B. rzecznik rządu Szydło przygotuje szczyt klimatyczny w Katowicach

B. rzecznik rządu Szydło przygotuje szczyt klimatyczny w Katowicach
Rafał Bochenek. Fot. KPRM, flickr
REKLAMA

Rozwiązano problem wakatu na stanowisku osoby, która z ramienia rządu ma odpowiadać za przygotowanie tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał wczoraj na to stanowisko Rafała Bochenka. Nowy pełnomocnik ministra ds. organizacji kolejnego szczytu klimatycznego COP24 w latach 2016-17 pełnił funkcję rzecznika rządu Beaty Szydło. W tym samym rządzie obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk sprawował funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Na stanowisku ministra środowiska zastąpił Jana Szyszko, który odpowiadał za politykę klimatyczną jeszcze podczas kluczowego szczytu klimatycznego ONZ w grudniu 2015 r. w Paryżu. Zawarto wówczas tzw. Porozumienie Paryskie.

Kolejne, odbywające się co roku szczyty klimatyczne COP, mają na celu wdrażanie postanowień Porozumienia Paryskiego i przybliżenie do celu wyznaczonego w Paryżu, jakim jest zahamowanie wzrostu średniej, globalnej temperatury znacznie poniżej 2 st. C w porównaniu z czasami przedindustrialnymi, a nawet zatrzymanie go na poziomie 1,5 st. C, co pozwoli uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatu.

Obecnie jedynym państwem, które pozostaje poza strukturami Porozumienia Paryskiego, są Stany Zjednoczone, czyli kraj, który w czasie prezydentury Baracka Obamy był jednym z głównych architektów tego porozumienia. Po wycofaniu USA z Porozumienia Paryskiego przez Donalda Trumpa, podjęcie działań zmierzających do realizacji celów z Paryża zapowiedziało jednak wiele amerykańskich miast i stanów.

Stronami umowy paryskiej pozostaje 196 państw oraz Unia Europejska.

Dominująca w ostatnich latach strategia polskiego rządu w globalnych negocjacjach klimatycznych ma na celu uznanie przez inne państwa neutralności technologicznej w redukowaniu CO2, a także forsowana jest koncepcja wykorzystania lasów w ograniczaniu emisji, które miałyby równoważyć emisje generowane przez – dominującą w naszym kraju – najbardziej emisyjną energetykę węglową.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cuuube |
gościu ma spore doświadczenie w sprawach klimatu , to mu trzeba oddać - zapowiadał pogodę . https://www.youtube.com/watch?v=yk7FA-o_poM
Gucio |
Trzymam kciuki za pogodę w czasie szczytu. Mam nadzieję, że przez cały czas trwania szczytu średnie stężenie PM 10 będzie powyżej 300, a PM 2,5 powyżej 200. Ciekawe jak wtedy będą zachwalać swoją politykę klimatyczną opartą na węglu?
Synekura |
Podobno z inicjatywy strony Polskiej Pan Henryk Kowalczyk zainstaluje w siedziskach foteli na sali obrad gdzie odbędzie się szczyt czujniki Co2 dla kontroli ,,klimatu'', zaś jako były rzecznik prasowy będzie miał na bieżąco aktualizowane dane na temat klimatu obrad panującego na szczycie
tobiSZoł |
Gosc ma troche za duzy rozstaw oczu;)
MojaPV |
Na nasz koszt z całego świata zjada się klimatyczne nygusy, latające z jednego miasta do drugiego samolotami po to by się najeść, pogadać o pierdołach i popierdzieć w stołek i na następny "szczyt"
eko |
@MojaPV gdyby głupota miała skrzydła... Dobrze, że tego rodzaju wydarzenie odbywa się w Polsce, a jeszcze lepiej, że w Katowicach, które stają się coraz piękniejszym miastem - jest się czym chwalić (może poza smogiem, ale smog dotyczy całej Polski i wymaga rozwiązań systemowych na poziomie kraju)

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...