B. rzecznik rządu Szydło przygotuje szczyt klimatyczny w Katowicach

B. rzecznik rządu Szydło przygotuje szczyt klimatyczny w Katowicach
Rafał Bochenek. Fot. KPRM, flickr

Rozwiązano problem wakatu na stanowisku osoby, która z ramienia rządu ma odpowiadać za przygotowanie tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał wczoraj na to stanowisko Rafała Bochenka. Nowy pełnomocnik ministra ds. organizacji kolejnego szczytu klimatycznego COP24 w latach 2016-17 pełnił funkcję rzecznika rządu Beaty Szydło. W tym samym rządzie obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk sprawował funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Na stanowisku ministra środowiska zastąpił Jana Szyszko, który odpowiadał za politykę klimatyczną jeszcze podczas kluczowego szczytu klimatycznego ONZ w grudniu 2015 r. w Paryżu. Zawarto wówczas tzw. Porozumienie Paryskie.

Kolejne, odbywające się co roku szczyty klimatyczne COP, mają na celu wdrażanie postanowień Porozumienia Paryskiego i przybliżenie do celu wyznaczonego w Paryżu, jakim jest zahamowanie wzrostu średniej, globalnej temperatury znacznie poniżej 2 st. C w porównaniu z czasami przedindustrialnymi, a nawet zatrzymanie go na poziomie 1,5 st. C, co pozwoli uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatu.

REKLAMA

Obecnie jedynym państwem, które pozostaje poza strukturami Porozumienia Paryskiego, są Stany Zjednoczone, czyli kraj, który w czasie prezydentury Baracka Obamy był jednym z głównych architektów tego porozumienia. Po wycofaniu USA z Porozumienia Paryskiego przez Donalda Trumpa, podjęcie działań zmierzających do realizacji celów z Paryża zapowiedziało jednak wiele amerykańskich miast i stanów.

REKLAMA

Stronami umowy paryskiej pozostaje 196 państw oraz Unia Europejska.

Dominująca w ostatnich latach strategia polskiego rządu w globalnych negocjacjach klimatycznych ma na celu uznanie przez inne państwa neutralności technologicznej w redukowaniu CO2, a także forsowana jest koncepcja wykorzystania lasów w ograniczaniu emisji, które miałyby równoważyć emisje generowane przez – dominującą w naszym kraju – najbardziej emisyjną energetykę węglową.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.