Uniwersytet Ekonomiczny jest na wstępnym etapie przygotowań do wdrażania celu zasilenia swojej infrastruktury wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Rekomendacje w tym zakresie mają zostać wypracowane w najbliższych miesiącach.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
klon Witczaka |
Brawo !
agronom |
Nie żebym się czepiał ale to raczej uniwersytet przyrodniczy we Wrocławiu ma większy potencjał do przejścia na OZE - z tyloma hektarami do dyspozycji...
LK |
Co tak późno? Do 2030 to już połowa świata będzie zasialana OZE :)

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...